medi-TOUR

Czy próchnicą można się zarazić?

Najczęstszą chorobą uzębienia jest próchnica, która atakuje strukturę zęba. Za powstawanie próchnicy odpowiedzialne są bakterie, które powodują demineralizację szkliwa (ubytki) i postępowanie procesu demineralizacji w głąb zęba. Ale czy można się nią zarazić?

Czy próchnica można się zarazić?

Niestety próchnicą można się zarazić. Próchnica to choroba zakaźna, gdyż bardzo łatwo jest ją "złapać" np. poprzez pocałunek czy bardziej bezpośrednio używając czyjąś szczoteczkę do zębów. Próchnicę wywołują bakterie, które mogą łatwo przedostać się z do jamy ustnej drugiej osoby np. ze śliną czy nawet z drobinkami jedzenia. Próchnica zależy od kilku czynników: przede wszystkim obecne muszą być bakterie, które zapoczątkują proces chorobotwórczy. Bakterie muszą mieć pożywkę w postaci cukrów i resztek pokarmów. Jeśli niedostatecznie dbamy i higienę naszej jamy ustnej, powodujemy, że bakterie mogą korzystać z tego, co zostało na zębach i w przestrzeniach międzyzębowych po posiłku i dzięki temu wciąż się namnażają. Teraz pozostaje już tylko zignorować pojawiające się objawy próchnicy i unikanie wizyty u stomatologa. Tak mniej więcej wyglądają idealne warunki do powstania próchnicy.

Do objawów próchnicy należy:

  • zmiana koloru zęba,
  • ból,
  • ubytek. 

Leczenie próchnicy opiera się na zatrzymaniu procesu chorobowego. Zniszczona struktura zęba nie zregeneruje się już, jednak odpowiednio szybka reakcja pozwala zapobiec dalszej demineralizacji, a nawet utracie zęba. Stomatolog usuwa uszkodzone i zniszczone próchnicą części zęba, oczyszcza pozostałą część zęba, a ubytek po zdemineralizowanych fragmentach zęba wypełnia odpowiednim materiałem. Jeśli próchnica dotrze do tkanek miękkich zęba, konieczne będzie leczenie kanałowe zęba. Polega ono na usunięciu dotkniętych próchnicą fragmentów miazgi i wypełnieniu kanałów gutaperką, czyli substancją podobną do kauczuku. W najgorszym przypadku, gdy próchnica spowoduje powstanie zgorzeli lub ząb jest tak zdemineralizowany, że jego pozostałości nie pozwalają na skuteczne i trwałe wypełnienie, ząb jest usuwany.

Zgodnie z powiedzeniem: „lepiej zapobiegać niż leczyć” powinniśmy skupić się na profilaktyce próchnicy, która nie sprawia zbyt wielu kłopotów, jest bezbolesna i znacznie tańsza niż leczenie w gabinecie stomatologicznym. Profilaktyka polega przede wszystkim na odpowiedniej higienie jamy ustnej: regularnym i dokładnym szczotkowaniu zębów (przydatne mogą się okazać elektryczne szczoteczki do zębów), nitkowaniu zębów czy innym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych np. irygatorem do zębów oraz stosowaniu płukanek do ust. Nie powinniśmy też zapominać o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty. To właśnie podczas takich wizyt możemy możliwie najszybciej zdiagnozować zaczątki próchnicy, które są znacznie łatwiejsze w leczeniu niż zaawansowana próchnica. Zwracajmy też uwagę by nie korzystać z czyiś szczoteczek do zębów.

Katarzyna Lenart
Artykuł został przygotowany przez szczoteczka-soniczna.pl z profesjonalnymi artykułami do higieny jamy ustnej. W ofercie firmy znajdziemy największy wybór szczoteczek sonicznych.
Leczenie próchnicy - najlepsze kliniki i gabinety w Polsce: