Odwodnienie jest poważnym stanem, który może nawet zagrażać życiu dziecka. Z tego względu nie należy bagatelizować żadnych objawów, które mogą o nim świadczyć. Zarówno niemowlęta, jak i starsze dzieci są grupą szczególnie narażoną na odwodnienie, ponieważ zapotrzebowanie na wodę w przeliczeniu na kilogram masy ciała jest u nich wyższe aż czterokrotnie niż u osób dorosłych. Jak sprawdzić, czy dziecko jest odwodnione i jak zapobiegać temu stanowi?
Według zaleceń Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności i Instytutu Żywności i Żywienia [1] zapotrzebowanie na wodę niemowląt, a także małych dzieci jest aż czterokrotnie wyższe, w przeliczeniu na kilogram masy ciała, niż u osób dorosłych. W praktyce oznacza to, że chcąc uniknąć odwodnienia u dziecka, należy mu podawać:
Odwodnienie u dziecka najczęściej jest konsekwencją biegunki i wymiotów, którym towarzyszy intensywna utrata wody. Może się ono pojawić m.in. jako powikłanie zakażenia rotawirusami. Typowe objawy odwodnienia u dziecka to:
- rzadkie oddawanie moczu,
- bezłzawy płacz,
- spadek masy ciała,
- zmiana zachowania – rozdrażnienie, nadmierna senność,
- suche śluzówki,
- sucha skóra
- zapadnięcie gałek ocznych.
Wszystkie wyżej wymienione objawy są wskazaniem do natychmiastowej konsultacji z lekarzem pediatrią.
Wbrew pozorom odwodnienie u dzieci nie jest bardzo rzadko spotykanie. Jak już wspomniano, niemowlęta mają bardzo duże zapotrzebowanie na wodę względem masy ciała! W jeden dzień mogą one utracić do 15 proc. swojej masy ciała [3]. Wiele rodziców, martwiąc się o stan zdrowia swojej pociechy, zastanawia się, jak sprawdzić, czy dziecko jest odwodnione. Podstawą jest obserwacja zachowania dziecka – czy jest niespokojne, rozdrażnione, wiotkie. W dalszej kolejności warto zwrócić uwagę na stan skóry – o odwodnieniu u niemowlaka może świadczyć zimna, spocona bądź sucha skóra. Warto także obserwować poziom oddawanego przez dziecko moczu (jeśli to możliwe, możemy policzyć pieluszki). Zdecydowanie najlepszym sposobem na ocenę stopnia odwodnienia u dziecka jest poziom utraty ciała – organizm niemowlęcia aż w 75 proc. składa się z wody, dlatego też jej utrata bardzo szybko widoczna jest na wadze!
Aby osiągnąć najlepsze efekty należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie.
Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji.
Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt.
Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku.
Bibliografia: