medi-TOUR

Onycholiza - na czym polega to schorzenie?

Bardzo często można spotkać się ze stwierdzeniem, które mówi o tym, iż włosy, skóra i paznokcie są odzwierciedleniem tego, jak pracuje organizm. Wszelkiego rodzaju choroby, nieprawidłowości ujawniają się właśnie na nich. Te organy w wielu przypadkach sygnalizują, że w organizmie dzieje się coś niedobrego, jednak bardzo często można spotkać się też z tym, że konkretny organ- jak właśnie paznokcie zostaje objęty schorzeniem jak na przykład onycholiza.

onycholiza

To schorzenie zostaje z łatwością zauważone, ponieważ zmienia się wygląd paznokcia. Można zaobserwować zmianę koloru paznokcia, na biały lub beżowy z kolei granica pomiędzy różową częścią paznokcia, a jego brzegiem staje się nieregularna. Mówiąc najogólniej onycholiza wiąże się z oddzieleniem płytki paznokcia od znajdującego się tuż pod nim łożyska. Warto nadmienić, iż nieleczona niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji, dlatego nie można lekceważyć zauważonych zmian w obrębie paznokcia, które by wskazywały na to, że występuje onycholiza.

Czym jest onycholiza?

Jak już zostało wspomniane powyżej onycholiza polega na tym, iż płytka paznokcia oddziela się od łożyska, które znajduje się pod nią. Pierwsze objawy, które świadczą o pojawieniu się takiego schodzenia jak onycholiza najczęściej można zaobserwować z przodu wolnego brzegu paznokcia. Jego następstwem jest zmiana koloru paznokcia z różowego na biały. Jednak niestety onycholiza często prowadzi do grzybicy, co można zauważyć, kiedy paznokieć staje się żółty. Kolejnym niepokojącym objawem, który świadczy o tym, że prawdopodobnie mamy do czynienia z tych schorzeniem jest sucha i pogrubiona skóra pod paznokciem.

Jakie są przyczyny powstawania onycholizy?

Wśród czynników, które prowadzą do rozwoju tego schorzenia wymienia się czynnik związany z genetyką, dziedziczeniem, ale i również mogą się do tego przyczyniać urazy mechaniczne, czy działanie środków chemicznych, jak i również choroby ogólnoustrojowe, czy choroby skóry. Pośród najczęstszych przyczyn powstawiania onycholizy wskazuje się na takie jak np. : nieprawidłowe zabiegi kosmetyczne w obrębie paznokcia, stosowanie antybiotykoterapii, czy chemioterapii, urazy mechaniczne, choroby skóry, stany zapalne, cukrzyca, nadmierna ekspozycja paznokci na detergenty, preparaty chemiczne.

Jak wygląda leczenie onycholizy?

W przypadku zauważenia objawów, które mogą świadczyć, że jest to onycholiza należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa, aby jak najszybciej zająć się schorzeniem. Leczenie w tym przypadku polega na tym, aby zarówno wyleczyć paznokieć, ale i również wyeliminować przyczynę. Bardzo często w tym przypadku zaczyna się od tego, aby usunąć tę część paznokcia do miejsca, w którym płytka przylega do paznokcia. Później należy użyć odpowiednich leków i środków, które pozwolą na dezynfekcję i zaleczenie paznokcia. Warto później stosować suplementy, które sprawią, że zdrowy paznokieć odrośnie szybciej. Jednak kluczem do sukcesu, jest właśnie to, aby wyeliminować przyczynę onycholizy lub wyleczyć chorobę która przyczynia się do jej powstawania w danym przypadku, gdyż w przeciwnym razie problem powróci.

Jak zapobiegać onycholizie?

W tym przypadku, podobnie jak przy wielu innych schorzeniach należy dbać o ogólne zdrowie i prawidłową pracę organizmu tak, aby nie występowały żadne choroby, zakażenia ect. Warto dbać o organizm, wzmacniać odporność. Jeśli chodzi natomiast stricte o zabezpieczenie paznokcia przed schorzeniem jakim jest onycholiza, to przede wszystkim należy unikać zapuszczania paznokci do przesadnej długości, przeprowadzania ryzykownych zabiegów kosmetycznych, stosowania środków chemicznych i detergentów przy bezpośrednim kontakcie z paznokciem. Warto uważać również na urazy i uszkodzenia mechaniczne, przez które może wystąpić onycholiza.

Osoba, która boryka się z tym schodzeniem powinna przede wszystkim znaleźć przyczynę i ją wyeliminować, bądź wyleczyć. W przypadku nawyków i postępowania warto zwracać szczególną rozwagę i zachowywać higienę, co przejawia się właśnie rozsądnym korzystaniem z usług kosmetycznych, unikanie nadmiernej wilgoci, stosowanie rękawiczek przy korzystaniu z detergentów, czy zachowanie ostrożności przed urazami mechanicznymi. Postępując zgodnie z zasadami można to schorzenie wyleczyć, bądź w znacznym stopniu zminimalizować jego objawy.

 

Artykuł został przygotowany we współpracy z serwisem FashionAndBeauty.pl