medi-TOUR

Jak walczyć z przewlekłym zmęczeniem w chorobie Hashimoto? Na przykład dietą

Choroba Hashimoto jeszcze kilka lat temu była w Polsce niezbyt dobrze diagnozowana. Na szczęście coraz więcej lekarzy potrafi rozpoznać jej objawy, które zwykle są dość niecharakterystyczne, i oferuje skuteczne leczenie. Co ważne, w tej przypadłości spore znaczenie odgrywa też dieta.

Jak leczyć Hashimoto?

Aby skutecznie walczyć z tą chorobą, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że jest to choroba autoimmunologiczna, czyli taka, w której organizm atakuje sam siebie. W tym schorzeniu problemy często obejmują tarczycę, która wytwarza wiele ważnych dla naszego codziennego funkcjonowania hormonów.

Obecnie wiemy już, że dieta przy Hashimoto nie tyle, ile sprawi, że dwa główne hormony, jakie wydziela nasza tarczyca (tyroksyna T4 i trijodotynina T3) wrócą do normy, ale efekty nadczynności tego narządu będą mniej odczuwalne. Warto też nadmienić, że schorzenie częściej dotyka kobiety, a prawdopodobną przyczyną, na którą wskazuje wiele autorytetów ze świata medycyny, jest wyższe niż u mężczyzn nagromadzenie estrogenu.

Poza czynnikami genetycznymi, katalizatorem choroby może być nadmierny stres, zła dieta, niewysypianie się oraz niedobory witamin, na czele z witaminą D3. Zdarza się też, że choroba rozwija się w wyniku niedoleczonych infekcji wirusowych.

Często występujące - choć nie jedyne - objawy tej choroby, to ciągłe zmęczenie, uczucie senności, zaburzenia koncentracji, bóle mięśni czy obrzęk twarzy oraz powiek. Dla wielu osób kluczowym objawem będzie nieuzasadnione przybieranie na wadze pomimo tego, że model odżywiania nie uległ znaczącym zmianom.

Dieta w Hashimoto

Można powiedzieć, że w tej chorobie bardzo ważną rolę odgrywa uzupełnienie pierwiastków i minerałów, które „lubi” nasza tarczyca. Powinno się zbilansować ilość jodu oraz selenu. W aptekach można kupić wiele dobrze przebadanych preparatów, które mogą mieć zbawienny wpływ na regulowanie choroby poprzez dietę.

W skutecznej diecie trzeba uwzględnić też pestki dyni oraz orzechy włoskie. Zawierają one dobroczynny magnez, który powinien pomóc w redukcji stresu oraz zwiększeniu koncentracji. Powinniśmy też zapewnić sobie sporo przetworów mlecznych i produktów z jajek. Można odnaleźć tam dobroczynny selen oraz cynk.

Dieta w hashimoto

Dieta może obfitować w dania rybne. Co więcej, jeśli lekarz prowadzący zaakceptuje taką propozycję pacjenta, warto pomyśleć o suplementacji tranu. Wykazuje on szereg działań przeciwzapalnych, a więc dodatkowo pomaga chronić tarczycę, która w tej chorobie jest atakowana przez nasz własny organizm.

Trzeba pamiętać o uzupełnianiu „słonecznej witaminy” D3. Od wczesnej jesieni aż do wiosny wiele osób boryka się z jej niedoborami. Jako że ta choroba może powodować otyłość, trzeba pamiętać o regule spożywania kilku mniejszych posiłków, na przykład pięciu-sześciu w ciągu dnia, z których ostatni warto zaplanować tak, by zjeść go najpóźniej na trzy godziny, przed pójściem spać. Znacząco pomaga też aktywność fizyczna.

Czego nie jeść w chorobie Hashimoto?

Dieta w tym schorzeniu opiera się głównie na uzupełnianiu braków witaminowych, jakie mogą odciążyć tarczycę. Trzeba jednak pamiętać o tym, że choroba ma też szereg obostrzeń. Na pierwszym miejscu trzeba wymienić węglowodany.

Wynika to w dużej mierze z tego, że w tej chorobie pojawiają się tendencje do tycia oraz zaburzenia w funkcjonowaniu trzustki. Trzeba więc jej pomóc, na przykład poprzez rezygnację z produktów z wysokim indeksem glikemicznym. Oznacza to eliminację zdecydowanej większości słodyczy czy napojów sztucznie słodzonych. Trzeba też uważać na niektóre soki, na czele z pomarańczowym i grejpfrutowym.

Problematyczne jest zachowanie w diecie warzyw strączkowych. Świetnie wyjaśnia to dietetyk Michał Wrzosek, którego warto tutaj zacytować:

[...] kontrowersyjna jest eliminacja warzyw strączkowych (np. soi) oraz warzyw kapustnych. Ze względu na zawartość genisteiny i daidzeiny soja powinna zostać ograniczona w diecie osób z chorobą Hashimoto. Warzywa kapustne zawierają za to dość dużą ilość goitrogenów, które negatywnie wpływają na gospodarkę jodową organizmu, zaburzając tym samym homeostazę tarczycy. Istotnie zarówno strączki, jak i kapustne wpływają na zaburzenie pracy tarczycy, co może być kłopotliwe w unormowaniu jej hormonów po diagnozie HT.  [...]

Warto zwrócić się o pomoc w skomponowaniu diety do lekarza oraz dietetyka, którzy dokładnie wytłumaczą, na jakie elementy żywienia i aktywności fizycznej trzeba zwrócić szczególną uwagę.