medi-TOUR

Uzdrowisko Świeradów-Zdrój - Sanatoria

W Uzdrowisku Świeradowie-Zdroju znajdują się idealne sanatoria dla dzieci i dorosłych. Uzdrowisko leży w Sudetach, w pobliżu Gór Izerskich. Wokół rozpościerają się porośnięte lasami świerkowymi piękne góry. Wszechobecny jest gaz szlachetny radon, który ma rewelacyjny wpływ na układ immunologiczny i hormonalny. Poza tym, jak odkryto, działa zbawiennie na odbudowę mięśni, szkieletu i skóry. Jednym słowem, idealne warunki rehabilitacyjne. Co najważniejsze, ośrodek przyjmuje kuracjuszy ze skierowania NFZ.

Uzdrowisko Świeradów-Zdrój zajmuje się leczeniem poniższych chorób:

 1. Choroby dolnych i górnych dróg oddechowych
 2. Choroby kobiece
 3. Choroby naczyń obwodowych
 4. Choroby ortopedyczno-urazowe
 5. Choroby reumatologiczne
 6. Choroby skóry
 7. Choroby układu nerwowego
 8. Osteoporoza
 9. Cukrzyca

Sanatoria w Uzdrowisku Świeradów-Zdrój

Prezentowane poniżej obiekty sanatoryjne należą do Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o. Grupa PGU

Dom Zdrojowy

Dom Zdrojowy wybudowany został w XIX wieku, cieszy oko piękną architekturą z tego okresu. Składa się z dwóch budynków, które łączy osiemdziesięciu metrowa Hala Spacerowa. Do dyspozycji gości jest 200 miejsc noclegowych. Obiekt jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Kuracjusze mogą ponadto skorzystać z bazy zabiegowej, a tam między innymi: gimnastyka, masaże, kąpiel czterokomorowa, diadynamik.

Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju
Dom Zdrojowy w Świeradowie-Zdroju

Na terenie Domu Zdrojowego znajdują się między innymi:

 • Stołówka
 • Kawiarnia
 • SPA
 • Sala gimnastyczna
 • Dwie sale konferencyjne
 • Pijalnia wody mineralnej
 • Poczta
Hotel Zdrojowy Sanus

Hotel Zdrojowy Sanus to zupełnie nowy obiekt! Do dyspozycji gości są 84 miejsca noclegowe. Kuracjusze mają na miejscu zarówno gabinety zabiegowe, jak i restaurację, gdzie mogą posmakować miejscowych zdrowych potraw. Poza tym goście mogą udać się do kawiarni, baru czy czytelni lub do pijalni wód.

Hotel Leo

Hotel Leo znajduje się w pobliżu Parku Zdrojowego, w cichej części obiektu. Do dyspozycji gości jest 75 miejsc noclegowych. Goście kochający spokój, mogą odpocząć w przepięknej oranżerii.

Hotel Gracja

Hotel Gracja to kameralny obiekt, w którym goście mają do dyspozycji 46 miejsc noclegowych. Pokoje w wysokim standardzie, dwu- i trzyosobowe. Na terenie obiektu znajduje się oczywiście stołówka oraz świetlica, gdzie można miło spędzić czas z nowo poznanymi kuracjuszami.

Centrum Rehabilitacji i Reumatologii Goplana

Centrum Rehabilitacji i Reumatologii Goplana - na wstępie należy wspomnieć, że obiekt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych. Kuracjusze mają do dyspozycji 63 miejsca noclegowe. Na terenie obiektu znajduje się baza zabiegowa, stołówka a także Zakład Świerkowy. W Centrum wykonywane są takie między innymi następujące zabiegi: kąpiele świerkowe i mineralne, masaże z wykorzystaniem wody i suche, kąpiele czterokomorowe, magnetoterapia (magnetronic), laseroterapia, hydromasaże i krioterapia ogólnoustrojowa.

Szpital Uzdrowiskowy Wacław

Szpital Uzdrowiskowy Wacław – z piękną architekturą, posiada 72 miejsca noclegowe. Na terenie obiektu jest winda. Ponadto świetlica, stołówka oraz doskonała baza zabiegowa.

Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci

Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci – do dyspozycji małych gości jest 100 miejsc noclegowych. Aby zapewnić małym kuracjuszom jak najwięcej swobody i rozrywki, na terenie obiektu znajduje się świetlica z telewizją, Internet a nawet kino domowe, czy sala widowiskowa. Szpital posiada oczywiście własną bazę zabiegową. Na terenie znajduje się stołówka, pijalnia wody mineralnej, boisko sportowe oraz plac zabaw. Co najważniejsze, przy Szpitalu działa Zespół Szkół Specjalnych, gdzie uczęszczają dzieci. Mają zapewnioną edukację z zakresu szkoły podstawowej i gimnazjum w okresie od marca do listopada.

 

Na terenie i poza uzdrowiskiem kuracjusze mają do dyspozycji wiele atrakcji. Przygotowane są trasy rowerowe oraz szlaki turystyczne. Goście, którzy chętnie spędzają czas w górach, mogą wybrać się w podróż Koleją Gondolową, której długość trasy wynosi około dwa kilometry. Uzdrowisko Świeradów–Zdrój to idealne miejsce zarówno dla dorosłych i dla dzieci. Można tu spędzić miło i aktywnie czas, jednocześnie poddając się rewelacyjnym dla zdrowia zabiegom.


Świeradów-Zdrój -atrakcje turystyczne, co warto zobaczyć?

To jedno z ciekawszych uzdrowisk, jakim mogą się pochwalić Sudety a zarazem najważniejszy ośrodek turystyczny w Górach Izerskich. Świeradów-Zdrój jest miejscowością, którą z pewnością warto odwiedzić. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę w czasie takiej wycieczki? Jakie atrakcje czekają tu na turystów?

To uzdrowisko może się pochwalić długą historią. Wzmianki o miejscowości znaleźć można już w dokumentach z XVI wieku, z tego czasu pochodzą też pierwsze wzmianki o leczniczych właściwościach miejscowych źródeł. Jako kurort Świeradów rozpoczął karierę w XVIII wieku, kiedy to zaczęli pojawiać się tu pierwsi kuracjusze. Szczególnie pomyślnym okresem dla tego uzdrowiska okazał się okres międzywojenny, kiedy to po przeprowadzeniu dodatkowych badań została poszerzona oferta uzdrowiskowa, a odkrycie nowych właściwości wód przyczyniło się do rozszerzenia zakresu leczenia. Wybuch II wojny światowej przerwał jednak ten pomyślny rozwój, a na ponowne zainteresowanie kuracjuszy i inwestorów musiał Świeradów poczekać aż do lat 70. XX wieku. Dziś znów jest miejscem chętnie odwiedzanym i przez kuracjuszy, i turystów.

Uzdrowisko Świeradów-Zdrój hala spacerowa w Domu Zdrojowym
Hala spacerowa w Domu Zdrojowym w Świeradowie-Zdroju

Wśród ciekawych obiektów na terenie tego uzdrowiska na szczególne wyróżnienie zasługuje Dom Zdrojowy. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest długa hala spacerowa – ulubione miejsce spotkań leczących się tu kuracjuszy. Turystów do Świeradowa przyciągają z kolei otaczające kurort Góry Izerskie oraz prowadzące po ich obszarze szlaki turystyczne. Świeradów-Zdrój jest coraz chętniej odwiedzany przez tych, którzy właśnie na terenie uzdrowiska chcą rozpoczynać swe wycieczki po pobliskich górach. Szczególnie popularnym celem takich wypraw jest Stog Izerski, znany ze schroniska turystycznego. Ciekawe szlaki łączą też Świeradów ze Szklarską Porębą, która rozłożyła się pomiędzy Górami Izerskimi a Karkonoszami.

Najlepsze kliniki, sanatoria i Medical SPA w Świeradowie-Zdroju:

Rekomendowane ośrodki uzdrowiskowe, rehabilitacyjne i Medi SPA: