medi-TOUR

Suplementacja u dzieci – jak dobrać witaminy do wieku dziecka

Witaminy to składniki odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych organów naszego ciała oraz całego organizmu (4). Prawidłowo zaplanowana dieta jest w stanie zaspokoić jego zapotrzebowanie na większość witamin, natomiast w przypadku niedoborów można sięgnąć po odpowiednie suplementy. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy suplementacja jest utrudniona, tak jak w przypadku dzieci – niedostateczny poziom rozwoju organów wewnętrznych znacznie ogranicza możliwość podawania tego typu preparatów, dlatego będąc rodzicem, warto wiedzieć, w jakim wieku dziecko może przyjmować suplementację danej witaminy. Kiedy suplementować witaminę D? Dowiedz się!

Witaminy dla dzieci

Wiek dziecka a zapotrzebowanie na witaminy – jaka jest zależność?

Zapotrzebowanie na poszczególne witaminy zmienia się wraz z wiekiem i jest uwarunkowane nie tylko etapem rozwoju, na którym znajduje się dany organizm, ale też dostępem do źródła konkretnej witaminy oraz możliwości jej przyjmowania. Jak wiadomo, najlepszym sposobem karmienia dziecka jest podawanie mu mleka matki. Noworodki i niemowlęta karmione mlekiem matki dostają „w prezencie” większość składników, których potrzebują. Wyjątkiem jest witamina D oraz K (1), których w składzie mleka z piersi jest zbyt mało, aby zapewnić dziecku optymalną ilość. W tym przypadku witamina D dla niemowląt powinna być suplementowana w dawce ustalonej przez lekarza pediatrę. Niemowlęta, które karmione są mlekiem modyfikowanym, w większości przypadków nie wymagają podawania dodatkowych suplementów (2), ponieważ ich skład opracowywany jest tak, aby kompleksowo zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki. 

Jeśli chodzi o witaminę D, zapotrzebowanie na jej suplementację zmniejsza się wraz z wiekiem – im dziecko jest starsze, tym więcej różnorodnych pokarmów może przyjmować, a co za tym idzie, zyskuje nowe źródła witamin. Oprócz tego witamina D jest syntezowana w ludzkim organizmie pod wpływem promieni słonecznych, dlatego gdy dziecko zaczyna chodzić i bawić się na świeżym powietrzu, zyskuje nowe, naturalne źródło witaminy D. Aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie, wcale nie trzeba zażywać wielogodzinnych kąpieli słonecznych – wystarczy kilkanaście minut dziennie. Dotyczy to jednak miesięcy letnich – jesienią i zimą dostęp do słońca w naszym kraju jest utrudniony, dlatego podczas tych pór roku warto zafundować swojemu dziecku dodatkową suplementację. Lekarz pediatra pomoże określić bezpieczną dawkę.

Wspomniana wcześniej witamina K wymaga suplementacji jedynie na początku życia – u dorosłego człowieka zapotrzebowanie na ten składnik można w całości pokryć dzięki diecie. Oprócz tego produkują ją bakterie układu pokarmowego. W jelitach noworodków brak tak rozwiniętej mikroflory bakteryjnej, dlatego konieczne jest dostarczanie dziecku dodatkowych dziennych dawek tej witaminy. Zaraz po urodzeniu dziecko powinno przyjąć taką dawkę domięśniowo bądź doustnie (3). To bardzo ważne, bowiem niedobór witaminy K może skutkować występowaniem krwotoków. 

Wbrew powszechnemu przekonaniu dodatkowa witamina C dla niemowląt nie jest konieczna – w przypadku najmłodszych całe zapotrzebowanie pokrywa mleko matki bądź mleko modyfikowane. Kiedy zaś dziecko dorasta, duże ilości witaminy C pobiera wraz z pożywieniem. Z tego powodu kluczowa jest zróżnicowana dieta – zdrowemu dziecku, u którego nie objawiają się niedobory witamin, nie trzeba podawać suplementów. Warto wiedzieć także, że nadmierna ilość przyjmowanych witamin może obciążać nerki oraz wątrobę, a także powodować przykre dolegliwości, takie jak rozstroje układu pokarmowego, osłabienie i ociężałość, a w niektórych przypadkach prowadzić do kamicy nerkowej i niewydolności nerek. Jeśli zastanawiasz się lub masz wątpliwości, jaka witamina D dla niemowląt będzie najlepsza lub czy powinno się podawać dziecku dany suplement, zasięgnij porady specjalisty.

Aby osiągnąć najlepsze efekty należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie.

Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji

Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt

Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku

 

  1. Ministerstwo Zdrowia, Zalecenia Zespołu Ekspertów dotyczące profilaktyki krwawienia z niedoboru witaminy K u noworodków i niemowląt, http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/zal_3_zkk_13072010.pdf data dostępu: 07.10.2019

  2. Ministerstwo Zdrowia, Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskie zalecenia dotyczące profilaktyki niedoborów witaminy D,https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page2019/Profilaktyka%20niedobor%C3%B3w%20witaminy%20D%20%282009%29_0_0.pdf, data dostępu: 06.10.2019

  3. Pantabletka.pl, Witamina K – czy i kiedy musisz ją suplementować?, https://pantabletka.pl/witamina-k/, data dostępu: 06.10.2019

  4. Lekarzebezkolejki.pl, Witaminy dla dziecka. Co suplementować od najmłodszych lat?, https://lekarzebezkolejki.pl/blog/witaminy-dla-dziecka-co-suplementowac-od-najmlodszych-lat/w-670, data dostępu 06.10.2019