medi-TOUR

Czy warto wybrać prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Skąd taki wzrost zainteresowania, po co nam właściwie ubezpieczenie zdrowotne i jakie mamy możliwości w tym zakresie? Jest to z pewnością forma ubezpieczenia, w którą warto inwestować dla własnego bezpieczeństwa na wypadek problemów zdrowotnych. Warto jednak przybliżyć ten temat, by lepiej go zrozumieć i umieć samodzielnie podjąć decyzję o zakupie odpowiedniego produktu.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Jak wygląda leczenie w NFZ?

Większość z nas posiada ubezpieczenie, które uprawnia nas do korzystania z pomocy zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzieje się tak za sprawą zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę, gdzie pracodawca zobowiązany jest do odprowadzania odpowiednich składek właśnie na ten cel.

Teoretycznie zatem ewentualne leczenie powinno odbywać się darmowo. Życie jednak wielokrotnie może udowodnić nam, że w praktyce wcale tak nie jest. NFZ obejmuje refundacją wyłącznie pewien zakres leczenia dotyczący każdej specjalizacji medycznej. Istnieją zatem zabiegi zarówno zabiegi, jak i leki, które refundacją nie są objęte i wówczas musimy opłacić je sobie samodzielnie.

Kolejną wadą Narodowego Funduszu Zdrowia, chyba najbardziej dotkliwą – jest czas oczekiwania na wizytę oraz jakość samej wizyty. Dotyczy to nie tylko wizyt u specjalistów, ale również w sezonie zimowym – również wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, gdzie przychodnie przyjmują tak duże ilości pacjentów, że lekarz może poświęcić każdemu maksymalnie kilka minut.

By skorzystać z pomocy specjalisty – musimy otrzymać skierowanie od internisty, a następnie odczekać swoje, czyli od kilku tygodni do kilku a nawet kilkunastu miesięcy. W sytuacji, gdy podejrzewamy poważniejszą chorobę – nie możemy czekać aż tyle.

Co zapewnia prywatna polisa zdrowotna?

Zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego bardzo ułatwia leczenie pod wieloma względami. Polisa zdrowotna polega na miesięcznym abonamencie, w ramach którego przysługuje nam określony program. Możemy oczywiście wybrać – jaki zakres będzie nam przysługiwał, czy wolimy kilku najważniejszych specjalistów, czy raczej chcemy maksymalnie się zabezpieczyć i uzyskać dostęp do większości badań i specjalistów.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne zapewnia przede wszystkim:

  • szybkie terminy wizyt u specjalistów,
  • darmowe badania diagnostyczne,
  • darmowe szczepienia,
  • wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki,
  • rehabilitację.

Ubezpieczenie zdrowotne zapewnia dostęp do prywatnych placówek medycznych, gdzie czas poświęcony pacjentowi jest znacznie dłuższy niż w przypadku publicznych przychodni. Ponadto – gabinety często są lepiej wyposażone, dzięki czemu podczas wizyty można wykonać niezbędne badania. Jakość usług jest więc znacznie wyższa.

Warto się zatem zastanowić – jak często chorujemy sezonowo, czy mamy jakieś przewlekłe problemy zdrowotne i czy nasza kondycja określa jakieś potencjalne ryzyko zachorowania w niedalekiej przyszłości? W sytuacji, gdy np. mamy określone problemy np. hormonalne, skórne czy z kręgosłupem – łatwiej będzie nam wybrać konkretną ofertę właśnie ze względu na potrzebę określonych specjalistów.

Polisę zdrowotną można również wykorzystać do wykonania kompleksowych badań. Wiele ofert gwarantuje również te droższe badania jak rezonans magnetyczny czy tomografia, dzięki czemu możemy sprawdzić czy z naszym zdrowiem rzeczywiście jest wszystko w porządku.

Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?

Cena oczywiście ma znaczenie, ale warto pamiętać o tym, że przed zakupem ubezpieczenia – należy porównywać ze sobą oferty, by znaleźć najlepsze rozwiązanie. Porównania możemy dokonać samodzielnie, sprawdzając np. ranking ubezpieczeniowy na https://rankomat.pl/ubezpieczenia-zdrowotne. Dzięki temu możemy zaoszczędzić własne środki finansowe, ale i wiele cennego czasu.

Przykładowe ceny i zakres ochrony polis zdrowotnych

Produkt

Cena składki miesięcznej

Ilość lekarzy specjalistów

Ilość badań

AXA – Ochrona z Plusem, wariant podstawowy

68 zł

9

33

Signal Iduna – Polmed, wariant podstawowy

62 zł

15

110

INTER Ubezpieczenia – Vision, wariant podstawowy

125 zł

64

173

Signal Iduna – Direct, wariant podstawowy

41 zł

5

116

TU Zdrowie – Polisa Zdrowie, wariant podstawowy

32 zł

16

190

Signal Iduna – Start+, wariant podstawowy

99 zł

15

110

InterRisk – Antidotum Plus, wariant podstawowy

65 zł

18

89

INTER Ubezpieczenia – Vision, wariant rozszerzony

245 zł

65

175

AXA – Ochrona z Plusem, wariant rozszerzony

130 zł

24

176

TU Zdrowie – Polisa Zdrowie, wariant rozszerzony

168 zł

40

466

InterRisk – Antidotum Plus, wariant rozszerzony

125 zł

65

135

Tabela opracowana na podstawie rankomat.pl/ubezpieczenia-zdrowotne.


Koszt prywatnej polisy zdrowotnej nie musi być wcale duży. Ceny zaczynają się od około 30 zł miesięcznie, a mogą wynosić również ponad 200 zł. Wszystko zależy oczywiście od tego, co konkretna oferta nam zapewnia. 

W tym miejscu warto podkreślić, że w ramach umowy o pracę odprowadzana jest składka w wysokości 9% naszego wynagrodzenia. Oznacza to, że bardzo duża część każdego miesiąca jest przeznaczana na możliwość darmowego leczenia, którego z wielu powodów nie sposób wykonać.