medi-TOUR

Czy zaćma może się cofnąć? 

Zaćma, nazywana także kataraktą, jest niczym innym jak zmętnieniem soczewki, prowadzącym do utraty jej przejrzystości, a nawet do całkowitej utraty widzenia. Jest podstępną chorobą, która może rozwijać się całymi latami. Z jednej strony jest ona procesem nieodwracalnym, ponieważ nie cofnie się sama z siebie, z drugiej - jest całkowicie uleczalna. 

Operacja zaćmy

Zaćma - jedna z najczęściej występujących chorób oczu

Zaćma uważana jest na najgroźniejszą chorobę oczu, ponieważ to właśnie ona jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty wzroku na całym świecie. W powszechnym przekonaniu jest ona schorzeniem dotykającym jedynie osoby w podeszłym wieku, jednak w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Zaćma może zostać zdiagnozowana w każdym wieku, a jej leczenie można podjąć na każdym etapie jej rozwoju - wyjaśniają eksperci z portalu leczsiezagranica.pl

Pozostaje tylko pytanie - czy zaćmę warto leczyć i czy można ją wyleczyć? Odpowiedź nie pozostawia jednak żadnych wątpliwości - zaćma jest procesem, który nie cofnie się samoistnie. Będzie wymagała leczenia, którego efekty będą widocznie niemal natychmiast. 

Odwracalność zaćmy: fakt czy mit? 

O katarakcie mówi się, że jest ona procesem nieodwracalnym. Stwierdzenie to może jednak rodzić pewne wątpliwości. Nieodwracalność zaćmy oznacza, że choroba ta ma charakter postępujący, nie zatrzyma się samoistnie, a jej skutki nie złagodnieją z biegiem czasu. Wręcz przeciwnie - z każdym rokiem pacjent może zanotować gorszą ostrość widzenia, w efekcie czego zdecydowanie zmaleje jego komfort życia. 

Stwierdzenie mówiące o odwracalności zaćmy oznacza jedynie możliwość jej całkowitego wyleczenia. Jedyną skuteczną metodą pozbycia się katarakty i odzyskania pełni wzroku jest operacyjne usunięcie zaćmy. Jak wygląda zabieg i na czym polega? 

Jak przebiega operacja zaćmy? 

Operacja usunięcia zaćmy jest bezpiecznym i skutecznym zabiegiem, na który decyduje się coraz więcej pacjentów. Przebiega on w znieczuleniu miejscowym i odbywa się w warunkach chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjent jeszcze tego samego dnia może opuścić placówkę medyczną. Zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpieniu jej nową, sztuczną. 

Co więcej - efekty operacji są widocznie niemal natychmiast po zabiegu. Ten polega z kolei na wykonaniu niewielkiego nacięcia, przez które za pomocą ultradźwięków rozbija się i usuwa zmętniałą soczewkę. Następnie na jej miejsce wprowadzana jest sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. To, jaka soczewka zostanie wprowadzona zależy nie tylko od woli samego pacjenta, ale przede wszystkim od tego, gdzie zdecyduje się on poddać operacji. 

Operacja zaćmy w Czechach czy w Polsce: gdzie poddać się leczeniu?

Jeszcze kilka lat temu pacjenci zakwalifikowani do zabiegu usunięcia zaćmy, musieli ustawić się w długiej - kilkuletniej - kolejce. Dziś co prawda czas oczekiwania na operację w Polsce jest zdecydowanie krótszy, nadal jednak bardziej kuszącą propozycją jest operacja zaćmy za granicą. Coraz większą popularnością cieszy się operacja zaćmy w Czechach

Wiąże się to nie tylko z krótkim czasem oczekiwania na zabieg, ale ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę. Pacjenci decydujący się na operację zaćmy za granicą mają możliwość wyboru soczewki. 

Operacja zaćmy za granicą: dlaczego warto? 

Pacjenci poddający się zabiegowi w ramach dyrektywy transgranicznej i korzystający z finansowania zabiegu przez NFZ, mogą dopłacić z własnej kieszeni do specjalnej soczewki z filtrem chroniącym oczy czy soczewki wieloogniskowej, przeznaczonej także dla pacjentów z astygmatyzmem, która przywraca pełny obraz widzenia zarówno z daleka, jak i z bliska. 

Co więcej - wszczepienie soczewki wieloogniskowej umożliwia funkcjonowanie bez konieczności noszenia okularów korekcyjnych. Decydując się na zabieg w Polsce, chory nie ma takiej możliwości. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://zacma-nfz.pl/operacja-zacmy-w-czechach-jak-to-zalatwic-w-2021-roku/