medi-TOUR

Podrażnienia i urazy wywołane przez aparat ortodontyczny – jak sobie z nimi radzić?

Uśmiech to jedyna, niepowtarzalna wizytówka każdej osoby. Nic dziwnego, że wiele dzieci, jak i osób dorosłych decyduje się na założenie aparatu dentystycznego, który ma wspomóc walkę o piękne i zdrowe uzębienie. Jednak podczas noszenia aparatu może dojść do wielu podrażnień i ran błony śluzowej jamy ustnej, które stanowią idealne miejsce do rozwoju aft. Dowiedz się, jak sobie radzić z bolesnymi zmianami.


Bolesne owrzodzenia jamy ustnej, w tym afty i odleżyny często powstają na skutek uszkodzenia błony śluzowej. Wystarczą mechaniczne otarcia aparatu o język i policzek lub przygryzienie skóry, aby bakterie, wirusy lub grzyby zaczęły się rozwijać. Chcesz pozbyć się tego problemu? Poznaj sposoby na afty, odleżyny i stany zapalne w jamie ustnej.

Co to są afty i owrzodzenia odleżynowe?

Noszenie aparatu ortodontycznego jest okupione wieloma wyrzeczeniami. Z tą formą leczenia zgryzu wiążą się kosztowne wizyty u specjalistów, ograniczenia dotyczące spożywania produktów, nieatrakcyjny wygląd, a także podrażnienia i częste uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Wystarczy źle dobrany aparat, aby doszło do urazu nabłonka, a w konsekwencji do powstawania aft lub owrzodzeń odleżynowych.

Aftowe zapalenie jamy ustnej objawia się niewielkimi, białymi, okrągłymi lub owalnymi zmianami języku, policzku, podniebieniu, nieco rzadziej gardle i dziąsłach. Wykwity powodują ból zwłaszcza podczas jedzenia czy mówienia. Mogą pojawić się także gorączka, bóle mięśni, nieprzyjemny zapach z ust i obrzęk węzłów chłonnych[1].

Natomiast owrzodzenia odleżynowe są widoczne jako wyraźne ubytki w błonie śluzowej w formie czerwonych lub biało-żółtych plamek. To bardzo bolesne miejsca, których obecność utrudnia także spożywanie pokarmów.

Jak sobie radzić z aftami i odleżynami?

Nie musisz żyć z bólem. Jedzenie może ponownie sprawiać przyjemność, a uśmiech na nowo zagościć na Twojej twarzy. Zanim zaczniesz szukać sposobów na infekcje jamy ustnej, ustal przyczyny ich występowania i wyeliminuj czynniki drażniące. W przypadku aparatu ortodontycznego niezbędna może być wizyta u ortodonty lub dentysty, który lepiej dopasuje łuk do zębów. Pamiętaj także, że do powstawania aft i odleżyn mogą przyczynić się także stres, celiakia, choroby gastrologiczne, spadek odporności czy niedobory witamin. Warto wszystko dokładnie sprawdzić.

Jeśli zmiany nie są stłoczone i nie jest ich dużo, możesz sięgnąć po produkty przeznaczone do stosowania miejscowego w domowych warunkach, jak np. Dentosept a. Produkt ma w swoim składzie wyciągi z ziół takich, jak arnika, koszyczek rumianku czy mięty pieprzowej oraz benzokainę. Składniki aktywne wspierają działania znieczulające, przeciwzapalne i odkażające. Pomagają przynieść ulgę podrażnionej skórze.

Bolesne afty stale powracają i nabierają na sile? W takim przypadku koniecznie zgłoś się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania i, jeśli zajdzie taka konieczność, przepisze leki dostępne na receptę[2].

Ciesz się zdrową jamą ustną bez podrażnień i bolesnych zmian nawet podczas noszenia aparatu ortodontycznego!

[1] https://www.praktycznastomatologia.pl/artykul/afty-nawracajace-diagnostyka-roznicowanie-i-leczenie
[2] https://www.mp.pl/otolaryngologia/gardloikrtan/jama_ustna/97710,afty-nawracajace-nowe-fakty-o-dobrze-znanej-chorobie-komentarz