medi-TOUR

Leczenie diastemy - porcelanowe licówki czy kompozyty?

Diastema, czyli szpara pomiędzy górnymi jedynkami, może stanowić nasz znak rozpoznawczy. Wiele znanych osób uważa, iż jest to ich walor urody. Co jednak zrobić, do kogo się zwrócić, gdy chcemy się jej pozbyć? Przede wszystkim skierujmy kroki do sprawdzonego gabinetu stomatologicznego. Zaznaczmy od razu, że to nieprawda iż leczenie diastemy jest długotrwałe i bolesne. Nadal można zastosować aparat ortodontyczny, ale można również z powodzeniem sięgnąć po lżejsze dla nas procedury.

Leczenie diastemy kompozytem i licówkami

Obecnie dostępnych jest wiele mało inwazyjnych i znacznie prostszych metod w nowoczesnej stomatologii w leczeniu diastemy, a wśród nich:

Kompozyt

Dostawienie tak zwanych kompozytów – w trakcie procedury stomatolog nakłada na ząb kwas demineralizujący, po czym nadaje mu odpowiedni kształt. Dostawia do niego kompozyt i utwardza, najczęściej światłem. Zabieg trwa około 60 minut.
Nie jest to metoda dla osób, które niezbyt regularnie dbają o higienę jamy ustnej, palą tytoń, czy lubią czerwone wino. Nadużywanie past wybielających również w tym przypadku nie jest wskazane.

Licówki porcelanowe

Przymocowanie do zębów licówek porcelanowych za pomocą specjalnego kleju. Licówki mają grubość około pół milimetra. Trwałość znacznie większa niż przy zastosowaniu kompozytów. Jaka metoda zostanie wybrana, zależy wprost od diastemy, czyli od odległości między zębami. Decyzję podejmuje lekarz stomatolog, po wykonaniu następujących badań:

  1. Ocena stanu zębów
  2. Ocena stanu kości
  3. Ocena zgryzu
  4. RTG

Jeśli przerwa jest niewielka, stomatolog najczęściej stosuje kompozytowe żywice światło utwardzalne. Jeśli jednak przerwa jest znaczna, lekarz zaproponuje zastosowanie licówek. Poza uzyskaniem jak najbardziej naturalnego wyglądu, decydentami do wyboru metody są:

  1. Alergie pacjenta na którykolwiek ze składników w danej metodzie.
  2. Czy pacjent pali papierosy.
  3. Miejsce likwidacji diastemy (czy są to jedynki, czy inne zęby)

Wszystko po to, aby efekt zabiegu był trwały na lata. Zaznaczmy, że po zabiegu higiena uzębienia zupełnie nie różni się od wcześniejszej higieny. Zęby należy regularnie szczotkować, stosować nici dentystyczne a także płukać jamę ustną płynami do dezynfekcji. Aby przystąpić do zabiegu, pacjent musi mieć zdrowe zęby. I jest to jedyny warunek, gdyż można go wykonać w każdym wieku. Jeśli pacjent zatęskni za swoją przerwą między zębami, na pewno ucieszy się wiedząc, że jest to zabieg odwracalny. Wystarczy się udać do stomatologa, a on usunie materiał.

Leczenie (zamykanie) diastemy - najlepsze kliniki i gabinety: