medi-TOUR

Dlaczego miesiączka boli? Kilka słów o cyklu menstruacyjnym

Bolesne miesiączki (dysmenorrhea) często występują wśród kobiet w wieku rozrodczym, nawet gdy cykle są regularne. W trakcie miesiączki pojawia się charakterystyczny ból o charakterze skurczów. Bolesności często towarzyszą dodatkowe przypadłości takie jak: nudności, wymioty, biegunki, bóle pleców i głowy oraz osłabienie. Ból związany z krwawieniem miesięcznym często nie jest objawem żadnego problemu ze zdrowiem. Należy go opanowywać lekami przeciwbólowymi takimi jak Ketesse SL.

Bolesna miesiączka

Hormonalne podstawy menstruacji

Prawidłowy cykl miesiączkowy trwa ok. 28 dni i liczony jest od pierwszego dnia krwawienia. Menstruacja trwa od 1 do 5 dni, towarzyszy jej upływ ok 80ml krwi. Związana jest z cyklem jaki przechodzą jajniki. Połączone wzajemnymi hormonalnymi zależnościami jajniki i macicą w fizjologicznych warunkach wpływają na siebie co pozwala na zajście cyklu menstruacyjnego  potencjalnie umożliwiającemu dojście do zapłodnienia. Spadek poziomu progesteronu, estrogenów i wzrost FSH pod koniec cyklu wpływa na poziom prostoglandyn w endometrium co sprzyja złuszczaniu się błony śluzowej.  

Przyczyny bolesnego miesiączkowania

Ból w trakcie menstruacji nie jest oznaką choroby układu rozrodczego. Regularnie występowanie nadmiernych bolesności powinno być jednak czujnie obserwowane. Przyczyny bolesnych miesiączek można podzielić na:

  • Pierwotne
  • Wtórne

Pierwotną przyczyną bólu miesiączkowego jest zjawisko złuszczania się endometrium, czyli błony śluzowej macicy, będące naturalnym zjawiskiem występującym w trakcie trwania cyklu miesiączkowego. Skurcz naczyń znajdujących się w macicy oraz następujące po skurczu niedokrwienie błony powoduje krwawienie. Substancją wywołującą skurcz naczyń jest przede wszystkim prostoglandyna PGF2. Kobiety mające tendencje to wysokich stężeń prostoglandyn mogą silniej odczuwać ból związany z menstruacją.

Wtórne przyczyny obejmują głównie nieprawidłowości w budowie układu rozrodczego. Wady rozwojowe macicy, mięśniaki macicy, polipy, zwężenie kanału szyjki macicy oraz endometrioza mogą objawiać się bolesnością w trakcie menstruacji.

Dlaczego moje miesiączki bolą?

Ból związany z miesiączkowaniem zwykle nie jest objawem żadnej patologii. Podobnie jak dolegliwości związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego pogorszenie samopoczucia bywa związane z nadmiernym stresem, nieprawidłową dietą, deprywacją snu (spaniem niewystarczającą ilość godzin) oraz innymi czynnikami związanymi ze stylem życia.

Objawów bólowych nie powinno się jednak bagatelizować lub zbywać. Zespoły związane z nadmiernym bólem zostały wymienione wcześniej w tekście. Aby wykluczyć wtórne przyczyny bolesnych miesiączek należy udać się do gabinetu ginekologicznego. W ocenie przyczyn bólu używa się badania ultrasonograficznego (USG), laparoskopii, histeroskopii oraz jako podstawę badanie ginekologiczne.

Gdy miesiączki wywołują nasz niepokój lub gdy w jakikolwiek sposób ich przebieg wydaje się podejrzany warto zgłosić się do lekarza. Wczesne wykrycie problemu pozwoli na skuteczne i szybkie wyleczenie przyczyny niepokoju, a profesjonalna porada może umożliwić złagodzenie bólu i poprawę komfortu życia.