medi-TOUR

Czym są antyoksydanty czyli przeciwutleniacze?

Komórki naszego organizmu wystawione są na codzienne oddziaływanie tlenu. Tlen jest bardzo ważny dla prawidłowego i zdrowego funkcjonowania, ale ekspozycja na tlen powoduje również utlenianie. Podczas utleniania, skład chemiczny naszego ciała się zmienia, co powoduje powstawanie tak zwanych wolnych rodników. Zanieczyszczenie środowiska, nadmierna ekspozycja na słońce, dym papierosowy i alkohol w równej mierze przyczyniają się do powstawania wolnych rodników.

Czym są antyoksydanty - przeciwutleniacze

Z biegiem czasu wolne rodniki mogą powodować reakcję chemiczną, która prowadzi do uszkodzenia struktur chemicznych ciała, części komórek a nawet DNA. Niektóre komórki mogą się uleczyć, a inne pozostaną trwale uszkodzone. Naukowcy uważają że wolne rodniki mogą być jedną z przyczyn chorób nowotworowych, cukrzycy i chorób serca. Przyśpieszają również proces starzenia się.

Antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze są to naturalne substancje, które mogą ograniczyć lub całkowicie zatrzymać szkody wyrządzone przez wolne rodniki. Nasze ciało używa przeciwutleniaczy do stabilizacji wolnych rodników, dzięki czemu nie infekują one innych komórek. W pewnym stopniu antyoksydanty mogą chronić i odwracać szkody wyrządzone procesem utleniania.

Gdzie możemy znaleźć przeciwutleniacze?

Nasz organizm, sam wytwarza pewną ilość antyoksydantów do zwalczania wolnych rodników powstających w naturalnych procesach zachodzących w naszym ciele. Można ich również dostarczyć poprzez prawidłową dietę. Owoce i warzywa bogate w witaminy A, C, i E oraz beta karoten i selen są bardzo dobrym źródłem przeciwutleniaczy. Aby uzyskać ich jak najwięcej należy uzupełnić naszą dietę o mieszankę kolorowych warzyw i owoców oraz innych bogatych w antyoksydanty produktów.

Witaminę A znajdziemy w mleku, maśle, wątrobie i mleku.

Witaminę C znajdziemy w większości owoców i warzyw. Należy tu wymienić przede wszystkim: papaję, truskawki, pomarańcze i kiwi, a także papryka, brokuły, brukselka, pomidory, kalafior i kapusta włoska.

Witamina E występuje w niektórych nasionach i orzechach: migdały, nasiona słonecznika, orzechy i orzeszki ziemne. Można ją znaleźć także w warzywach liściastych takich jak kapusta i szpinak, oraz w olejach (słonecznikowym, rzepakowym, kukurydzianym i sojowym)

Beta-karoten występuje w większości kolorowych owoców i warzyw: marchew, groszek, morele, papaja, mango, brzoskwinie, dynia, brokuły oraz słodkie ziemniaki.

Selen znajduje się w zbożach (kukurydzy, pszenicy i ryżu), orzechach i roślinach oraz produktach pochodzenia zwierzęcego (wołowina, ryby, indyk, kurczak, jajka i ser) oraz chleb i makaron.

Pamiętajmy że najważniejsza jest zdrowa i różnorodna dieta, a przy przyjmowaniu niektórych suplementów takich jak witaminy E cz A należy zachować ostrożność, gdyż stosowanie ich w nadmiarze może być szkodliwe. Przed podjęciem jakichkolwiek suplementów witaminowych należy skonsultować się zawsze z lekarzem.

 

Matylda Maciejska
Artykuł został przygotowany na podstawie działu Beta Karoten w i-apteka.pl