medi-TOUR

Plastyka powiek - spojrzenie jak z dawnych lat

Plastyka powiek należy do zabiegów chirurgii plastycznej, które mają poprawić wygląd twarzy. Z biegiem czasu skóra w wielu miejscach ulega osłabieniu i licznym przemianom, co wpływa na jej kondycję oraz wygląd zewnętrzny. Im delikatniejsza i cieńsza jest jej warstwa w danym części ciała, tym bardziej skóra jest narażona tak na upływ czasu, jak również wpływ licznych czynników zewnętrznych.

Odpowiedzią na problem pogarszającego się wyglądu skóry wokół oczu jest właśnie plastyka powiek. Wskazaniem do jej przeprowadzenia nie są zawsze wyłącznie względy estetyczne, ale często także przesłanki praktyczne. Z upływem lat skóra wokół oczu robi się słabsza i bardziej opada na oczy, co może utrudniać nawet widzenie. Poza tym tkanka czasami wypełnia się zbędnym tłuszczem. I to także psuje nie tylko ogólny wygląd twarzy i oczu, ale także komfort widzenia.

plastyka powiek

Przed zabiegiem trzeba wykonać kilka badań, które mają określić stan zdrowia pacjenta i jego predyspozycje do przeprowadzenia plastyki powiek. Trzeba wykonać je wszystkie, ponieważ tylko w ten sposób lekarz ma szansę ocenić, czy dana osoba może zostać poddana takiemu zabiegowi. W trakcie tego procesu przygotowawczego przeprowadzane są badania podstawowe, jak chociażby OB, morfologia, poziom glukozy czy analiza moczu, a także dodatkowo określa się wskaźnik krzepnięcia, grupę krwi, kreatyninę i wykonuje szczepienie przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. W czasie konsultacji lekarskiej analizuje się również czynniki, które z góry wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu, jak plastyka powiek. Należą do nich przede wszystkim problemy z krzepliwością krwi oraz ciśnieniem tętniczym. Plastyka powiek nie jest wskazana także u kobiet w ciąży oraz pacjentów zmagających się z infekcjami skórnymi lub w niektórych przypadkach cukrzycy.

Plastyka powiek to zabieg stosunkowo prosty i niewymagający długotrwałej rekonwalescencji. Powikłania występują rzadko, choć po przeprowadzeniu plastyki powiek wskazany jest kilkudniowy urlop od obowiązków służbowych. W tym czasie lekarze zalecają również minimalny wysiłek fizyczny. Długość hospitalizacji zależy natomiast od rodzaju znieczulenia. Jeżeli jest miejscowe, wówczas już tego samego dnia, w którym przeprowadzana była plastyka powiek, pacjent może wrócić do domu. Sporadycznie, ale zdarzają się jednak sytuacje, kiedy stosuje się ogólne znieczulenie i wówczas pobyt w klinice czy też szpitalu trwa około dwudziestu czterech godzin. Sama plastyka powiek trwa mniej więcej godzinę. W zależności od rodzaju konkretnego zabiegu wskazany jest przynajmniej tygodniowy urlop, choć w przypadku na przykład plastyki powiek zarówno górnych, jak i dolnych, czas potrzebny na odzyskanie formy i zdrowia może być nieco dłuższy. Ogólnie można również przyjąć, że pełny powrót do stanu sprzed operacji trwa około czterech tygodni. Panie z pewnością będą zainteresowane informacją, że makijażu nie należy wykonywać przez mniej więcej połowę tego czasu.

Jak już wspominano, plastyka powiek to zabieg stosunkowo prosty. Nie wiąże się z silnym bólem także w czasie rekonwalescencji. A jednak, każdy odpowiedzialny lekarz powinien podzielić się ze swoim pacjentem wiedzą odnośnie potencjalnych następstw. Należy również dokładnie omówić je przed przeprowadzaniem zabiegu. W ten sposób osoba rozważająca plastykę powiek może podjąć ostateczną decyzję w sposób świadomy i w oparciu o wszystkie istotne informacje. Każdy zabieg chirurgiczny stanowi swoistą ingerencję w naturalne funkcjonowanie organizmu. Z pewnymi negatywnymi czy nieprzyjemnymi następstwami może wiązać się nawet ta operacja, którą wykonano prawidłowo i bez nawet najmniejszych błędów. Każdy organizm jest bowiem inny i może nieco inaczej reagować na pewne czynności medyczne. I plastyka powiek nie jest tu żadnym wyjątkiem.

Rozważając poddanie się takiemu zabiegowi, warto zatem mieć na uwadze nie tylko atrakcyjniejszy, młodszy i świeższy wygląd, ale także ewentualne negatywne konsekwencje. A te mogą być bardzo różne. Od obrzęków, łzawienia, przez ból o zróżnicowanym natężeniu, infekcje, aż po martwicę tkanki skórnej. Lista powikłań po zabiegu plastyki powiek może odstraszać. Jednak takie zestawienie niepożądanych skutków da się opracować w przypadku każdej ingerencji chirurgicznej. Warto także wziąć sobie do serca radę o unikaniu poszukiwań na własną rękę w internecie. Co prawda w sieci znaleźć można wiele informacji, ale często przedstawiają one najczarniejszy ze scenariuszy. Rozsądniejszym sposobem wykorzystania czasu będzie konsultacja ze specjalistą. A w razie dalszych wątpliwości zasięgnięcie także drugiej opinii. Jeżeli plastyka powiek jest podyktowana wyłącznie chęcią poprawy wyglądu, a sam pacjent nie jest do takiego zabiegu przekonany, wówczas decyzję o przeprowadzeniu operacji dobrze jest przynajmniej na jakiś czas odłożyć. Uspokoić się, nabrać dystansu, a następnie zastanowić bez emocji. Nie są one najlepszym doradcą w żadnej dziedzinie życia, a na pewno nie w kwestiach medycznych. Zwłaszcza tych, które nie wiążą się z ratowaniem życia i mogą być nieco odsunięte w czasie.

 

Partnerem artykułu jest klinika Medical Esthetic

Plastyka powiek - rekomendowane kliniki: