medi-TOUR

Licówki a implanty - co będzie lepsze na ubytki w uzębieniu?

Licówki i implanty to dziś jedna z najpopularniejszych metod, które pozwalają na uzyskanie pięknego, równego i pełnego uzębienia. Czym się różnią, kiedy je stosujemy i które warto wybrać? O tym wszystkim przeczytacie w naszym artykule. Miłej lektury!

Licówki czy implanty

Co to są licówki?

Licówkami nazywamy wyjątkowo cienkie “płatki” porcelanowe, które naklejane są na zęby w celu skorygowania ich kształtu, koloru czy uzupełnienia braku fragmentu zęba. Licówkami możemy wyrównać szkliwo, zniwelować szpary pomiędzy zębami. Da się nimi również zmieniać kształt zęba, a także skorygować (w niewielkim stopniu) jego położenie i położeniem względem szczęki. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat porcelanowych licówek i ich możliwości w korygowaniu estetyki uzębienia, warto skontaktować się z polecaną kliniką dentystyczną, która przedstawi nam różne możliwości i doradzi najlepsze rozwiązania.

Implanty zębowe - kiedy po nie sięgamy?

Implanty zębowe składają się z dwóch kluczowych elementów - śruby (najczęściej tytanowej), którą wkręca się w dziąsło oraz z porcelanowej korony zębowej do niej dokręcanej. Śruba z tytanu doskonale zastępuje naturalny korzeń i stanowi podtrzymanie dla sztucznego zamiennika zęba. Implanty w stomatologii stosuje się przede wszystkim kiedy:

  • występują braki w uzębieniu,
  • pacjent nie chce wybierać protezy oraz chce mieć najwyższy możliwy komfort,
  • chcemy całkowicie odbudować uzębienie,
  • zależy nam na stabilnym oraz trwałym rozwiązaniu.

Implanty zębowe mają również inne zalety: pielęgnacja jest równie prosta, jak zębów naturalnych, trzymają się trwale, nie wymagają klejów, a komfort noszenia jest praktycznie taki sam jak w przypadku uzębienia stałego. Profesjonalnie założone implanty zębowe to inwestycja na lata.

Licówki a implanty - co będzie lepsze?

Możliwości wykorzystania licówek oraz implantów są nieco inne. Pierwsze służą do korekty estetyki istniejących zębów, lekkiej poprawy zgryzu. Implanty zaś są stosowane w przypadku braków w uzębieniu. Ich zastosowanie jest więc odmienne i nie można ich bezpośrednio ze sobą porównywać. Obie metody znacząco różnią się cenowo od siebie. Dużo droższe, ze względu na złożoność metody oraz większą trwałość, są implanty. Licówki niestety należy wymieniać, co ok. 15 lat, ponieważ po tym czasie ulegają zniszczeniu. W dłuższej perspektywie cena licówek i implantów wyrówna się, ale jednorazowo koszt założenia drugich jest zdecydowanie wyższy.

Opcja pośrednia - korony zębowe

Rynek stomatologii zachowawczej, estetycznej czy protetycznej prężnie się rozwija. Dzięki temu oferuje pacjentom coraz to nowe możliwości poprawy wyglądu zębów czy sposobów na ich odbudowanie. Jednym z nich są korony zębowe. Są to cienkie “czapeczki”, które można nakładać na zęby w celu ich odbudowy. Zastosowanie koron jest jednak szersze. Przede wszystkim można nimi naprawić zeby częściowo uszkodzone (przez próchnicę, złamanie etc.). Stosuje się je również po leczeniu kanałowym w celu wzmocnienia zęba i uchronienia go przed złamaniem.

Korony są również wykorzystywane w odbudowywaniu zęba implantami. Z użyciem specjalnego łącznika dokręca się korony do implantu. Są więc one nieodzownym elementem implantologii.

Ostatnim często wykorzystywanym zastosowaniem dla koron jest uzupełnianie ubytków zębów poprzez mosty protetyczne. Zazwyczaj kilka koron mocuje się z wykorzystaniem filarów (czyli naszych zębów) wokół miejsca, w którym brakuje uzębienia. Podobnie jak w przypadku licówek, tu także niezbędne jest oszlifowanie zębów naturalnych, by mostek mógł zostać poprawnie założony.

Co będzie lepsze na braki w uzębieniu?

Jeśli mówimy już o ubytkach zębów, to możemy skorzystać z mostów z koronami  lub implantów. Licówki zaś sprawdzą się dla poprawienia kształtu, kolorystyki naszych naturalnych zębów. By dowiedzieć się więcej o protetyce, zapraszamy na stronę kliniki stomatologicznej Fachowy Dentysta.