medi-TOUR

Naturalne i farmakologiczne metody obniżenia poziom cukru we krwi, o których musisz wiedzieć!

Cukrzyca została zaliczona przez Organizację Narodów Zjednoczonych do epidemii XXI wieku, chociaż nie jest chorobą zakaźną. Z powodu jej powikłań co 6 sekund umiera człowiek. Jak tego uniknąć? W jaki sposób można obniżyć poziom cukru we krwi?

Metody obniżenia poziomu cukru

Poziom cukru we krwi – jakie są normy cukru?

We krwi zdrowego człowieka stężenie glukozy powinno znajdować się na określonym poziomie. Zarówno jej nadmiar, jak i niedobór zaburza prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Prawidłowy poziom cukru we krwi określają normy: na czczo powinno to być: 70-99 mg/dl zaś w ciągu dnia maksymalnie 150 mg/dl.

Objawy nadmiaru cukru

Do typowych objawów nadmiaru glukozy we krwi należą:

  • senność,
  • osłabienie,
  • częstsze oddawanie moczu,
  • przyspieszenie rytmu serca,
  • wzrost masy ciała,
  • nawracające infekcje.

Jeśli w porę nie ustabilizujemy poziomu cukru, stan taki może doprowadzić do rozwoju cukrzycy, która jest bardzo poważną chorobą. Ryzyko zachorowania na cukrzycę wzrasta wraz z wiekiem, dlatego każdy, kto dba o swoje zdrowie, powinien po ukończeniu 45. roku życia, raz na przynajmniej 5 lat badać stężenie glukozy we krwi.

Czym grozi podwyższony poziom cukru?

Podwyższony poziom cukru we krwi grozi nie tylko cukrzycą, ale również wieloma innymi komplikacjami zdrowotnymi. Należą do nich między innymi:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • nadwaga,
  • miażdżyca,
  • choroba wieńcowa.

Poziom cukru we krwi

Naturalne metody obniżenia poziom cukru we krwi

Jeśli nie doszło jeszcze do rozwoju cukrzycy, bardzo łatwo obniżyć poziom cukru naturalnymi metodami. Opierają się one na dwóch filarach: odpowiedniej diecie oraz aktywności fizycznej.

Dieta powinna być uboga w węglowodany, a bogata w warzywa, ponieważ zawarty w nich błonnik spowalnia wchłanianie glukozy. Posiłki należy spożywać 5-6 razy dziennie, w małych ilościach. Warto unikać słodkich napojów, słodyczy i produktów smażonych. Regularny wysiłek fizyczny poprawia tolerancję glukozy, zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę i wywiera korzystny wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Zobacz też: czym zastąpić cukier w diecie.

Farmakologiczne metody obniżenia poziom cukru we krwi

Wysokie stężenie cukru we krwi zmniejsza się poprzez podskórne podanie insuliny. W niektórych nagłych przypadkach, np. w kwasicy, śpiączce ketonowej czy hiperglikemii, insulinę podaje się dożylnie. Większość osób chorych na cukrzycę typu 2, w celu unormowania poziomu glukozy we krwi, stosuje doustne leki przeciwcukrzycowe. W aptekach dostępne są także różne specyfiki pozwalające zmniejszyć poziom glukozy we krwi. Należą do nich preparaty zawierające np. morwę białą, cynamon, imbir oraz chrom organiczny.