medi-TOUR

Endometrioza - czym jest i jak ją leczyć?

Endometrioza, nazywana potocznie „plagą młodych kobiet” to obecnie jedna z najczęściej występujących przyczyn niepłodności kobiet pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. Jest jednym z głównych powodów bardzo silnych zespołów bólowych miednicy mniejszej, pojawiających się zwykle w dniach poprzedzających krwawienie miesiączkowe i występujących aż do jego zakończenia.

endometrioza

Dolegliwości te związane są z naturą samej choroby i to one prowadzą do rozpoznania i późniejszej diagnozy endometriozy. Jej skutki mogą być dla chorującej opłakane – endometriozie nie towarzyszą bowiem jedynie niepłodność i zespoły bólowe, ale również uszkodzenia narządów takich jak jajniki, jajowody, pęcherz moczowy, moczowody czy jelito grube.

Występujących objawów nie należy więc ignorować i niezwłocznie udać się do ginekologa celem wykluczenia endometriozy – choroba ta wciąż nie jest diagnozowana wystarczająco często i wiele kobiet przez całe życie może doświadczać bóli o nieznanym sobie podłożu.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza, zwana również gruczolistością lub wędrującą śluzówką macicy to choroba, podczas której komórki błony śluzowej trzonu macicy (tzw. endometrium) odszczepiają się i wędrują poza jamę macicy.

Gdy układ fizjologiczny działa poprawnie, błona śluzowa w jamie macicy wzrasta w miarę cyklu miesięcznego, a następnie rozpada się, a jej komórki zostają wydalone z ciała wraz z krwawieniem miesięcznym. W przypadku endometriozy proces ten zostaje zaburzony. Niektóre komórki endometrium wędrują poza jamę macicy i tam podlegają wszelkim cyklicznym zmianom, to jest rozrostowi i rozpadowi.

W związku z nienaturalnym umiejscowieniem komórek dochodzi do nagromadzenia krwi, która nie może zostać wydalona, co prowadzi z kolei do powiększenia się skupiska endometriozy i towarzyszącego mu ucisku na otaczające tkanki - informuje klinika KCM.

W obrębie zmian dochodzi do miejscowego stanu zapalnego oraz powstawania wzrostów – to one są przyczyną wspomnianych wcześniej zespołów bólowych. Istnieje wiele teorii dotyczących przyczyn endometriozy. Pewne jednak jest, że jest to choroba uwarunkowana genetycznie i jest powiązana z wysokim poziomem estrogenów. Jej rozwojowi sprzyjają również niepoprawna praca układu odpornościowego i autoagresje.

Diagnozowanie endometriozy

Endometrioza objawia się przede wszystkim nawracającymi w czasie krwawienia miesiączkowego bólami. Połączone z zaburzeniami cyklu, bólami podczas współżycia, krwiomoczem czy krwawieniem z przewodu pokarmowego mogą być jasnym sygnałem do konieczności wykonania badań pod kątem endometriozy.

Jedyną skuteczną obecnie metodą poprawnego zdiagnozowania gruczolistości jest zabieg operacyjny z badaniem histopatologicznym, czyli laparoskopia.

Pacjentka, która udaje się do ginekologa z niepokojącymi objawami przypominającymi te występujące przy endometriozie powinna zostać poddana dokładnemu badaniu. Na podstawie badania palpacyjnego oraz badania USG ginekolog może postawić jedynie wstępne rozpoznanie i zalecić dalszą diagnostykę.

Wszelkie pobierane lub usuwane tkanki powinny zostać przebadane histologicznie pod kątem rozpoznania endometriozy.

Jak podają dane kliniki KCM - dziś choruje na nią około 180 milionów kobiet na świecie, przy czym zachorowalność w Polsce może dotyczyć nawet miliona kobiet.

Choć występuje ona głównie u kobiet pomiędzy 25 a 35 rokiem życia, istnieją przypadki diagnozy endometriozy u nastolatek cierpiących na przewlekłe bóle miednicy mniejszej – to wyraźny znak, że nie warto ignorować żadnych sygnałów ostrzegawczych ze strony organizmu i wykonać badania niezależnie od tego, czy pacjentka znajduje się w najbardziej prawdopodobnym przedziale wiekowym.

Leczenie endometriozy

W przypadku leczenia endometriozy stosuje się farmakologię, leczenie chirurgiczne oraz obie metody jednocześnie. Wybór sposobu leczenia zależy od stopnia rozwoju choroby, doświadczenia lekarza oraz planów macierzyńskich leczonej kobiety.

Leczenie farmakologiczne powoduje stopniowe zatrzymanie produkcji hormonów jajnika do takiego poziomu, by zatrzymało się miesiączkowanie. Powoduje to zatrzymanie wzrostu endometrium w macicy, a także poza nią, a więc zatrzymanie postępowania choroby. Niestety, jeśli organizm ma tendencje do rozwoju choroby, po zaprzestaniu terapii może ona nawrócić.

Niezbędne będzie wtedy leczenie chirurgiczne. Polega ono na wycięciu ognisk endometriozy w przypadku występowania przewlekłych bóli, niepłodności lub torbieli endometrialnych jajników. Leczenie chirurgiczne stosuje się także w przypadku występowania endometriozy w jelitach i pęcherzu.

Doszczętne usunięcie ognisk jest jednak niezwykle trudne i zrobione nieprawidłowo może być przyczyną utrzymywania się objawów oraz nawrotu choroby. Ważne jest więc, by operację wykonywał naprawdę doświadczony w tej kwestii chirurg.

 

Więcej na temat leczenie endometriozy dowiesz się na stronie kliniki KCM, która specjalizuje się w takich zabiegach: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm