medi-TOUR

Kreatynina - kiedy badać poziom kreatyniny i jakie są normy?

Kreatynina to jeden z ważniejszych związków chemicznych, które występują w organizmie człowieka. Bardzo często jej stężenie jest badane - tak w celach diagnostycznych, jak i z powodów praktycznych. W końcu to w dużej mierze właśnie od niej zależy, czy pacjent może otrzymać kontrast, a w rezultacie badanie tomografem komputerowym lub rezonansem magnetycznym. Występuje w mięśniach i jest produktem ich metabolizmu, odpowiada też za dostarczenie im tak potrzebnej energii.

  1. Czym jest kreatynina?
  2. Na czym polega badanie?
  3. Co potrzebne jest do badania kreatyniny?
  4. Jaka jest norma kreatyniny?

Co to jest kreatynina?

Kreatynina to nic innego niż  związek organiczny. Wytwarza się on w organizmie podczas przemiany materii - procesu, który w głównej mierze przebiega w mięśniach szkieletowych. Kreatynina każdego dnia też podlega specyficznym przemianom i jako taka jest też doskonałym nośnikiem energii, który występuje właśnie w mięśniach. Występuje też w moczu, choć razem z nim jest wydalana. Można się z nią spotkać dość często podczas rutynowych badań laboratoryjnych, bo często jest zlecana na przykład do szeroko pojętych badań diagnostycznych. Zajrzyj tutaj https://diag.pl/ by zorientować się w temacie diagnostyki i rozeznać się w temacie dobrego laboratorium, które jest w stanie przeprowadzić tego typu badanie i bardzo szybko przysłać tak potrzebne i oczekiwane wyniki każdemu pacjentowi.

Kreatynina - badanie

Kreatynina - jak wygląda badanie?

Badanie na poziom kreatyniny wykonuje się w celach diagnostycznych lub by przekonać się, czy dany pacjent może otrzymać kontrast - tak potrzebny podczas badania rezonansem magnetycznym lub tomografem komputerowym. Samo badanie nie należy do skomplikowanych, długotrwałych i uciążliwych, bo poziom kreatyniny w organizmie badany jest na podstawie próbki krwi, dlatego pobierana ona jest z żyły łokciowej. Zazwyczaj wyniki badania można otrzymać już następnego dnia, choć to bardzo mocno zależy od indywidualnych procedur działania danego laboratorium. Więcej o badaniu kreatyniny dowiesz się z strony: https://diag.pl/pacjent/kiedy-warto-zbadac-stezenie-kreatyniny/.

Kreatynina we krwi - jak przygotować się do badania?

Przygotowanie się do badań poziomu kreatyniny we krwi też nie należy do bardzo uciążliwych. Wystarczy po prostu trzymać się kilku ogólnych wytycznych. Przede wszystkim jest to badanie wykonywane na czczo i najlepsze wyniki daje wykonane z samego rana. Na dzień przed badaniem należy powstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego, bo kreatynina powiązana jest z mięśniami, dlatego w ten sposób bardzo łatwo zafałszować wynik. Dzień przed badaniem warto też, dla przejrzystości całego badania, powstrzymać się od jedzenia bardzo tłustych posiłków i spożywania alkoholu. A na około 8-12 godzin przed samym badaniem warto już w ogóle zaprzestać spożywania posiłków. To właściwie w zupełności wystarczy, by badanie przebiegło bezproblemowo i dało jak najlepszy, w żaden sposób nie zafałszowany i najzupełniej przejrzysty wynik badania. Zaniedbanie jednego z tych punktów może z kolei sprawić, że całe badanie nie będzie miało większej wartości.

Kreatynina norma

Norma kreatyniny to rzecz bardzo płynna i wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań danego człowieka. Skoro to produkt metabolizmu mięśni to wiadomo, że zupełnie inna norma będzie obowiązywać dla zawodowego sportowca lub dla osób ze zwiększoną masą mięśniową. Norma różna jest też w zależności od wieku i płci - mężczyźni, kobiety i dzieci mają zupełnie inne normy dopuszczalnego stężenia kreatyniny w organizmie.