medi-TOUR

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP?

Badanie CRP ma wiele zastosowań i może być wykonywane zarówno w celu ustalenia aktualnego stanu pacjenta, jak i monitorowania już obecnego. Jak dokładnie ono wygląda i przed czym pozwala ostrzegać?

1. Czym jest badanie CRP?

2. Kiedy wykonuje się badanie CRP?

3. Jak wygląda badanie CRP?

4. Interpretacja wyniku badania CRP - norma CRP

5. CRP w ocenie ryzyka chorób naczyniowo-sercowych

Badanie CRP

Czym jest badanie CRP?

Skrót CRP oznacza nic innego, jak C Reactive Protein, czyli białko C-reaktywne tak zwanej ostrej fazy. Pojawia się ono we krwi w momencie, gdy w naszym ciele wystąpi stan zapalny, a substancją, która wywołuje jego pojawienie się są cytokiny, obecne głównie w wątrobie, ścianach naczyń tętniczych i komórkach tłuszczowych. Z technicznego punktu widzenia białko CRP jest więc markerem, wskaźnikiem stanu zapalnego, którego nie widać gołym okiem, choć zachodzi w naszym organizmie.

Aby poziom CRP wzrósł w naszym ciele, nie wystarczy jednak jakakolwiek sytuacja. Największy wpływ na jego poziom mają stany nowotworowe, infekcje wywołane różnego rodzaju bakteriami, a także przebyty zawał serca. Z kolei badanie CRP umożliwia precyzyjne określenie poziomu ilości białek, co pozwala na wskazanie, czy w naszym ciele dzieje się coś niedobrego, czy jednak jest ono w pełnej homeostazie. Poprawnie przeprowadzone badanie uwzględnia takie czynniki, jak wiek, płeć, rasa, masa ciała i korzystanie z używek, ponieważ mają one wpływ na wysokość prawidłowego poziomu białek C-reaktywnych w organizmie. W przypadku zdrowej osoby wartość ta nie powinna być jednak wyższa niż 5mg/l.

Kiedy wykonuje się badanie CRP?

Wskazaniem do wykonania badania CRP jest przebyty wcześniej uraz, skłonność do infekcji lub podejrzenie choroby nowotworowej. Robi się je również w sytuacji, gdy chcemy określić skłonność pacjenta do wystąpienia problemów natury naczyniowo-sercowej lub chcemy sprawdzić stan już wykrytego zaburzenia. Jeżeli ilość białek C-reaktywnych przekracza granicę 10mg/l, jest to wyraźne przesłanie, że w organizmie dzieje się coś niedobrego i należy wdrożyć dalszą diagnostykę, by ustalić przyczynę podwyższenia ilości tej grupy białek. Kolejnymi istotnymi progami są:

  • CRP <40 mg/, oznaczające łagodne zapalenie, infekcję pochodzenia wirusowego lub po prostu ciążę;
  • CRP <200 mg/l, będące przesłanką dla infekcji bakteryjnej;
  • CRP <500 mg/l, wskazujące ciężkie zapalenie wywołane bakteriami, a także oparzenia ciała.

Jeżeli badanie wykazało wysokie wyniki, musimy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, w celu podjęcia dalszego leczenia. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie: https://diag.pl/.

Jak wygląda badanie CRP?

Badanie CRP polega na pobraniu od pacjenta krwi żylnej, najczęściej z żyły łokciowej, choć są od tego wyjątki. Podobnie, jak w przypadku każdego innego celu pobierania krwi, najlepiej jest wykonywać je rano i na czczo. Ostatni posiłek powinniśmy spożyć nie później, niż od ośmiu do dwunastu godzin przed badaniem. Dobrą praktyką jest pojawienie się wypoczętym, zrelaksowanym i bez pragnienia, ponieważ pozwoli to na uzyskanie dokładniejszego wyniku. Chociaż nie powinniśmy nic jeść, przed samym badaniem można wypić niewielką ilość wody.

Zanim w ogóle zostaniemy skierowani na wykonanie badania CRP, powinniśmy poinformować lekarza, jeżeli przyjmujemy jakiekolwiek leki. Mogą one bowiem mieć wpływ na wyniki testu i zaburzać jego odczyt. Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem: http://diag.pl/sklep/badania/crp-ilosciowo/.

Interpretacja wyniku badania CRP - norma CRP

Normą ilości białek C-reaktywnych we krwi dla człowieka jest 5mg/l lub mniej. W przypadku pojawienia się większej ilości, szczególnie jeżeli jest ona naprawdę znacząca, powinniśmy skonsultować się z lekarzem zlecającym badanie. W przypadku naprawdę ciężkim możliwe będzie nawet skierowanie nas do szpitala na dalsze testy. Powodem, dla którego ilość białek C-reaktywnych jest wyższa, niż powinna, może być wiele, począwszy od infekcji wirusowych i bakteryjnych, poprzez obecność pasożytów, a na przebytym zawale serca czy rozwijającym się nowotworze skończywszy. Ostateczna interpretacja wyniku jest zależna od lekarza, a do jej skonstruowania będzie brany pod uwagę nasz ogólny stan zdrowia, a także już istniejące choroby, jeżeli się z jakimiś zmagamy.

CRP w ocenie ryzyka chorób naczyniowo-sercowych

Badanie CRP ma również duże znaczenie w przypadku szacowania ryzyka wystąpienia chorób ze strony układu krążenia. Dla tej konkretnej grupy przyjmuje się inne wartości, które wyglądają następująco:

  • CRP <1 mg/l: niewielkie ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego;
  • CRP 1–3 mg/: umiarkowane ryzyko;
  • CRP >3 mg/: duże i bardzo duże ryzyko.

Jeżeli otrzymaliśmy wynik większy, niż 3 mg/l, powinniśmy skonsultować go z lekarzem, aby ustalić strategię zapobiegania wystąpienia choroby sercowo-naczyniowej. Czasem lekka zmiana sposobu życia, odżywiania się czy ogólnego funkcjonowania w ciągu dnia może być niewielkim, ale bardzo skutecznym parasolem ochronnym przed problemami ze zdrowiem w tym zakresie.