medi-TOUR

Leczenie kanałowe - na czym polega i ile trwa?

Niezbędne będzie leczenie kanałowe - takie słowa z ust dentysty dla wielu pacjentów brzmią jak wyrok. Sama nazwa wzbudza już u wielu osób przerażenie. Nie ma co się dziwić, ten sposób leczenia należy do jednego z bardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. W jakich przypadkach stosuje się leczenie kanałowe, czyli endodoncję, i jak ono przebiega?

Sytuacje, w których zalecana jest endodoncja

Najczęściej leczenie kanałowe wskazane jest w przypadku zapalenia, zakażenia lub martwicy miazgi, wypełniającej kanały. To jedyny sposób na uratowanie zęba. W jaki sposób dochodzi do zakażenia miazgi? Najczęstszą przyczyną jest głęboka próchnica, pęknięcie lub złamanie zęba. Zdarza się, że zapalenie miazgi jest też spowodowane wielokrotnym leczeniem zęba. Zazwyczaj pacjent przychodzi do stomatologa, skarżąc się na silny ból, który spowodowany jest rozwijaniem się zakażenia. Dyskomfort może być tak zaawansowany, że utrudnia jedzenie, a nawet przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.

Leczenie kanałowe - endodoncja

Objawy zakażenia miazgi mogą być różne. Oprócz bólu, często występuje nadwrażliwość na ciepło i zimno, ból przy dotyku, mogą też pojawić się przebarwienia bądź obrzęki, a także nieprzyjemny zapach. W takiej sytuacji należy udać się jak najszybciej do dentysty. Zakażenie i zapalenie miazgi są bezwzględnym wskazaniem do leczenia kanałowego, gdyż mogą prowadzić do powstania groźnego dla zdrowia ropnia, a w konsekwencji nawet do usunięcia zęba.

Leczenie kanałowe z reguły odbywa się na jednej wizycie u stomatologa, tylko w niektórych, bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne jest rozłożenie zabiegu na dwie, a nawet trzy wizyty.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Endodoncja polega na dokładnym oczyszczeniu kanałów z zakażonej miazgi i dokładnej dezynfekcji kanałów przeznaczonymi do tego preparatami, a następnie wypełnieniu ich odpowiednimi materiałami. Ząb zamyka się plombą lub koroną protetyczną. Cały zabieg wykonuje się ze znieczuleniem miejscowym. Jak wygląda szczegółowo każdy etap leczenia?

  1. Pierwszym etapem po podaniu znieczulenia, jest otworzenie zęba oraz usunięcie uszkodzonej miazgi z jamy zęba. Następnie dentysta musi dostać się do kanałów wypełnionych zakażoną miazgą. Ilość kanałów uzależniona jest od rodzaju zęba. Przednie mają z reguły 1-2 kanały, tylne mogą mieć od 3 do nawet 6 kanałów. Im więcej ich jest, tym bardziej skomplikowane jest leczenie.

    Dentysta musi dokładnie oczyścić wszystkie kanały i poszerzyć je, aby usunąć wszystkie bakterie. Kanały są płukane roztworem podchlorynu sodu, który ma działanie dezynfekujące, a także całym zestawem środków odkażających, takich jak kwas cytrynowy, alkohol czy chlorheksydyna. Dokładne oczyszczenie kanałów z zakażonej miazgi oraz wszelkich zanieczyszczeń ma istotne znaczenie dla powodzenia zabiegu.
  2. Podczas leczenia, stomatolog musi korzystać ze specjalnego urządzenia zwanego endometrem. Za jego pomocą, lekarz mierzy długość kanału aby wiedzieć, jak głęboko może sięgać pozostałymi narzędziami pracy.
  3. Oczyszczone kanały muszą być osuszone, a następnie wypełnione odpowiednim materiałem, zazwyczaj naturalną gutaperką. Dobrej jakości materiały wypełnią wszelkie odgałęzienia kanałów i gwarantują idealną szczelność. Gutaperka powinna być wstrzykiwana na ciepło, wówczas najdokładniej wypełnia kanały.
  4. Ostatnim etapem leczenia jest zamknięcie jamy zęba oraz odbudowa korony. Z reguły ząb zamykany jest plombą, bądź wykonywana jest korona protetyczna.

Jak pielęgnować ząb po leczeniu kanałowym?

Po przeprowadzonym zabiegu, najlepiej unikać gryzienia i przeżuwania po tej stronie, która była leczona. Należy być ostrożnym do czasu aż korona nie będzie całkowicie odbudowana. Ząb powinien być pielęgnowany tak samo jak całe uzębienie, czyli powinien być myty, a przestrzenie między zębami czyszczone nitką dentystyczną.

Po leczeniu często pojawia się ból zęba, który może być tak dotkliwy, że niezbędne będą środki przeciwbólowe. Nie ma przeciwwskazań, aby je zastosować. Zazwyczaj dolegliwości ustępują w ciągu dwóch tygodni, w sporadycznych przypadkach ból może trwać dłużej. Jeśli pomimo mijającego czasu dolegliwości nie mijają, a nawet postępują, konieczna jest wizyta u dentysty i skontrolowanie zęba. Może się okazać, że leczenie trzeba wykonać ponownie. Na szczęście takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko.

Leczenie kanałowe to czasami jedyny sposób na uratowanie zęba. Jednak nie każdy ząb może być leczony tą metodą. Jeśli dostęp do kanałów jest znacznie utrudniony bądź korzeń jest pęknięty, leczenie kanałowe może być uniemożliwione. W dzisiejszych czasach takie przypadki zdarzają się coraz rzadziej, co jest następstwem coraz lepszych urządzeń, narzędzi oraz nowoczesnych technologii. Dzięki temu, coraz więcej zębów udaje się uratować.

Z jakim kosztem wiąże się leczenie kanałowe?

Cena leczenia kanałowego uzależniona jest od ilości kanałów Średnio zaczyna się od 400 zł, ale jeśli trzeba leczyć kilka kanałów, może być znacznie wyższa. Ponieważ jest to dość skomplikowany zabieg, najlepiej wybrać gabinet oferujący profesjonalne leczenie i wykorzystujący najlepsze materiały oraz nowoczesne urządzenia.

Artykuł powstał przy pomocy Allecoudent - http://www.allecoudent.pl/oferta/endodoncja-poznan