medi-TOUR

Powiększanie piersi FAKTY i MITY

Powiększenie piersi – najbardziej popularna operacja plastyczna na świecie – w Polsce wciąż budzi duże kontrowersje. Rzadko która pacjentka chce się poddać operacji dla własnego kaprysu. Zazwyczaj przyczyną takiej decyzji  są głęboko zakorzenione kompleksy będące wynikiem istotnej asymetrii, wad wrodzonych (np. tubular breast), dysproporcji, polaktacyjny zanik gruczołu piersiowego  lub jego niedorozwój.

Powiększanie piersi w Klinice Artplastica

Źródło: FOTO/archiwum www.artplastica.pl

Każdego roku Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Plastycznej i Estetycznej (American Society for Aesthetic Plastic Surgery, ASAPS) publikuje ile wykonano poszczególnych operacji plastycznych w ubiegłym roku. I tak tylko w samych Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku wykonano aż 330 631 operacji powiększenia piersi (!)  Analizując trendy globalne, na całym świecie sytuacja jest podobna – różnią się tylko liczby – natomiast we wszystkich krajach powiększenie piersi wygrywa w rankingach na najczęściej przeprowadzany zabieg z zakresu chirurgii plastycznej.

W Stanach Zjednoczonych przewaga liczebna tego typu operacji nad pozostałymi jest tak ogromna, że oficjalnie rok 2012 został uznany za rok implantów piersiowych.

 

O faktach i mitach na temat operacji powiększenia piersi opowiada specjalista chirurgii plastycznej Dr Arkadiusz Kuna (Artplastica, Szczecin).

Dr Arkadiusz Kuna

Źródło: FOTO/archiwum www.artplastica.pl

Implanty trzeba wymieniać co 10-15 lat.

  • MIT!  Wszystkie implanty mają stosowne certyfikaty jakości oraz dożywotnią gwarancję producenta - nie trzeba ich wymieniać. Jednak należy je cyklicznie sprawdzać, to znaczy samodzielnie badać biust i dodatkowo, zgodnie z kalendarzem, poddawać się badaniu USG piersi. Oczywiście w miarę z upływem lat ryzyko pęknięcia implantu wzrasta i tak w przypadku implantów Allergana – wg statystyk amerykańskich - po 10 latach wynosi ono 10,1 %, w przypadku implantów Mentora 13,6 % po 8 latach. Do tego dochodzi jeszcze kwestia estetyki – zmian zachodzących w wyglądzie biustu na przestrzeni kilkunastu lat. Jednakże w tym zakresie nie ma żadnego przymusu wymiany, raczej jest to uzależnione od samopoczucia pacjentki.

Protezy trzeba usunąć przed karmieniem piersią. 

  • MIT! To nie jest prawda.

Zdarza się, że implanty "wybuchają". 

  • MIT!  Zdarza się, że implanty piersi pękają. Jest to tylko wytwór człowieka, w którym mogą zdarzyć się wady, ponadto różna może być interakcja pomiędzy ciałem kobiety a implantem, co może prowadzić do szybszej erozji/zużywania/ścieńczenia/ osłabienia się zewnętrznej powłoki implantu.

Z implantami piersi nie można nurkować, latać samolotem, uprawiać sportów ekstremalnych.

  • MIT!  Po 6 tygodniowym okresie rekonwalescencji można uprawiać wszelkie sporty i podejmować różnorakie aktywności fizyczne. Lot samolotem można odbyć nawet tuż po wypisie z kliniki.

Implanty mogą mieć wpływ na wzrost zachorowań na raka piersi.

  • MIT! To nie jest prawda. Nie ma żadnej korelacji pomiędzy implantami a rakiem piersi.

Decydując się na zabieg trzeba rzucić palenie papierosów.

  • FAKT!  Rzucenie palenia nie jest co prawda bezwzględnym wskazaniem medycznym, ale zdecydowanie zalecane każdej pacjentce. Palenie papierosów ma negatywny wpływ na proces gojenia się ran. Oznacza to, że u palaczy proces gojenia może przebiegać dłużej aniżeli u osób niepalących. Zwiększone jest też ryzyko powstania torebki łącznotkankowej (capsular contracture.

Na pierwszy rzut oka można poznać , że kobieta ma powiększone piersi.

  • MIT!  To nie jest prawda. Oczywiście mam tutaj na myśli przypadki, w których implanty zostały dobrane adekwatnie do budowy anatomicznej pacjentki.

Po założeniu implantów trzeba wykonywać częściej badania kontrolne piersi.

  • MIT! Wszelkie badania wykonujemy standardowo - zgodnie z kalendarzem, tzn. raz w miesiącu badamy piersi samodzielnie, a raz w roku wykonujemy badanie USG piersi. Ponadto kiedykolwiek wykonujemy mammografię czy rezonans tej okolicy warto poprosić o sprawdzenie przy tej okazji implantów.

Mając protezy piersi nie można spać na brzuchu i chodzić bez stanika.

  • MIT!  Wskazanie to dotyczy tylko okresu rekonwalescencji, czyli pierwszych 6 tygodni po zabiegu. Przy czym należy zaznaczyć, że zarówno w przypadku kobiet, które miały włożone implanty, jak i tych z naturalnie dużym biustem – noszenie stanika sprzyja zachowaniu dobrej kondycji biustu.

Dojrzałe panie np. po pięćdziesiątce też mogą się poddać operacji powiększenia piersi.

  • FAKT!  O ile dolna granica wieku jest ściśle  sprecyzowana – jest to 18 lat  - o tyle górna nie istnieje. Jedynym kryterium jest tutaj ogólny stan zdrowia. Na przykład moja najstarsza pacjentka powiększająca piersi miała 66 lat (dodatkowo zdecydowała o korekcji wrodzonej wady brodawek sutkowych) i  w czasie kontroli rok po zabiegu z entuzjazmem potwierdziła: TAK to była najlepsza decyzja w jej życiu, łamiąc tym samym stereotypy czy nasze wyobrażenia.

Implanty mogą się “nie przyjąć”.

  • FAKT!  Niestety tak... reakcja na implanty może być różnorodna: na jednym biegunie mamy torebkę włóknistą wokół implantu,  na drugim zbyt słabą bliznę by utrzymać implant we właściwym położeniu. Obie te skrajne reakcje wymagają powtórnej operacji, ale na szczęście zdecydowana większość pacjentów bo ponad 95% reaguje na implanty prawidłowo.

 

Zobacz także: Artplastica Klinika Chirurgii Plastycznej