medi-TOUR

Objawy i leczenie jaskry

Jaskra jest jednym z najpoważniejszych schorzeń, z którymi musi się borykać nasz wzrok. Choć współczesna okulistyka radzi sobie z tym problemem coraz lepiej, jaskra w dalszym ciągu sprawia wiele problemów. Co warto wiedzieć na jej temat?

Objawy i leczenie jaskry

Czym właściwie jest jaskra?

Jaskra to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakim musi się zmierzyć okulistyka. To schorzenie polega na znacznym zwiększeniu ciśnienia w gałce ocznej, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Jakimi? Skutkiem, który sprawia chorym na jaskrę najwięcej problemów, jest uszkodzenie nerwów wzrokowych. Efektem takiego uszkodzenia staje się z kolei zwężone pole widzenia. Im większe uszkodzenia – tym węższe pole widzenia. Postęp choroby oznacza coraz węższy obraz, a czasem nawet całkowitą utratę wzroku.

Jaskra może przybierać dwie formy. Często choroba występuje w postaci ostrej, atakując w zasadzie tylko jedno oko. W tym przypadku ciśnienie w chorym oku wzrasta bardzo szybko, a choremu często dokuczają dodatkowe problemy związane z silnymi bólami głowy oraz ogólnym pogorszeniem samopoczucia. Bardziej podstępnie atakuje jaskra o charakterze przewlekłym. Jej początki są tak dyskretne, że często pozostają niezauważone. Brak tu bólu oraz czytelnych sygnałów, które mogłyby wskazywać na jaskrę. Powoli pogarszający się wzrok często nie wzbudza podejrzeń pacjenta, który zaburzenia wzroku zwykle tłumaczy zmęczeniem lub starzeniem się. Niestety, często diagnoza bywa poważnym zaskoczeniem, co gorsza, stawiana jest w chwili, gdy choroba jest już dość zaawansowana.

Okulistyka kontra jaskra

Jaskra jest chorobą dość dobrze poznaną, jednak metod jej skutecznego leczenia brak. Nie ma też skutecznych sposobów zapobiegania tej chorobie. Okulistyka może jedynie pomóc w łagodzeniu przebiegu choroby oraz w hamowaniu szkód wyrządzonych przez jaskrę. Podstawą takiego leczenia staje się przyjmowanie leków, które mają zmniejszyć ciśnienie w oku. W chwili, gdy jaskra ma charakter przewlekły, chory skazany jest na przyjmowanie takich leków już do końca życia.

Leki nie są jednak jedyną metodą walki z tym schorzeniem. Bywa i tak, że jaskra jest leczona operacyjnie. Zabieg taki polega na nacięciu tęczówki. Pozwala to na odprowadzenie z oka cieczy, której nagromadzenie jest przyczyną zwiększonego ciśnienia w oku. Zabieg taki przeprowadzany jest jednak tylko w poważniejszych przypadkach, zatem leczenie farmakologiczne pozostaje w przypadku jaskry podstawową metodą walki z problemem.

Im wcześniej zdiagnozowana zostanie jaskra, tym większa szansa na skuteczną walkę z nią. Podane w porę leki mogą skutecznie zmniejszać ciśnienie w oku i ograniczać straty związane z uszkodzeniem nerwów. Warto więc systematycznie odwiedzać okulistę, szczególnie w chwili, gdy mamy wątpliwości co do dobrego stanu swego wzroku.

Leczenie jaskry - najlepsze kliniki okulistyczne: