medi-TOUR

Choroby układu moczowego – jak poznać objawy?

Choroby i infekcje dróg moczowych stanowią niebezpieczny dla organizmu problem, a przede wszystkim dyskomfort i niekiedy przerażający ból dla człowieka. Istnieje wiele przyczyn powstawania chorób układu moczowego. Większość nich powstaje poprzez bakteryjne zakażenie i zapalenia nerek. Przy wystąpieniu jakichkolwiek objawów związanych z uszkodzeniem układu moczowego należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty. Jak zatem rozpoznać objawy najczęstszych chorób układu moczowego?

Choroby układu moczowego i ich objawy

Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to najczęstsza infekcja układu moczowego. Jakie są jej objawy? Powoduje ona silne parcie na pęcherz, a także dyskomfort i ból w czasie wydalania moczu, który często posiada nieprzyjemny zapach. Infekcja ta częściej występuje u płci żeńskiej ze względu na znacznie krótszą cewkę moczową. Dotyczy ona przede wszystkim kobiet w ciąży i w okresie menopauzy, a także tych bardzo aktywnych seksualnie. Jak zwalczyć zapalenie pęcherza? Jeżeli podane wcześniej objawy nie nasilają się w przerażającym tempie, a objawy ograniczają się tylko do parcia w czasie siusiania, można zastosować domową kurację – picie dużej ilości wody i soku z żurawiny. Jeżeli objawy nasilają się, należy zgłosić się do lekarza, który przypisze pacjentowi odpowiednie leki.

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa jest infekcją układu moczowego częściej spotykaną u ludzi młodych, niż u dorosłych. Kamica polega na tworzeniu się w drogach moczowych kryształków lub osadów, które zlepiając się tworzą większe złogi, nazywane kamieniami. Najczęstszymi oznakami tej infekcji są wymioty, nudności bóle brzucha, bóle rozciągające się od pachwin do jąder, kolka nerkowa, występowanie krwi w moczu, gorączka i przerywane oddawanie moczu. W zależności od rodzaju kamicy należy zastosować odpowiednią dietę. Aby rozpoznać rodzaj kamicy należy odwiedzić lekarza specjalistę, który zadecyduje o dalszym szeregu działań. Lekarz sprawdza wówczas skład chemiczny kamieni pacjenta i określa właściwą dla niego dietę. W zależności od stanu dróg moczowych i lokalizacji kamieni, można je usunąć za pomocą fali uderzeniowych czy ureterorenoskopii. Zdarza się jednak, iż w przypadku bardziej rozległych kamic do jej zwalczenia używa się skalpela.

Zapalenie prostaty

Jest to urologiczne schorzenie prostaty występujące u mężczyzn najczęściej po ukończeniu 50. roku życia. Prostata ma bardzo ważny wpływ na układ moczowy i na produkcje wydzieliny, która wchodzi w skład spermy. Częstymi objawami, na które skarżą się pacjenci są przede wszystkim: problemy z oddawaniem moczu, którym towarzyszą ból i pieczenie, osłabiony i przerywany strumień moczu, ucisk na pęcherz, gorączka, grypopodobne objawy, ból w obrębie prącia i jąder. Po zauważeniu należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia wywiadu lekarskiego.

Mocznica

Mocznica nazywana też przewlekłą niewydolnością nerek prowadzi do dysfunkcji nerek, co prowadzi do zaprzestania spełniania przez nie odpowiednich funkcji. PNN jest chorobą groźną i podstępną, ponieważ przez długi okres może ona przebiegać bezobjawowo. Jak zatem rozpoznać pojawiające się, choćby najmniejsze objawy? Łatwa do zauważenia jest nadpobudliwość lub wzmożona senność. Poza tym mocznica prowadzi do utraty wagi, powoduje wymioty, nudności, biegunkę i niesmak w ustach. Często na skórze pojawiają się czerwone lub fioletowe plamki, nazywane wybroczynami. Do tego dochodzą skurcze mięśni, ból głowy, zaburzenia rytmu pracy serca i uczucie drętwienia. Zauważając jakikolwiek z tych objawów należy sięgnąć po natychmiastową radę lekarza.

 

Autor artykułu: Adam Michalski
Specjalista urolog z Poznania od 1982 roku. Członek Polskiego Towarzystwa Urologicznego (PTU). Członek Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (EAU). Założyciel ośrodka urologii "Uromed" w Poznaniu.