medi-TOUR

Rak piersi u mężczyzn

Nowotwór piersi u mężczyzn wiąże się z niezbyt optymistycznymi rokowaniami. Niestety pacjent zazwyczaj umiera, ponieważ choroba jest zbyt późno rozpoznawana. To fakt, że na nowotwór piersi najczęściej chorują panie, ale nie oznacza to, że ten temat wcale nie dotyczy panów. 1% pacjentów, którzy chorują z powodu raka piersi to właśnie mężczyźni. 

Na raka piersi chorują najczęściej mężczyźni w wieku 50-70 lat. To schorzenie rozpoznawane jest każdego roku u około 100 mężczyzn, a połowa z nich umiera. Dla porównania raka piersi diagnozuje się rocznie u 16 000 kobiet, a umiera 5 000 z nich. Jak pokazują statystyki, umieralność na nowotwór piersi w przypadku mężczyzn jest wyższa.

Rak piersi u mężczyzn

Dlaczego rak piersi pojawia się u mężczyzn?

Główną przyczyną są zaburzenia hormonalne. Okazuje się, że nowotwór piersi u mężczyzn spowodowany jest zbyt dużym stężeniem żeńskich hormonów, przede wszystkim estrogenów. Ten z kolei powoduje obniżenie hormonu męskiego, czyli testosteronu.

Hormony to nie jedyna przyczyna. Rak piersi może wystąpić jako efekt wcześniejszego urazu jąder oraz marskości wątroby.

Co ciekawe, rak piersi u mężczyzn może być także dziedziczony. Zwiększone ryzyko występuje również u tych, którzy nadużywają alkoholu, palą papierosy czy walczą z nadwagą bądź otyłością.

Co powinno zaniepokoić?

Chociaż rak piersi występuje u mężczyzn naprawdę rzadko, to czujność w tym temacie jest bardzo istotna. Panowie powinni obserwować swoje ciało i zmiany, jakie na nim występują. O nowotworze piersi może sygnalizować zmiana rozmiaru albo kształtu piersi. Mogą zrobić się nabrzmiałe, niesymetryczne. Może zmienić się także sam wygląd skóry w obrębie piersi.

Panowie powinni również wykonywać samobadanie piersi – niektóre guzy można wyczuć podczas badania palpacyjnego. Guzy zazwyczaj nie bolą, mogą być twarde i nieruchome.

Zmieniony może być też wygląd sutka, może z niego wyciekać wydzielina.

Zaniepokoić powinien również wygląd żył na klatce piersiowej.

Jak przebiega diagnostyka raka piersi u mężczyzn?

Profesjonalna diagnostyka raka piersi u mężczyzn przebiega przede wszystkim poprzez wykonanie badania USG piersi. To właśnie badanie ultrasonograficzne wskaże występowanie ewentualnych guzków. Jeśli takowe rzeczywiście istnieją, w kolejnym etapie wykonywana jest biopsja – pobiera się wycinek zmiany, który podlega analizie histopatologicznej.

Leczenie raka piersi u mężczyzn

Leczenie choroby onkologicznej jest identyczne u kobiet i u mężczyzn. W zależności od położenia, wielkości czy rodzaju guza usuwa się go bądź wykonuje mastektomię. Ta polega na usunięciu całej piersi. U mężczyzn najczęściej guz umiejscowiony jest nieopodal sutka, przez co niemożliwe staje się usunięcie samej zmiany.

W dalszym etapie leczenie polega na radioterapii, chemioterapii lub leczeniu hormonalnym. Mężczyźni przyjmują tamoksifen – lek, który hamuje rozwój choroby nowotworowej poprzez regulację produkcji estrogenu.

Przestroga

Bagatelizowanie zmian w obrębie piersi mężczyzn może nie tylko prowadzić do rozwoju choroby nowotworowej, ale również przerzutów raka. Najczęściej są to przerzuty na płuca, kości, wątrobę oraz mózg. Rak atakuje również węzły chłonne. Rokowania na przeżycie są wtedy negatywne.

Tekst został napisany w oparciu o treści ze strony kliniki USG - http://gabinet-usg-mokotow.pl/.