medi-TOUR

Najczęstsze defekty piersi i ich korekcja

Defekty piersi bardzo często pojawiają się w okresie dojrzewania. Choć dla wielu dziewcząt są przyczyną kompleksów oraz zmartwień, nie stanowią poważniejszego zagrożenia dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, iż takie problemy można lekceważyć, a wręcz przeciwnie - defekty piersi, podobnie jak ich choroby, wymagają konsultacji z lekarzem, czy też z chirurgiem plastycznym i podjęcia kroków zmierzających do rozwiązania pojawiających się problemów. Defekty piersi zawsze mozna skorygować między innymi poprzez operacje plastyczne piersi. Niegroźne defekty mogą sprawiać przecież wiele bólu, należy też w porę wykluczyć zmiany chorobowe. Jakie defekty piersi pojawiają się zatem najczęściej? W jaki sposób można sobie radzić z najpowszechniejszymi problemami?

Defekty piersi

Przerost piersi - wielki problem młodych dziewcząt

W gronie problemów, z którymi wiele dziewcząt musi się zmierzyć w okresie dojrzewania, znajduje się defekt określany mianem przerostu piersi. Czasami przerost piersi łączy się z otyłością, często jednak bywa odrębnym problemem. Choć dla wielu osób jest to tylko chwilowy problem, leczenie zapobiegawcze odgrywa w takim przypadku bardzo ważną rolę. Im większy przerost piersi, tym więcej problemów. Zbyt duże piersi nie tylko opadają, ale są przyczyną bólu. W skrajnych przypadkach niezbędne staje się przeprowadzenie zabiegu zmniejszenia piersi i ich plastycznej korekty. Brak odpowiedniego leczenia może sprawić, że z czasem pojawią się zmiany zwyrodnieniowe, a same piersi staną się twarde i guzowate.

Przerost piersi - częsty problem przyszłych mam

Z problemem zbyt wielkich piersi często muszą się zmagać kobiety w ciąży. W takiej sytuacji główną przyczyną problemów są zmiany hormonalne, wskutek których piersi znacznie się powiększają. Stają się też bardziej wrażliwe, a uczucie napięcia i bólu staje się częstym problemem. Tu leczenie w większości przypadków nie jest koniecznie, niezbędna jest za to odpowiednia pielęgnacja piersi. Jej brak może sprawić, że skutkiem przerostu piersi stanie się ich opadanie i wiotczenie.

Opadanie piersi - przyczyny i metody rozwiązywania problemu

O jędrnym biuście marzy każda kobieta. Niestety drobne zaniedbania lub zaburzenia hormonalne sprawiają, że bolączką wielu pań staje się problem opadających piersi. Wśród przyczyn tego problemu najczęściej występuje zbyt intensywne odchudzanie – szczególnie po okresie ciąży. Do problemów z opadaniem piersi przyczynić się może również nadmierny wysiłek fizyczny, a ilość kobiet uprawiających sport wyczynowy i mających jednocześnie problem z tym defektem stanowi na to najlepszy dowód. Opadanie piersi może być również związane z działalnością hormonów oraz ze zmianami, które zachodzą w ciele kobiety wraz z procesem starzenia się. W niektórych przypadkach przyczyną takiego problemu okazuje się jednak zbyt słaba tkanka łączna. Choć opadanie piersi w zasadzie jest tylko problemem kosmetycznym, może wiązać się z innymi dolegliwościami. Częstym zjawiskiem są tu bóle oraz stany zapalne, których lekceważyć już nie można.

Niedorozwój piersi - skąd biorą się takie problemy?

Inną dolegliwością, będącą poważnym utrapieniem dla wielu kobiet, jest niedorozwój piersi. Najczęściej jest to problem pojawiający się w przypadku kobiet o męskiej budowie ciała, które mają jednocześnie wiele innych problemów, np. z nadmiernym owłosieniem typu męskiego. Choć jest to zjawisko dość rzadkie, panie dotknięte takim problemem często mają wielkie kompleksy. W tym przypadku konsultacja z lekarzem staje się bardzo ważna, gdyż niedorozwój piersi może świadczyć o poważnych problemach z hormonami oraz z zaburzeniami czynności przysadki mózgowej lub jajników. Czasami niedorozwój piersi pojawia się również u kobiet nerwowych oraz wyjątkowo drobnych.

Jak postępuje w takim przypadku lekarz?

W przypadku kobiet mających problem z takim właśnie defektem piersi, bardzo ważne staje się przeprowadzenie odpowiednich badań endokrynologicznych. To dzięki nim można wykryć problemy związane z hormonami. W leczeniu problemu odpowiednio dobrana terapia hormonalna może się okazać skutecznym rozwiązaniem, czasem jednak wystarczającym elementem leczenia staje się fizykoterapia. W skrajnych przypadkach stosowane jest leczenie operacyjne, w ramach którego piersi zostają wypełnione specjalnymi protezami (implantami piersi). Ponieważ są one zakładane już na całe życie, każda kobieta powinna świadomie przystąpić do takiego zabiegu.

Defekty piersi nie są wprawdzie groźnymi chorobami, jednak i one mogą poważnie utrudnić życie. Ból i dyskomfort, kompleksy oraz kiepski nastrój – oto główne skutki związane z ich pojawieniem się. Należy też pamiętać, że niegroźny z pozoru defekt może z czasem stać się czynnikiem sprzyjającym rozwojowi chorób piersi. Bez względu na to, jak kobieta radzi sobie z takim defektem, konsultacja z lekarzem lub też z chirurgiem plastycznym ma ogromne znaczenie.

Korygowanie defektów piersi - najlepsze kliniki w Polsce: