medi-TOUR

Jak zostać rodzicem?

Mówi się, że niepłodność to choroba naszych czasów. Postęp medycyny powoduje, że proponowanych jest coraz więcej sposobów zwalczania tej dolegliwości. Poniżej znajdziecie kilka porad dla osób, które od dłuższego czasu bezskutecznie starają się o dziecko. Do jakich lekarzy powinny się zwrócić po pomoc i o co ich zapytać?

Zadbaj o siebie

Jeśli z partnerem od dłuższego czasu bezskutecznie staracie się o dziecko to warto zastanowić się nad tym czy prowadzicie odpowiedni styl życia sprzyjający zajściu w ciążę. Kompleksowe podejście odgrywa tutaj ważną rolę. Wiedząc na co zwrócić uwagę i w jaki sposób zadbać o nasze zdrowie, zwiększamy szanse na poczęcie i urodzenie zdrowego dziecka. Ogromny wpływ na to ma styl życia jaki prowadzimy. Po pierwsze, powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy. Bardzo ważna jest odpowiednia dieta, która pozwoli dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników. Trzeba pamiętać, że potrzebujemy pełnowartościowych i zbilansowanych posiłków bogatych w witaminy i minerały. Dieta wpływa bowiem na gospodarkę hormonalną oraz jakość komórek jajowych i plemników. Istotna jest również aktywność fizyczna.

Kompleksowe leczenie niepłodności

Przed ciążą wskaźnik masy ciała, inaczej BMI, powinien znajdować się w normie. Stwarza to dobre warunki do zajścia w ciążę oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań podczas jej trwania, takich jak nabycie m.in. cukrzycy ciężarnych czy nadciśnienia tętniczego. Stres negatywnie wpływa na kondycję przyszłych rodziców. Oddziałuje on bezpośrednio na stan fizjologiczny naszego organizmu. Zaburza gospodarkę hormonalną, ale także obniża jakość życia. Niewystarczająca ilość snu natomiast nie pozwala naszemu organizmowi w pełni się zregenerować, co pogarsza naszą ogólną kondycję. Powyższe zalecenia to tylko niektóre kroki, które powinny zostać podjęte w drodze do starania o dziecko. Pomocne może okazać się również zgłoszenie się do poradni naprotechnologicznej, która diagnozuje i leczy problemy niepłodności na wielu płaszczyznach, m.in. tej związanej z prowadzeniem odpowiedniego trybu życia. 

Zapytaj specjalistę

Zdarza się, że powyższe zalecenia mogą zostać uwzględnione przez parę, a mimo to nadal występuje problem z zajściem w ciążę. Niepłodność bowiem może być spowodowana przez wiele czynników, m.in. choroby genetyczne i inne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Według WHO niepłodność to niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia płciowego (3–4 razy w tygodniu), utrzymywanego powyżej 12 miesięcy, bez stosowania jakichkolwiek środków zapobiegawczych. Jedną z metod jej leczenia jest naprotechnologia, która pozwala ocenić stan zdrowia prokreacyjnego. Obejmuje ona problemy zarówno żeńskiej, jak i męskiej płodności.

Dzięki kompleksowemu podejściu metoda ta pozwala na postawienie konkretnej diagnozy i wprowadzenie przyczynowego leczenia. Dokładny wywiad z lekarzem naprotechnologiem pozwala ocenić cykl miesiączkowy kobiety, profil hormonalny, poziom stresu oraz wysiłku fizycznego, a także występowanie wad wrodzonych i chorób genetycznych jak np. zespół policystycznych jajników czy niedoczynność tarczycy. W tym zakresie najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonych lekarzy. W Poznaniu dr Laura Grześkowiak przyjmująca w Przychodni Naprotechnologii w Certusie może pochwalić się licznymi poczęciami u swoich pacjentek, dzięki zastosowaniu tej metody. Podczas takiego leczenia wykonany zostaje szereg badań w celu poszukiwania sygnałów z całego organizmu, by znaleźć objawy nakierowujące na przyczynę niepłodności.

Pod kontrolą

Udając się do lekarza naprotechnologa możemy spodziewać się, że podejdzie on do naszego przypadku wieloaspektowo. To właśnie dzięki kompleksowemu poszukiwaniu przyczyn niepłodności, można ją skutecznie leczyć. Leczenie dolegliwości i nieprawidłowości odbywa się z zachowaniem wszelkich standardów postępowania w danych jednostkach chorobowych. Ustala się także czas trwania takiego leczenia. Naprotechnologia wykorzystuje zdobycze dziedzin medycyny, które mają pomóc pacjentom, aby stan ich zdrowia się poprawił. W wielu przypadkach podczas leczenia trzeba wykazać się wytrwałością. Każdy przypadek jest inny.

Częstym błędem popełnianym przez pary jest zaprzestanie leczenia po tym jak po poprawie zdrowia i pierwszych efektach leczenia zachodzi w ciążę. Kobiety te w dalszym ciągu są pacjentkami z ciążami podwyższonego ryzyka i wymagają stałej kontroli oraz opieki lekarza. Nie wolno tego lekceważyć! Stwierdzenie ciąży to dopiero połowa sukcesu. Szczegółowy nadzór par niepłodnych jest kolejnym etapem leczenia. Statystyka poznańskiej Poradni Naprotechnologicznej w Certusie udowadnia skuteczność tej metody. Ok. 40-60% leczonych par zachodzi w ciąże, a aż 80-85% z nich rodzi zdrowe dzieci poczęte z pomocą tej metody.

Niepłodność dotyka obecnie coraz więcej par. Przyczyny jej występowania mogą być różne, dlatego ważne jest zwrócenie się do lekarza, który pomoże znaleźć źródło problemu i skuteczne jego rozwiązanie. Pamiętajmy, że dbając o swoje zdrowie, wpływamy także na rozwój dziecka podczas ciąży i przebieg porodu. Płodność nie jest nam dana raz na zawsze, dlatego trzeba stale o nią dbać.