medi-TOUR

Escapelle czy Ellaone, czym się różnią te środki?

Zdarza się, że stosowana w trakcie zbliżenia metoda antykoncepcyjna może nas zawodzi. Aby zapobiec nieplanowanej ciąży i nie dopuścić do zapłodnienia, wiele kobiet decyduje się na zażycie tabletki po, która w Polsce jest dostępna wyłącznie na receptę. W aptekach można znaleźć obecnie dwa preparaty, które hamują owulację i wywołują utrudniające zapłodnienie zmiany w endometrium. Mowa o Escapelle i EllaOne. Który środek warto zażyć i jakie są różnice między nimi? Podpowiadamy.

Escapelle czy Ellaone

Escapelle czy ellaOne, która tabletka antykoncepcyjna będzie skuteczniejsza?

Mimo że oba preparaty popularnie nazywane tabletką dzień po wykazują zbliżone działanie, zasadniczo różnią się od siebie w zakresie substancji czynnych. Głównym składnikiem, a zarazem substancją czynną w pierwszym preparacie jest lewonorgestrel, czyli syntetyczny hormon, który działa hamująco na uwalnianie komórki jajowej, co opóźniaj owulację, a jednocześnie wywołuje zmiany w śluzie szyjkowym. Dzięki temu plemniki mogą mieć większe trudności w przemieszczaniu się plemników w drogach rodnych kobiety.

Preparat EllaOne z kolei zawiera octan uliprystalu, który wstrzymuje wyrzut hormonu luteinizującego, przez co hamuje jajeczkowanie. Biorąc pod uwagę skład oraz mechanizm działania obu środków, która tabletka jest lepsza? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Skuteczność obu środków jest niezwykle zbliżona i zależy od szybkości zażycia tabletki po stosunku. Im więcej czasu upłynęło od zbliżenia, tym większe ryzyko ciąży.

Escapelle czy EllaOne - w jakim czasie przyjmować tabletki dzień po?

Poza składem, tabletki różnią się także okresem, w którym powinny zostać przyjęte. Escapelle wykazuje największą skuteczność w ciągu 12 godzin od niezabezpieczonego stosunku. Jeśli środek zostanie zażyty przed upływem 72 godzin od zbliżenia, jego skuteczność wynosi około 87%. Po tym czasie następuje jego spadek. Z kolei na przyjęcie preparatu EllaOne mamy aż 5 dni. Jeśli zatem zwlekaliśmy z przyjęciem tabletki powyżej 3 dni, wciąż możemy zapobiec nieplanowanej ciąży, stosując wspomniany preparat.

Mimo że oba leki są bezpieczne dla zdrowia, mogą wywoływać uciążliwe skutki uboczne. W obu przypadkach do najczęstszych objawów niepożądanych po przyjęciu preparatu należą nudności i wymioty, ból w podbrzuszu oraz osłabienie. Mogą pojawić się także bóle i zawroty głowy i wahania nastroju. Zarówno po zażyciu Escapelle, jak i EllaOne istnieje możliwość wystąpienia plamień śródcyklicznych. Obie tabletki można przyjmować w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, niezależnie od pory dnia.