medi-TOUR

Jak wybrać najlepszą klinikę chirurgii plastycznej?

Polacy coraz więcej uwagi przykładają do swojego wyglądu. Chcą wyglądać zdrowiej i młodziej, a niejednokrotnie to właśnie klinika chirurgii plastycznej stanowi wręcz ich ostatnią deskę ratunku, aby poprawić swój poziom życia. Należy bowiem zauważyć, że kliniki te oferują nie tylko poprawianie mankamentów urody, ale także poprawiają to, co zostało uszkodzone w wyniku nieszczęśliwego wypadku, nieudanej operacji i komplikacjach po niej. Do tych właśnie klinik zwracają się również osoby, które żyją z defektami wynikającymi z powodu przebytych chorób lub w wyniku anatomicznych braków, będących efektem komplikacji genetycznych.

Rynek usług chirurgii estetycznej w ostatnim czasie, idąc naprzeciw potrzeb pacjentów, bardzo się w Polsce rozwinął. A kiedy przyszły pacjent podejmie już decyzję o wykonaniu zabiegu, a jego decyzja musi być bardzo przemyślana, musi dokonać wyboru odpowiedniej kliniki.

Klinika chirurgii plastycznej - jak wybrać najlepszą

W pierwszej kolejności należy zebrać jak najwięcej informacji o klinice, jej usługach, lekarzach i wynikach działalności. Choć jak zawsze najlepsza jest poczta tak zwana pantoflowa, czyli polecenie bezpośrednie, można również skorzystać z innych form dokonując przeglądu. Ocena powinna być dogłębna i wszechstronna. W końcu oddajemy swoje ciało i życie w obce ręce. Chcemy nie tylko poprawić swoje samopoczucie, chcemy przede wszystkim super efektów bez niespodzianek.

Poniżej wykaz dróg, które pomogą w ocenie potencjału i możliwości danej kliniki:
 • Wspomniana poczta pantoflowa, czyli polecenie bezpośrednie przez osoby, które skorzystały z danej kliniki – oceny byłych pacjentów. Chodzi tu zarówno o znajomych, jak i o opinie zamieszczane w Internecie. Oczywiście może się zdarzyć, że dana klinika będzie miała kilka negatywnych opinii, ale bywają ludzie, którzy nigdy nie są zadowoleni lub faktycznie wystąpiły u nich komplikacje, ale wynikały na przykład z ukrycia pewnych informacji w trakcie wywiadu. Kiedy jednak większa część opinii jest negatywna, należy podjąć dalsze poszukiwania.
 • Reklama – pozwala na zapoznaniem się z zakresem oferowanych usług, ale na pewno nie jest miarodajnym źródłem, jeśli chodzi o ocenę działalności.
 • Bezpośrednia wizyta w klinice – pozwala na zapoznaniem się z faktycznym stanem kliniki, ale również nie jest tym źródłem informacji, które dowiedzie, że dana klinika jest najlepsza w swoim fachu.
Poniżej wykaz cech, jakie powinny określać godną zaufania klinikę:
 1. Klinika powinna mieć odpowiednie dopuszczenia i licencje na prowadzenie tego typu działalności. Są to dokumenty wystawiane przez właściwe organizacje medyczne oraz przez organy państwowe.
 2. Klinika posiada wieloletnie doświadczenie, potwierdzone odpowiednimi dokumentami.
 3. Klinika, jako budynek spełnia wszelkie normy, wymagane odpowiednimi dokumentami, dopuszczony do prowadzenia tego typu działalności.
 4. Zakres usług i zabiegów, a także cen jest jasny dla pacjenta.
 5. Odpowiednie przygotowanie do zabiegu w postaci rzeczowego wywiadu lekarskiego z przedstawieniem faktycznych możliwości spełnienia wymagań pacjenta wraz z prezentacją komputerową.
 6. Ocena faktycznej potrzeby wykonania zabiegu.
 7. Ocena możliwości wykonania zabiegu w oparciu o wyniki zdrowotne pacjenta. Przy jednoczesnym przedstawieniu pacjentowi ewentualnych komplikacji, jakie mogą wystąpić po zabiegu, aby pacjent miał ich świadomość.
 8. Skierowanie na szczegółową diagnostykę przed wykonaniem zabiegu.
 9. Jasna procedura przygotowania do zabiegu i informacja o przebiegu rekonwalescencji.
Poniżej cechy kliniki, którą z pewnością należy wykluczyć:
 1. Brak dopuszczeń i licencji.
 2. Bardzo ograniczona lista oferowanych zabiegów i usług.
 3. Zbyt niskie ceny, gdyż wiadomo, że rynek tych usług nie jest tani.
 4. W przypadku, gdy chirurgia plastyczna nie jest główną działalnością i zabiegi wykonywane są okazjonalnie.
 5. Brak informacji ze strony lekarza o ewentualnych komplikacjach, czy ostrzeżeń przed wykonaniem zabiegu, a jedynie zachwalanie przyszłych efektów i samej kliniki.
 6. Brak skierowania na specjalistyczne badania przed operacją, które powinny być wskaźnikiem do poddania się zabiegowi.
 7. Brak informacji na temat przygotowania do zabiegu, czyli wejście z tak zwanej ulicy.
 8. Brak wytycznych na okres rekonwalescencji.
 9. Zły lub kiepski stan budynku.
 10. Przestarzały sprzęt lekarski.
 11. Nieprofesjonalna, słabo wykwalifikowana kadra lekarska.
 12. Dużo złych opinii.
Rekomendowane kliniki chirurgii plastycznej: