medi-TOUR

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Zespół policystycznych jajników to schorzenie dotyczące wielu kobiet w wieku rozrodczym. Wbrew pozorom choroba ta swoje objawy daje już w dość młodym wieku – nawet 15 lat, jednak w takim wieku objawy są dość często bagatelizowane choć niesłusznie, bo im wcześniej PCOS (zespół policystycznych jajników) zostanie zdiagnozowane tym większe szanse na złagodzenie objawów choroby. Nie dowiedziono jak dotąd skąd tak naprawdę bierze się ta choroba – czy jest to kwestia genetyki czy po prostu kobieca uroda, tak czy inaczej schorzenie to jest nieuleczalne, a objawy można jedynie łagodzić farmakologicznie bądź mało inwazyjnym zabiegiem laparoskopii.

PCOS - zespół policystycznych jajników

Objawy i leczenie PCOS

Istota policystycznych jajników polega prosto mówiąc na tym, że w obrębie jajnika powstają drobne pęcherzyki. Jajniki nie funkcjonują poprawnie. Zaburzona jest niemalże cała gospodarka hormonalpna organizmu. W zależności od tego w jakim wieku schorzenie zostanie zdiagnozowane w różny sposób i pod różnym kątem dobierane jest leczenie. W wieku młodszym – kiedy kobieta nie stara się o potomstwo stosuje się leki, które hamują wzrost i obniżają poziom hormonów androgennych są to na przykład tabletki antykoncepcyjne. W przypadku kobiet starających się o dziecko leczenie dobierane jest indywidualnie.

Wszystko zależy od stopnia nasilenia choroby, czy występuje regularny okres, owulacja, od wyników badań hormonalnych. Zespół policystycznych jajników daje bardzo typowe objawy: zaburzenia cyklu menstruacyjnego, zanik owulacji, owłosienie typu męskiego zwane hirsutyzmem, trądzik, otyłość. Oczywiście nie wszystkie te objawy muszą występować na raz, nawet jeden z tych symptomów może być początkiem choroby.

U wielu kobiet policystyczne jajniki mogą powodować problemy z zajściem w ciążę a często nawet bezpłodność. Długotrwały brak efektów leczenia farmakologicznego jest podstawą do wykonania laparoskopii która polega na usunięciu pęcherzyków z obrębu jajnika. Zabieg ten zwykle daje bardzo dobre rezultaty, zdarza się nawet, że objawy choroby nie wracają.

PCOS często towarzyszy insulinooporność, można ją zdiagnozować wykonując badanie glukozy w organizmie, a także problemy z tarczycą - najczęściej niedoczynność.

Jakie badania należy wykonać, aby mieć podstawę do wizyty u endokrynologa-ginekologa?

Przede wszystkim jest to komplet badań hormonalnych, a dokładniej;

  • Prolaktyna – hormon odpowiadający za na przykład za laktację, jej podwyższony hormon może powodować główny problem w zajściu w ciążę, gdyż blokuje owulację. Wysoki poziom prolaktyny w organizmie może być związany także z gruczolakiem przysadki mózgowej.
  • FSH - hormon folikulotropowy, bierze udział w dojrzewaniu pęcherzyków Graafa i tym samym wpływa na procesy związane z płodnością.
  • LH - hormon luteinizujący wydzielany jest przez przysadkę, uczestniczy w regulacji cyklu miesiączkowego. Oznaczanie poziomu zarówno LH jak i FSH służy do różnicowania przyczyn zaburzeń miesiączkowania i jest pomocne w określeniu terminu owulacji. W prawidłowym cyklu miesiączkowym stosunek LH do FSH wynosi około 1. W przypadku policystycznych jajników stosunek tych hormonów może sięgać nawet powyżej 1,5.
  • Progesteron - dostarcza istotnych informacji o przebiegu procesu owulacji. Progesteron odpowiada za właściwe przygotowanie śluzówki na przyjęcie zarodka, utrzymuje ciążę, a spadek jego stężenia przy odpowiednio przygotowanym endometrium wywołuje miesiączkę.
  • Testosteron - dzięki temu kobieta określa poziom stężenia hormonów androgennych w swoim organiźmie co pozwala w walce z nadmiernym owłosieniem.

Zespół policystycznych jajników to bardzo trudny temat, wielu rzeczy jeszcze na ten temat nie wiemy, jednak walka z tą chorobą to często droga, której końca nie widać. Jednak dobry lekarz endokrynolog-ginekolog z pewnością skutecznie poprowadzi to leczenie.