medi-TOUR

Jaki stetoskop warto wybrać?

Stetoskop jaki kupićJesteś początkującym lekarzem? Planujesz zakup stetoskopu? Podpowiadamy jaki stetoskop warto wybrać.

Stetoskop to wynalezione narzędzie medyczne przez znanego lekarza René Laennec w 1816 roku. Obecnie jest to podstawowy ekwipunek lekarza rodzinnego, kardiologa oraz pediatry.  Dzięki stetoskopowi możemy dowolnie diagnozować pacjenta poprzez osłuch takich miejsc jak klatka piersiowa, serce czy jama brzuszna. Jaki stetoskop warto kupić? na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Jaki stetoskop wybrać?

Planując zakup stetoskopu warto zapoznać się z różnymi konfiguracjami.  W szczególności popularne są  stetoskopy anestezjologiczne, internistyczne oraz kardiologiczne, mimo podobnej budowy nieznacznie różnią się swoimi diagnostycznymi właściwościami.

  • stetoskop anestezjologiczny - najbardziej popularny z omawianych stetoskopów, przeznaczony jest głównie do mierzenia ciśnienia. Jego końcówka diagnostyczna jest lekka oraz płaska co pozwala na diagnostykę pod ubraniem oraz możliwość podłączenia do ciśnieniomierza.
  • stetoskop internistyczny - wyróżniamy tutaj dwa modele dla dorosłych (wersja pediatryczna) i dzieci (neonatalnej) . Służy do analizy rytmu serca , płuc oraz badania perystaltyki jelit. W przypadku wersji neonatalnej membrana stetoskopu jest mniejsza dostosowana do dzieci.
  • stetoskop kardiologiczny - w tym przypadku niezwykle ważna jest głowica słuchawki kardiologicznej. Jest ona cięższa oraz posiada większą średnicę. Dzięki dużym rozmiarom, lekarz kardiolog może dokładnie zbadać pracę serdca oraz kanałów akustycznych. Stetoskop kardiologiczny jest najdroższym z omawianych sprzętów, ze względu na bardzo nowoczesne technologie dołączone do większości takich stetoskopów.  Warto wyróżnić tutaj nowoczesne technologie, elektroniczne stetoskopy z systemami łączenia do systemu telemedycznego poprzez APP store lub Google PLAY.

Parametry techniczne

Przy zakupie stetoskopu powinniśmy zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • średnica membrany - im większa tym diagnostyka jest dokładniejsza
  • rodzaj przewodu słuchowego - warto wybrać wytrzymały materiał, oraz przewód typu Rappaport'a. Wiele osób posiada uczulenie na lateks (dlatego warto unikać lateksowe stetoskopy)
  • długość przewodu słuchowego - powinien być dopasowany do Twojego wzrostu.

Ile kosztuje dobry stetoskop?

Wszystko zależy od modelu i od jakości jaką oczekujemy od tego sprzętu. Podstawowy stetoskop dla lekarza rodzinnego kupimy w przedziale 80 a 200 zł. Stetoskop w tej cenie będzie miał możliwość osłuchiwania 2 osób oraz posiadał membranę o średnicy między 40 a 45mm. Niestety waga jest dosyć przeciętna i wynosi między 200 a 300 g. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników polecamy rozejrzeć się za stetoskopami powyżej 200 zł. W tej cenie otrzymamy stetoskop o idealnej akustyce oraz samouszczelniające się oliwki.  W tej cenie otrzymamy również wysokiej jakości lirę wykonaną z anodowanym aluminium. W cenie powyżej 200 zł, otrzymamy również wieloletnią gwarancję i wysoką jakość.

Jaką markę warto wybrać?

Do popularnych producentów stetoskopów warto wyróżnić takich producentów jak :  littmann, sugar skull, riester. Wymienione marki to bardzo wysoka jakość w przystępnej cenie. Warto wymienić tutaj takie modele jak Riester ® Duplex 2.0 Baby oraz Littmann Cardiology IV BLACK FINISH.

źródło: Producent stetoskopów http://www.hitechmedical.pl/stetoskopy