medi-TOUR

Czy można lecieć samolotem po wyrwaniu zęba?

Ludzie często narzekają na brak czasu. Niekiedy na kilka godzin przed planowanym lotem mają zabieg ekstrakcji zęba. W związku z tym zadają sobie pytanie: czy jest to bezpieczne, aby bezpośrednio po wyrwaniu zęba wsiadać do samolotu?

Lot samolotem po wyrwaniu zęba

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ każdy jest inny i można różnie reagować. Oczywiście w przypadku braku powikłań nie ma żadnych przeszkód, aby lecieć samolotem. Sama podróż nie powinna wpływać na proces gojenia. Jednak większość dentystów zaleca ostrożność, więc dobrze mieć przynajmniej jeden dzień na odpoczynek przed lotem i obserwację, czy nie dzieje się nic niepokojącego.

Kiedy nie mamy takiej możliwości i praktycznie prosto z fotela dentystycznego udajemy się na lotnisko, wtedy warto wziąć ze sobą do bagażu podręcznego zapas gazików oraz sól do płukania jamy ustnej, aby zapobiec infekcji. Zmiany opatrunku co 30-40 minut oraz płukanki z wody z solą na pewno korzystnie wpłyną na przebieg gojenia rany.

Trzeba pamiętać o tym, ze po wyrwaniu zęba często przez kilka godzin jest duża bolesność rany i okolic rany. Dlatego też, w celu złagodzenia bólu, powinno się stosować okłady lodowe w dziesięciominutowych odstępach czasowych. W podróży na pewno sprawdzą się zimne kompresy żelowe lub lód w saszetkach – nie zajmują dużo miejsca, co jest ważne w przypadku kompletowania bagażu podręcznego.

Podsumowując – jeżeli nie ma szans na dzień wolny przed wylotem i trzeba prosto od dentysty wsiąść do samolotu, to trzeba pamiętać o kilku powyższych wskazówkach, aby lot przebiegł w miarę bezboleśnie i bez infekcji.

Usuwanie (ekstrakcja) zębów - najlepsze kliniki w Polsce: