medi-TOUR

Chory na fenyloketonurię musi być świadomy przyczyn oraz konsekwencji swojej diety!

Fenyloketonuria jest choroba nieuleczalną i wymagającą bardzo restrykcyjnego leczenia. Podstawą leczenia choroby jest dieta ustalana przez lekarza specjalistę. Co musi wiedzieć o diecie i produktach chory na fenyloketonurię?

Choroba zwana fenyloketonurią jest nieuleczalna i dziedziczna. Przechodzi z rodziców na dziecko, a warunkiem odziedziczenia choroby jest wystąpienie jej u obojga rodziców. Fenyloketonuria wykrywana jest już po 3 dniu od narodzin dziecka przez specjalny test krwi. Kilka kropel krwi jest pobieranych z pięty noworodka i umieszczanych na specjalnym teście bibułowym. Określone kolory ukazujące się na teście wskazują na obecność lub bak choroby. Lekarz specjalista po stwierdzeniu choroby natychmiast wprowadza dietę. Dlaczego?

Fenyloketonuria - dieta

Czym jest fenyloketonuria?

Jest to choroba, która powoduje wysokie stężenie aminokwasu zwanego fenyloalaniną w organizmie człowieka. U chorych stężenie fenyloalaniny jest nawet 20-krotnie wyższe niż u zdrowego człowieka z powodu niemożności prawidłowego metabolizmu aminokwasu. Zbyt duża jego wartość doprowadza do uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego i upośledzeń umysłowych.

Jedynym sposobem zahamowania postępów choroby jest restrykcyjna dieta, regulująca poziom fenyloalaniny, dostarczanej z pokarmem do organizmu chorego. Zadaniem diety jest odpowiednie zbilansowanie białek, z którymi jest dostarczany aminokwas. Regulowanie nie polega na pozbawianiu organizmu fenyloalaniny, a ścisłej kontroli jej spożycia.

Przyczyna znana, a co z rodzajem diety?

Chory musi ściśle stosować się do zaleceń lekarza specjalisty od leczenia fenyloketonurii. Nie można samodzielnie wprowadzać znanych diet, czy układać sobie menu. W bardzo prosty sposób chory może doprowadzić do zwiększenia stężenia fenyloalaniny, a co za tym idzie, doprowadzić do uszkodzeń mózgu, co objawi się w skurczach mięśni, napadach padaczkowych czy zaburzeniach chodu.

Fenyloalanina występuje głównie w produktach bogatych w białko, czyli mleku, nabiale, mięsie czy produktach zbożowych. Należy również używać na produkty, do których dodawany jest as partam. Z pozoru niskobiałkowe produkty mogą zawierać silnie szkodliwy składnik np.: z dopiskiem light.

Sama dieta u chorego na fenyloketonurię musi być ściśle przestrzegana, aby nie doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mózgu. Więcej informacji na temat szkodliwych produktów z fenyloalaniną i dietetyki u chorych można znaleźć w prasie branżowej pod adresem Fenyloalanina w nietypowych produktach, jak uniknąć nieświadomego narażenia się na zaburzenia metabolizmu?