medi-TOUR

Kolejki do lekarzy specjalistów coraz dłuższe! Jak leczyć się w Polsce?

Badanie Barometr Fundacji Watch Health Care wskazuje, że średni czas oczekiwania w Polsce na wizytę u lekarza specjalisty przez ostatnie 9 lat się niemal podwoił. Średnio ponad dwa lata czekamy na endokrynologa i blisko rok na kardiologa dziecięcego. Jak ominąć kolejki?

4 miesiące czekania

Wspominany raport Fundacji Watch Health Care im. Prof. Jacka Ruszkowskiego przedstawia niepokojący stan służby zdrowia w Polsce. Pacjent chcący uzyskać specjalistyczną poradę medyczną musi czekać średnio niemalże 4 miesiące. Barometr wskazuje, że od końca 2016 roku sukcesywnie wzrasta przeciętny czas oczekiwania na wizytę. Powodem takiej sytuacji jest przede wszystkim to, że w Polsce jest zbyt mało lekarzy, jak na liczbę mieszkańców. Szacuje się, że może brakować nawet około 30 tys. lekarzy, jak wynika z danych raportu „Health at a Glance 2018”, który został przygotowany przez OECD i Komisję Europejską.

Kolejki do lekarzy

Przede wszystkim w Polsce brakuje lekarzy specjalistów, dlatego dostęp do nich jest aż tak utrudniony. Jeszcze w czerwcu 2012 roku w kolejce do lekarza czekało się średnio 2,2 miesiące na wizytę, a w styczniu 2019 roku było to już 3,8 miesiąca, co oznacza, że kolejki wydłużyły się prawie dwukrotnie.

Do jakich lekarzy czekamy najdłużej?

Największy deficyt specjalistów widoczny jest w endokrynologii. Średni czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa wynosi w Polsce 24,2 miesiąca, czyli ponad 2 lata. Na drugim miejscu w niechlubnym rankingu najdłuższych kolejek do lekarzy specjalistów znaleźli się lekarze specjalizujący się w leczeniu najmłodszych pacjentów:

  • 11,8 miesiąca średnio czeka się do kardiologa dziecięcego,
  • 4,5 miesiąca do urologa dziecięcego,
  • 3,8 miesiąca do neurologa dziecięcego.

Na deficyt specjalistów cierpi przykładowo pulmonologia dziecięca. Na cały kraj mamy ledwie 45 lekarzy tej specjalizacji, a endokrynologów dziecięcych jest zaledwie 75. Brakuje urologów - dziecięcych i dla dorosłych, jak i psychiatrów, zwłaszcza tych zajmujących się najmłodszymi, a zapotrzebowanie na lekarzy takich specjalizacji oraz ich porady wzrasta lawinowo.

Jak ułatwić sobie dostęp do lekarzy specjalistów?

Im dłużej trzeba czekać na wizytę u specjalisty i na postawienie diagnozy, tym większe jest ryzyko poważnego zachorowania i mało efektywnego leczenia wielu schorzeń. Jak zatem zwiększyć swoje szanse na zdrowie? Najprościej jest zapewnić sobie i najbliższym opiekę zdrowotną w renomowanej firmie, np. w SIGNAL IDUNA Polska. Usługi z zakresu ubezpieczeń zdrowotnych cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, głównie dlatego, że klienci mogą liczyć na specjalistyczną pomoc lekarską w dowolnym momencie, bez konieczności długiego czekania na wizytę.