medi-TOUR

Aparat ortodontyczny sposobem na równe zęby

Druciany uśmiech, żelazna szczęka, metalowa buźka, szyny w ustach - to tylko niektóre „kwiatki” ze slangu młodzieżowego, jakimi obdarzane są osoby noszące aparat ortodontyczny. Na szczęście te obraźliwe kolokwializmy odchodzą do lamusa. Metalowe druciki nie tylko przestały kogokolwiek dziwić, ale nawet stały się modnym atrybutem zadbanego wyglądu. Przecież nikomu nie podobają się krzywe czy nachodzące na siebie zęby. Walka o prawidłowy zgryz jest więc powodem do dumy, a nie wstydu. Co więcej, zaczęliśmy poważnie traktować higienę jamy ustnej, zależy nam na pełnym, równym uzębieniu i zdrowych dziąsłach. Widać to zwłaszcza po liczbie osób regularnie odwiedzających gabinet ortodontyczny. Bo jeśli nasz uśmiech ma być perfekcyjny, sam dentysta nie wystarczy.

Aparat ortodontyczny stały

Ortodoncja - wiek nie gra roli

To mit, że aparat ortodontyczny jest skuteczny tylko w dzieciństwie lub wczesnej młodości. Można go zakładać praktycznie w każdym wieku. I nie chodzi wyłącznie o pozbycie się problemu estetycznego. Jest to metoda nie tylko wyrównująca zgryz, ale również mająca działanie prozdrowotne. Zbyt ciasno osadzone zęby trudno dokładnie wyczyścić, dlatego są bardziej narażone na powstawanie próchnicy. W trudno dostępnych szparach międzyzębowych łatwiej o nagromadzenie kamienia nazębnego, który jest doskonałą pożywką dla bakterii. Ponadto nieprawidłowo rozmieszczone zęby mogą powodować bóle stawów skroniowo- żuchwowych wywołanych zbyt dużym naciskiem na szczękę.

Kolejnym nieocenionym powodem, dla którego ortodonta może założyć nam „druty”, są pierwotne ubytki w uzębieniu. Zbyt szeroki rozstaw zębów, przy ich niewystarczającej ilości, można skorygować wstawiając implanty stomatologiczne. Jednak gdy rozstaw jest odrobinę za mały, zadaniem aparatu jest przesunięcie i zmiana ich ułożenia zębów tak, by zrobić miejsce na implanty.

Budowa aparatu ortodontycznego

Aparaty dla dzieci (o ile wada nie wymaga założenia aparatu stałego metalowego) składają się z akrylowej płytki, drucianych klamer i łuków. Jest to wersja ruchoma, zakładana jedynie na noc i przez kilka godzin w ciągu dnia. Aparaty dla dorosłych są montowane na stałe (tzn. bez możliwości samodzielnego zdejmowania) za pomocą kleju. Zbudowane są z małych kwadratów (zamków) które przyczepiane są do szkliwa oraz z elastycznych drutów, które ustawiają zęby w prawidłowym miejscu. Aparat może być metalowy, ceramiczny lub kryształowy.

Zanim odwiedzisz gabinet ortodontyczny

  1. Zadbaj o zdrowie zębów: wylecz ubytki, oczyść płytkę nazębną, usuń kamień, skontroluj stan dziąseł. Prostowanie może odbywać się wyłącznie przy zdrowych zębach i przyzębiu.
  2. Dla kobiet: upewnij się, że nie jesteś w ciąży i zastanów się, czy w ciągu najbliższych dwóch lat nie masz zamiaru mieć dziecka. Kontrole przeprowadzane w czasie leczenia ortodontycznego wymagają wykonywania zdjęć rentgenowskich jamy ustnej (poddawanie się promieniowaniu RTG, co stanowi zagrożenie dla płodu).
  3. Zapoznaj się ze specjalnymi metodami mycia zębów i aparatu. Zaopatrz się w odpowiednie szczoteczki, irygatory i urządzenia. Sprawdź co możesz jeść, a czego unikać w czasie pierwszych tygodni po założeniu aparatu.

Leczenie ortodontyczne - co jeszcze musisz wiedzieć?

  1. Na początku możesz odczuwać ból i dyskomfort spowodowane uciskiem działającym na zęby, a także drobnymi zranieniami dziąseł wywołanymi przez zamki.
  2. Noszenie aparatu trwa od półtora roku do dwóch lat, potem następuje leczenie utrwalające (retencyjne) polegające na założeniu wyjmowanej szyny (górna linia łuku zębowego) oraz cienkich drucików (wewnętrzna strona dolnych zębów).
  3. Dla szczególnie dbających o wizerunek istnieje metoda prostowania zębów za pomocą przezroczystych nakładek (szyn), które odwrotnie niż aparat, nie są przyczepiane na stałe i można je zdejmować na czas posiłków. Plusem tej metody Clear Aligner lub Invisalign jest dyskrecja (szyny są niewidoczne) i wygoda, minusem - wysoka cena i częstsze wizyty kontrolne u ortodonty.
  4. Aparat nie osłabia zębów, a zachowując właściwą higienę jamy ustnej, nie ma powodu do obaw o próchnicę.

Aparat ortodontyczny (Clear Aligner, Invisalign)

Ceny i rodzaje aparatów ortodontycnych

Wydatki ponoszone na leczenie ortodontyczne nie należą do najniższych. W zależności od rodzaju aparatu zapłacimy:

  • ruchomy jednoszczękowy – ok. 500 zł
  • ruchomy obu szczękowy – 800-1 000 zł
  • stały metalowy – 2 000-3 000 zł
  • stały porcelanowo-kompozytowy – 3 000-4 000 zł
  • stały kryształowy– 4 000-5 000 zł
  • lingwalny (niewidoczny, przyklejany od wewnętrznej strony zębów)– 8 000-14 000 zł
  • Invisalign (niewidoczny, składający się z wymienianej co dwa tygodnie przezroczystej nakładki) –do 20 000 zł
  • Clear Aligner (metoda podobna do amerykańskiej metody Invisalign, ale cena bardziej przystępna)
  • samoligaturujący (nowoczesny, estetyczny) –ok. 5 000 zł

Ponadto do każdej ceny należy doliczyć koszt pierwszej wizyty w gabinecie ortodontycznym (do 250zł), obowiązkowych wizyt kontrolnych (do 100zł), założenie aparatu retencyjnego (do 1 500zł), zdjęcie aparatu (ok. 200zł) oraz wycisk końcowy (ok. 30zł).

Chociaż walka o równy zgryz i piękny uśmiech jest czasochłonna i generuje niemałe koszty, coraz więcej ludzi decyduje się na podjęcie tego wyzwania. Zaczynamy rozumieć, że inwestycje w zdrowie są często koniecznością, a nie wymysłem.

Ortodoncja - najlepsze kliniki i gabinety stomatologiczne w Polsce: