medi-TOUR

Plomby – ładne, wygodne i trwałe

Nawet osoby, które codziennie i z dużym zaangażowaniem dbają o higienę jamy ustnej, mogą stanąć przed koniecznością wypełnienia zęba, czyli tzw. plombą. Na rynku istnieją różne ich typy i rodzaje. Przede wszystkim, dentysta zaczyna od diagnozy zęba i usunięcia jego części zarażonych próchnicą. Następnie proponuje pacjentowi różne typy wypełnienia, do których najczęściej należą amalgamat i kompozyt. Pierwsze są bardziej trwałe, ale nie wyglądają zbyt estetycznie, drugie – zupełnie na odwrót.

Plomby - wypełnienia kompozytowe - amalgamatowe

Wypełnienia amalgamatowe

Amalgamat to stop metalu wymieszanego z rtęcią – właśnie z tego powodu co jakiś czas pojawiają się opinie, jakoby tego typu wypełnienia były bardzo złe dla organizmu. W rzeczywistości jednak rzetelne badania wykazują, że człowiek przyjmuje więcej rtęci w pokarmie niż z wypełnienia. Plomby amalgamatowe swoją złą opinię zawdzięczają także kwestiom estetycznym – mają charakterystyczny, srebrny kolor, wyraźnie widoczny przy otworzeniu ust. Z tego względu jeżeli już lekarz i pacjent decydują się na nie, stosuje się je praktycznie wyłącznie w leczeniu zębów trzonowych. Niektórzy lekarze przekonują do korzystania z nich ze względu na ich wysoką trwałość: niemniej jednak ostateczna decyzja powinna zawsze należeć do pacjenta.

Oczywiście, ważnym czynnikiem jest to, jakie artykuły stomatologiczne są wykorzystywane przez stomatologa: te wyższej jakości zapewniają leczenie lepsze i trwalsze. Wypełnienia to nie wkłady do spluwaczki – gabinet nie może na nich oszczędzać.

Wypełnienia kompozytowe

Wypełnienia kompozytowe wykonane są z tworzywa sztucznego i są mieszane i utrwalane bezpośrednio w zębie – zazwyczaj za pomocą specjalnego światła. Stosuje się je głównie ze względu na możliwość idealnego dopasowania koloru plomby do barwy uzębienia. Ich wadą jest stosunkowo niska trwałość, która wynosi od 3 – 10 lat. Ponadto, ich kolor zmienia się z upływem czasu – wypełnienie ciemnieje szczególnie pod wpływem kawy, herbaty czy palenia papierosów.

Z drugiej strony nie rzuca się w oczy tak jak wypełnienie amalgamatowe, jest więc niezastąpione przy leczeniu przednich, czyli bardziej widocznych, zębów. Jeżeli komuś nie przeszkadza fakt, że po kilku latach będzie musiał odnowić wypełnienie, jest to lepsza opcja. Szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę, że również amalgamaty mogą ulec zniszczeniu i nadawać się do wymiany.

Niekiedy stosuje się także wypełnienia złote – te są drogie, ale także bardzo trwałe. Złota plomba powinna bez problemu pozostać w naszym uzębieniu przez 20 lat. I chociaż większości osobom może kojarzyć się z modnymi jeszcze kilka dekad temu złotymi zębami, to takie rozwiązanie jest idealne dla tych, którzy w plombie najbardziej cenią jej długotrwałość. 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę dentaltree.pl specjalizującej się w wyposażaniu gabinetów dentystycznych.