medi-TOUR

Implanty stomatologiczne – przywracają piękny uśmiech i funkcje zębów

Pacjenci, u których doszło do całkowitej utraty zęba, na przykład wskutek zaawansowanej próchnicy lub wypadku, mogą wybrać implanty stomatologiczne. To nowoczesna metoda leczenia, która oferowana jest obecnie przez wiele prywatnych gabinetów. Czym dokładnie są implanty zębów? Jakie są wskazania do ich wszczepienia? Dlaczego warto się na nie zdecydować? W końcu, gdzie można je wykonać?

Implanty stomatologiczne

Implanty stomatologiczne – imitacja naturalnego zęba

Implanty stomatologiczne to wszczepy, które umieszczane są w miejscu naturalnego korzenia zębowego – mają za zadanie stanowić jego imitację, a tym samym przywracają zarówno estetykę, jak również funkcje zęba.

Implant zęba składa się z trzech elementów, a mianowicie z wszczepu umieszczanego w kości, z porcelanowej korony widocznej w jamie ustnej oraz z łącznika pomiędzy dwoma tymi komponentami.

Do produkcji implantów stosuje się tytan, który jest metalem biozgodnym – jest bardzo dobrze tolerowany i ryzyko odrzucenia wszczepu jest wtedy minimalne.

Po wszczepieniu tytanowego implantu zębowego dochodzi do zjawiska osseointegracji – osteointegracji, czyli odkładania się tkanki kostnej na powierzchni wszczepu. W rezultacie może on stabilnie umocować się w kości szczęki albo żuchwy.

Kiedy można zastosować implanty stomatologiczne?

Implanty to uzupełnienia, które mogą być zastosowane niemalże w każdym przypadku, gdy dochodzi do utraty zęba przez pacjenta, na przykład po nieudanym leczeniu endodontycznym, utracie zęba w wyniku wypadku.

Leczenie implantologiczne może zostać wdrożone wtedy, gdy u pacjenta dochodzi do utraty pojedynczego zęba. Można wybrać je także wtedy, gdy ubytków jest kilka. Co więcej, implanty zębowe mogą być użyte także wtedy, gdy u pacjenta występuje bezzębie, czyli całkowity brak zębów.

Nowoczesne implanty stomatologiczne można zastosować także wtedy, gdy u pacjenta doszło do zaniku tkanki kostnej w szczęce. Stosuje się wtedy implanty zygomatyczne, tak zwane zygomy. Takie implanty zębowe wszczepiane są bezpośrednio w kości jarzmowe – policzkowe.

Zalety implantów zębów:

  • estetyka – implanty doskonale imitują naturalne zęby ze względu na zastosowanie porcelanowych koron dopasowanych do zębów pacjenta
  • wyjątkowa trwałość – implanty stomatologiczne mogą posłużyć bez problemów na kilkadziesiąt lat
  • zachowanie funkcji zębów – implanty umożliwiają bezproblemowe gryzienie i żucie pokarmów, a także nie utrudniają mowy
  • komfort – implant zachowuje się jak zwykły ząb, dlatego też nie powoduje on dyskomfortu jak ruchome protezy zębowe
  • ochrona okolicznych zębów – implanty zębowe nie wymagają szlifowania i leczenia kanałowego okolicznych zębów, które jest niezbędne przy zakładaniu mostów protetycznych
  • łatwa higiena – o implanty należy dbać tak samo, jak o pozostałe zęby naturalne w jamie ustnej

Jak przebiega leczenie implantologiczne?

Leczenie implantologiczne to procedura wieloetapowa oraz czasochłonna, ale pozwalająca na uzyskanie bardzo dobrych efektów. Cechuje się ona także wysoką skutecznością – odsetek niepowodzeń jest bardzo niski.

Pierwszy etap to konsultacja implantologiczna w wybranym gabinecie stomatologicznym. Podczas niej stomatolog – Implantolog ocenia kondycję zębów, dziąseł i kości pacjenta. Wykonuje się także zdjęcia RTG.

Podczas kolejnej wizyty można wszczepić implant. To zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest on bezbolesny. Można zastosować także tymczasową koronę, gdy ubytek znajduje się w widocznym miejscu.

Następnie należy zaczekać, aż implant stomatologiczny zintegruje się z kością, co trwa od 3 do 6 miesięcy. Po tym czasie umieszcza się na nim docelową koronę porcelanową.

Gdzie można skorzystać z leczenia implantologicznego?

Aktualnie implanty są coraz bardziej popularną metodą uzupełniania braków zębowych. Niestety, to metoda dostępna tylko w prywatnych gabinetach i klinikach stomatologicznych.

Leczenie implantologiczne możliwe jest także w mieście Kraków, gdzie prowadzi je między innymi Gabinet Stomatologiczny Se+. Zapraszamy do zapoznania się z jego ofertą.