medi-TOUR

Jesień to czas fotoepilacji

Jesień to idealna pora na wykonywanie zabiegów kosmetycznych. Mniejsze nasłonecznienie sprzyja wszelkim terapiom złuszczającym, laserowym, a przede wszystkim zabiegom trwałego usuwania owłosienia, ze względu na zmniejszone ryzyko powikłań pozabiegowych. Fotoepilacja zaś jest bardzo popularną kuracją, ponieważ nie tylko podnosi poziom wygody i komfortu, ale także pozwala pozbyć się niepotrzebnych kompleksów. Istnieje wiele rodzajów takiej epilacji, jednak najbardziej znanymi i najskuteczniejszymi są metody z użyciem technologii IPL.

Epilacja IPL (Intense Pulsed Light), inaczej fotoepilacja, to terapia z zastosowaniem intensywnego impulsu świetlnego. Metoda ta wykorzystuje światło niekoherentne (czyli o pełnym spektrum) wraz z frakcją IR. Działanie IPL polega na produkcji szerokiego spektrum niespójnych fal świetlnych, które w związku z ich różną długością mogą być absorbowane przez określone chromofory zawarte w tkankach (melanina, hemoglobina). Dochodzi do zjawiska fototermolizy selektywnej: tkanki zawierające poszczególne chromofory zostają uszkodzone bez ingerencji w sąsiednie tkanki. Jest to metoda mniej bolesna od epilacji laserowej, przy czym liczba zabiegów wykonanych w celu uzyskania satysfakcjonujących efektów jest wyższa. Im ciemniejszy włos, tym łatwiej go usunąć.

Poddając się laserowemu usuwaniu owłosienia należy pamiętać, że nie jest to działanie jednorazowe. Dla uzyskania pożądanych rezultatów należy wykonać serię około 6-8 zabiegów (w zależności od urządzeń) w odstępach 4-tygodniowych. Zabiegi są wysoce skuteczne, bezpieczne i mało inwazyjne. Specjalista kosmetolog dostosowuje ustawienia urządzenia do indywidualnych odczuć i potrzeb klienta, zgodnie z jego fototypem skóry, barwą włosa i progiem bólu. Z zabiegu na zabieg sukcesywnie zwiększane są parametry w celu uzyskania lepszych efektów końcowych. Jest to jedyna metoda usuwania owłosienia, która przynosi trwałe rezultaty na długi czas. Po zakończeniu całej serii (liczba wizyt w gabinecie również jest dostosowywana do danego klienta) wykonuje się pojedyncze zabiegi przypominające i utrwalające osiągnięte efekty – raz do roku. Taka systematyczność gwarantuje gładkość skóry na długi czas.

fotoepilacja jesienią

Decydując się na zabiegi fotoepilacji, powinniśmy wpierw udać się na konsultację kosmetologiczną, na której dowiemy się m.in. o przeciwwskazaniach oraz ewentualnych skutkach ubocznych i powikłaniach. Najważniejszymi przeszkodami dla przeprowadzenia tej terapii jest okres letni (świeża opalenizna), ciąża i laktacja, choroby nowotworowe oraz przyjmowanie antybiotyków.

Istotnym aspektem przy wykonywaniu zabiegów usuwania owłosienia jest systematyczność i wytrwałość, gdyż znaczne wydłużenie lub skrócenie czasu między kolejnymi wizytami może wyraźnie obniżyć efektywność fotoepilacji.”– wyjaśnia Emilia Rechul, kosmetolog gabinetu Qclinique w Warszawie

Poza uwzględnieniem przeciwwskazań, przed każdym zabiegiem klient powinien odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim bezpośrednio przed wizytą w gabinecie nie należy wyrywać włosków depilatorem, woskiem lub pęsetą.

„Po przeprowadzonym zabiegu epilacji zalecane jest unikanie opalania się przez ok 4 tygodnie i stosowanie kremów z wysokim filtrem (SPF 30,50). Ponadto, jeśli skóra jest zaczerwieniona lub odczuwa pieczenie, dobrze jest zastosować panthenol lub alantan w kremie. Do kilku dni po epilacji niewskazane jest również korzystanie z preparatów na bazie alkoholu. Po zabiegu warto intensywnie nawilżać skórę oraz na kilka dni zrezygnować z sauny, basenu oraz gorących kąpieli.” – podkreśla Emilia Rechul.

Więcej informacji na ten temat, w tym pełną listę przeciwskazań do zabiegu fotoepilacji znajdziecie na stronie www.qclinique.pl