medi-TOUR

Neurochirurg - lekarz do zadań specjalnych

Choroby układu nerwowego to dolegliwości, z którymi możemy się mierzyć tylko przy wsparciu specjalisty. Niekiedy bagatelizowanie symptomów konkretnej choroby może doprowadzić do poważniejszych konsekwencji. Kiedy szukać pomocy u neurochirurga?

lekarz neurochirurg

Neurochirurgia zajmuje się diagnozą oraz leczeniem niektórych chorób układu nerwowego. W obszarze zainteresowań specjalistów są najczęściej: rdzeń kręgowy, mózgowie, układ naczyniowy czy nerwy obwodowe. Tak więc takimi chorobami, jak miażdżyca czy niedrożność tętnic powinien zająć się chirurg naczyniowy lub kardiochirurg. Chirurg układu nerwowego pomoże m.in. z dyskopatią szyjną i lędźwiową, guzami mózgu i kręgosłupa, nowotworami wewnątrzczaszkowymi czy z naczyniakami. Im szybciej takie choroby uda się zdiagnozować, tym większe prawdopodobieństwo skutecznego wyleczenia. Ważna jednak jest profilaktyka badań, obserwowanie już występujących schorzeń i dolegliwości oraz odpowiednie wsparcie medyczne.

Kiedy wybrać się do neurochirurga?

Jeżeli u pacjentów zdiagnozowano już choroby układu nerwowego, to stosowanie zaleceń lekarza i systematyczne przyjmowanie medykamentów często pomaga. Zdarzają się jednak sytuację, gdy mamy wrażenie, że leki przestają działań. Może to być jeden z symptomów pogłębiania się choroby. Występują również inne przesłanki, które mogą wskazywać na konieczność wizyty u lekarza. Wyróżnić można zawroty i bóle głowy, drętwienie i mrowienie kończyn czy częste omdlenia. Ponadto zaburzenia widzenia, które dotychczas się nie pojawiały, mogą być wyraźną wskazówką, której nie powinniśmy lekceważyć.

Chirurgia układu nerwowego to inwazyjna dziedzina medycyny. Wykorzystuje się ją najczęściej w sytuacjach, gdy środki farmakologiczne nie przynoszą pożądanych efektów. W takiej sytuacji przeprowadza się wywiad oraz analizuje dotychczasową dokumentację medyczną, a także zleca badania. Tak przeprowadzona diagnoza pozwala na ustalenie przyczyn dolegliwości i podjęcie dalszych działań, których celem jest zabieg lub operacja. Najlepiej, gdy takiego zadania podejmie się zgrany zespół specjalistów np. Form Grupa Lekarska.

Badanie, diagnoza, zabieg

W zależności od rodzaju choroby, stopnia jej zaawansowania i innych czynników zdiagnozowanych podczas badań podejmuje się decyzję o zabiegu. Może on być mało inwazyjny lub bardziej inwazyjny. Pierwszy z nich odbywa się zwykle przy znieczuleniu miejscowym i może dotyczyć endoskopowego usunięcia przepukliny dysku czy stabilizacji kręgów implantem. Poważniejsze operacje to te dotyczące wycięcia guzów mózgu, zmian nowotworowych w obrębie kanału kręgowego czy operacje złamań kości czaszki. Znanym lekarzem, który przeprowadza tego typu zaawansowane i wymagające zabiegi jest Paweł Lis neurochirurg i doktor nauk medycznych.

Dobrze przeprowadzony zabieg lub operacja pozwalają pozbyć się dolegliwości, lub znacząco ograniczyć jej ekspansje. Wiele zależy od samego pacjenta, gdyż zwykle każdy przypadek traktuje się indywidualnie. To podkreśla wagę diagnozy w całym procesie. Badania dają wyniki, ale to lekarz musi je zinterpretować i odpowiednio ułożyć plan działania. Nie kończy się on wraz z operacją. Neurochirurg może zlecić farmakoterapię, której zadaniem będzie wspieranie pacjenta i powrót do zdrowia. Specjaliści często w swojej pracy wykorzystują nowoczesne metody, których używa się także w różnych miejscach na całym świecie. Dobrze więc poszukać wyróżniających się swoimi dokonaniami i umiejętnościami lekarzy.

Choroby układu nerwowego mogą dotknąć każdego z nas. Właściwa odpowiedź na pojawiające się symptomy może dać nam czas na podjęcie skutecznych działań. Zdarzają się sytuacje, w których trzeba przeprowadzić zabieg lub operację, aby pozbyć się dolegliwości. Wówczas potrzebujemy lekarza do zadań specjalnych, jakim jest neurochirurg. Eksperci w tej dziedzinie wiedzą, jak zadbać o swoich pacjentów.