medi-TOUR

Ćwiczenia rehabilitacyjne, a zapalenie stawów

Choroby stawów wymagają starannej terapii. Ważne jest przyjmowanie leków oraz suplementów diety, ogromne znaczenie ma również rehabilitacja. Wiele osób uważa, że uszkodzone i schorowane stawy w wyniku aktywności fizycznej mogą tylko ucierpieć. Prawda wygląda jednak inaczej. Ruch, dostosowany do możliwości chorego, jest bardzo ważnym elementem leczenia, a rehabilitacja pod okiem fachowca może przynieść bardzo dobre efekty. Najskuteczniejsza jest jednak w chwili, gdy choroba dopiero zaczyna się rozwijać i gdy chrząstka stawowa nie jest jeszcze zbyt mocno zniszczona. W takim przypadku ruch, połączony ze zmianą nawyków żywieniowych oraz sięganiem po suplementy diety, może przynieść dobre efekty, wzmocnić stawy i uchronić je przed dalszą degradacją.

Ćwiczenia rehabilitacyjne w zapaleniu stawów           Pacjentka podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych w Centrum Rehabilitacji Sprawny Kręgosłup

Znaczenie rehabilitacji ruchowej w zapaleniu stawów

Rehabilitacja jest bardzo ważna w przypadku wielu chorób związanych ze stawami. Połączona z umiarkowanym wysiłkiem fizycznym pozwala zwiększyć ruchliwość stawów, pomóc w walce ze zbytnio napiętymi mięśniami oraz zachować prawidłową masę ciała. Jest to bardzo ważne, gdyż im cięższy ciężar muszą dźwigać stawy, tym większe ryzyko ich uszkodzenia. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby, gdy stawy są już poważnie uszkodzone, rehabilitacja na pierwszym planie stawia te ćwiczenia, dzięki którym pacjent będzie w stanie zwiększyć swą sprawność. Chorzy uczą się tu m. in. sięgania po poszczególne przedmioty oraz wykonywania tak prostych z pozoru czynności, jak samodzielne picie. Ważne jest również wzmocnienie mięśni, które ze względu na osłabione kości i stawy muszą sprostać większym wyzwaniom.

Rehabilitacja w przypadku chorób reumatycznych może również zmniejszać problemy związane z deformacją stawów. Ułatwia to znacznie wykonywanie codziennych czynności i zwiększa ruchliwość stawów. Ważne w terapii są również ćwiczenia oddechowe, które powtarza się zazwyczaj po kilka razy dziennie.

Rehabilitacja ruchowa - najlepsze ośrodki w Polsce: