medi-TOUR

Trzy choroby oczu osób starszych–na co zwracać uwagę?

Osoby w podeszłym wieku często skarżą się na pojawiające się problemy ze wzrokiem. Wynika to z genetyki oraz samego procesu starzenia się organizmu. Jedną z najczęściej występujących dolegliwości jest starczowzroczność. Jej podejrzenie może wynikać z pojawienia się np. problemów z widzeniem z bliska, czytaniu gazet czy używania telefonu. To właśnie wtedy sięga się po tzw. „plusowe” okulary, służące do czytania. Czy wiesz jednak z jakimi jeszcze problemami okulistycznymi zmagają się seniorzy? Oto trzy najpopularniejsze schorzenia wzroku osób starszych!

Choroby oczu u osób starszych

1. Jaskra

Jaskra to wyjątkowo niebezpieczna choroba, powodująca uszkodzenie nerwu wzrokowego. Wywołana jest poprzez zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Może to spowodować obniżenie ostrości wzroku, ubytki w polu widzenia, a w skrajnych przypadkach – niestety całkowitą utratę wzroku. Należy zatem zwracać szczególną uwagę na alarmujące objawy i regularnie odwiedzać okulistę. 

Jaskra należy do chorób nieuleczalnych, jednak jest możliwe spowolnienie jej postępów, dzięki należytemu leczeniu. W początkowym stadium jaskry stosuje się krople do oczu lub przeprowadza zabieg laserowy. Na kolejnym etapie można zastosować mało inwazyjne zabiegi w jaskrze. Końcową formą leczenia jest wykonanie operacji przeciwjaskrowej.

2. AMD

AMD, czyli „age reale macular degeneration”, to związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej. Dotyka ono zazwyczaj osoby po 50-tym roku życia i jest to najczęstsza przyczyna utraty przez nich wzroku na świecie. AMD nie prowadzi do pełnej ślepoty, ale poprzez uszkodzenie plamki żółtej - obszaru w siatkówce oka o największym zagęszczeniu reagujących na światło receptorów – może objawiać się stopniowym pogorszeniem, a nawet utratą wzroku w centralnej części pola widzenia. 

AMD występuje w dwóch postaciach, od których zależy również forma walki z tą przypadłością. Na postać suchą nie ma skutecznego leku, a spowalnianie postępów choroby odbywa się poprzez suplementację, zdrowy styl życia, rzucenie palenie i odpowiednią dietę. Na postać wysiękową stosuje się leki oraz iniekcje doszklistkowe – specjalne zastrzyki do wnętrza gałki ocznej. Chorym często proponuje się także rehabilitacje, która ma ich przystosować do życia z AMD. Więcej informacji na temat tej dolegliwości przekaże Ci lekarz okulista lub klinika okulistyczna w Twojej okolicy. 

3. Zaćma

Zaćma starcza może wystąpić po ukończeniu 50-go roku życia i niestety jej powstawanie pozostaje poza naszą kontrolą. Choroba ta nie sprawia żadnego bólu, ale jej pierwsze objawy jesteśmy w stanie zaobserwować stosunkowo szybko. O jakich symptomach mowa? Przede wszystkim są to: problemy z widzeniem, rozmycie obrazu oraz gorsze rozróżnianie barw. Oglądanie telewizji lub czytanie też staje się bardziej utrudnione. Sygnał alarmujący mogą dać nam także bliscy, kiedy zobaczą zmianę koloru naszej źrenicy z czarnego na szarobiały.

Jak wyleczyć zaćmę? Poprzez operacje usunięcia zaćmy. W czasie zabiegu do oczu wszczepiane są soczewki jednoogniskowe – refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – lub wieloogniskowe – za które musimy zapłacić samodzielnie. Różnica między nimi jest dość istotna. Pierwsze ułatwiają widzenie po operacji jedynie z dalekiej odległości. Drugie poprawiają jakość wzroku w każdym zakresie, bez konieczności noszenia dodatkowych okularów.

Regularne badania

To nie są wszystkie choroby okulistyczne, które mogą wystąpić u osób starszych. Są to jednak dolegliwości, które możemy zaobserwować najczęściej, dlatego świadomość ich istnienia jest niezwykle ważna. Najbardziej istotną kwestią są jednak regularne wizyty u lekarza oraz badania. To dzięki nim zwiększamy szansę na szybką diagnozę i podjęcie skutecznego leczenia w odpowiednim czasie. Dlatego zachęcamy wszystkich do dbania o siebie i regularnych wizyt u okulisty, aby cieszyć się dobrym wzrokiem przez wiele długich lat.