medi-TOUR

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – objawy i leczenie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to, oprócz choroby Leśniowskiego-Crohna, kolejne ze schorzeń należących do nieswoistych chorób zapalnych jelit. Największą grupą pacjentów są osoby młode, w wieku produkcyjnym. Z racji przewlekłego charakteru choroby, historia procesu leczenia tych pacjentów jest rozłożona w czasie.

Czym jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?   

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego stanowi przewlekły proces zapalny, obejmujący błonę śluzową jelita grubego lub odbytu. Jest chorobą przewlekłą o nie do końca rozpoznanej etiologii. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, podobnie jak choroba Leśniowskiego-Crohna, należy do chorób immunologicznych. Może mieć łagodny lub ostry przebieg. Specjaliści upatrują przyczyn choroby w czynnikach genetycznych, zaburzeniach nerwicowych i zakażeniu bakteryjnym. Choroba daje o sobie znać w młodym wieku. Coraz częściej zapadają na nią także dzieci. Istotnym czynnikiem leczenia jest nie tylko farmakoterapia, ale również zachowanie odpowiedniej diety. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie http://wybieramprobiotyk.pl/2018/12/04/wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego-dieta/.

wrzodziejace zapalenie jelita grubego

Najpopularniejsze objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego 

Do najczęściej pojawiających się objawów choroby należą:

  • biegunka z domieszką krwi i śluzu w kale,
  • uczucie parcia na stolec,
  • nadmierna kurczliwość jelita grubego,
  • bóle podbrzusza i dołu biodrowego,
  • gorączka,
  • brak apetytu,
  • utrata masy ciała.

Proces rozpoznania – w jaki sposób się odbywa?

Gastroenterolog musi najpierw wykluczyć infekcję, która może leżeć u podstaw zapalenia. Pierwszym krokiem jest badanie laboratoryjne stolca na zawartość leukocytów i bakterii takich jak Salmonella czy Campylobacter. Jedną ze skutecznych metod rozpoznawania choroby jest endoskopia jelita grubego, podczas której lekarz pobiera wycinek jelita do badania histopatologicznego. Pomocne w wykryciu choroby może być również USG jamy brzusznej oraz tomografia komputerowa.

Jak przebiega proces leczenia pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego?

Proces leczenia choroby przebiega z wykorzystaniem nowoczesnych leków biologicznych. Z racji tego, że choroba może przybrać łagodny lub ostry przebieg, leczenie jest długofalowe i dostosowane do konkretnego pacjenta. Czasem niezbędne jest leczenie szpitalne i operacyjne, polegające na resekcji części lub całego jelita grubego. W większości przypadków jednak stosuje się odpowiednio dobraną farmakoterapię, opierającą się na nowoczesnych lekach biologicznych.