medi-TOUR

BMS jako forma terapii w wielu schorzeniach (neurologicznych, układu ruchowego i innych)

Na komfort naszego życia ma wpływ wiele czynników. Wiele z nich ma związek z tym, czy komfortowo czujemy się we własnym ciele. Niestety, z biegiem lat może się zdarzyć, że sprawność fizyczna pogarsza się, mimo iż intelektualne możliwości pozostają na tym samym poziomie. Niemożliwość wykonywania prostych kiedyś czynności może budzić frustrację, a jeśli gorsza kondycja utrzymuje się przed dłuższy czas - może powodować nawet depresję. Na szczęście nowoczesna medycyna dysponuje coraz większą ilością procedur, które pomagają w przywracaniu sprawności. Jedną z nich jest terapia BMS - czyli biostymulacja mechaniczna, która odgrywa znaczącą rolę w leczeniu schorzeń układu ruchowego, a także nerwowego (oraz innych).

Pacjentka podczas terpaii BMS na platformie wibracyjnej BMS bestvibe // classic®
Pacjentka w CRM Reh-MediQ podczas terapii BMS na platformie wibracyjnej BMS bestvibe // classic®

Na czym polega rewolucyjność metody?

W ludzkim organizmie dochodzi do stałych drgań mięśni. Różnią się one częstotliwością i są zależne zarówno od tego, czy ciało znajduje się w stanie spoczynku (drgania występują nawet w czasie snu), czy ruchu, jak i od płci oraz wieku. Mikrodrgania zostały odkryte już w latach 40 ubiegłego wieku, niemniej jednak musiało upłynąć trochę czasu, by można było stworzyć skuteczną terapie opartą na stymulacji pracy mięśni.

Biomechaniczna stymulacja mięśni oddziałuje na ciało w taki sposób, że w rozciągniętym mięśniu dochodzi do wibracji włókien - korzystnie wpływa to na prace układu ruchowego, ponieważ włókna wykonują maksymalne oscylacje. Co ciekawe BMS daje dobre efekty również wtedy, gdy pacjent nie jest w stanie samodzielnie poruszać daną częścią ciała (np. w sytuacji paraliżu czy dystrofii).

Drgania biomechaniczne używane podczas terapii BMS mają odpowiednio dobraną amplitudę, częstotliwość od 15 - 35 Hz, oraz rodzaj drgań (w zależności od potrzeb pacjenta można wyróżnić ich wertykalną oraz diagonalną formę). Działanie urządzenia może mieć charakter całościowy, ale też miejscowy. Zalety i wielofunkcyjność platform do BMS odkryto już w gabinetach fizykoterapeutycznych, ale także w specjalistycznych klinikach.

BMS - kiedy jest szczególnie skuteczne?

Biomechaniczną stymulacje mięśniową w wymiarze medycznym stosuje się szczególnie w sytuacji, kiedy pacjent wymaga specjalistycznej terapii w ramach uszkodzonego aparatu ruchu. Dotyczy to zarówno kontuzji, uszkodzeń stawów, krążków międzykręgowych czy ścięgien, jak i schorzeń zwyrodnieniowych bądź ogólnego osłabienia mięśni i licznych ich skurczach. BMS ma korzystne oddziaływanie na układ mięśniowy, ale również na układ krążenia i limfatyczny. Godne odnotowania są również korzystne rezultaty w funkcjonowaniu centralnego i obwodowego układu nerwowego.

Dzięki wieloaspektowemu działaniu terapii BMS jest ona często ostatnią deską ratunku dla pacjentów cierpiących na przewlekłe bóle układu ruchowego, w szczególności bóle kręgosłupa, promieniujące również na inne części ciała. Biomechaniczna stymulacja w taki sposób wpływa na ukrwienie organizmu oraz przemianę materii w komórkach, że może pomóc w uśmierzaniu bólu. Kolejną korzyścią płynącą ze stosowania tej nowoczesnej metody jest szansa na odzyskanie sprawności. Eliminacja przykurczów to nie jedyny efekt regularnych zabiegów - możliwe jest także zniwelowanie skutków kontuzji, uszkodzeń torebki stawowej czy nawet wieloletnich zrostów w tkance mięśniowej. BMS to jednak nie tylko ostatnia "deska ratunku". To również narzędzie, które wzmacnia mięśnie w mniej zaawansowanych schorzeniach. Nie trzeba cierpieć na paraliż czy dystrofię, by skorzystać z bogatej oferty leczniczej gabinetów i klinik fizykoterapeutycznych. Oczywiście każdorazowo warto pamiętać, że aby uzyskać optymalne rezultaty konieczne jest odbycie całej serii zabiegów. Koszty jednej procedury są zależne od tego, jak długo jesteśmy poddawani specjalistycznym drganiom, i zamykają się w kwocie od 50 - 100 złotych. W przypadku wykupienia całej serii zabiegów (co jest rekomendowane) możemy jednak liczyć na specjalne, korzystniejsze cenowo oferty. Niestety dostępność zabiegów w naszym kraju wciąż jest mocno ograniczona, zawęża się tym samym do największych miast oraz siedzib renomowanych klinik rehabilitacyjnych.

Wskazania i przeciwwskazania

Terapia z wykorzystaniem drgań BMS jest szczególnie zalecana u pacjentów, którzy uskarżają się na dolegliwości reumatyczne, bóle kręgosłupa oraz pochodne, a także przykurcze stawów - kolanowego czy łokciowego oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa o podłożu skoliotycznym czy dyskopatycznym (które w znacznym stopniu ograniczają ruchomość pacjentów). Zabiegi są pomocne również w przypadku zwyrodnień stawów stóp (ograniczeń zgięcia grzbietowego i podeszwowego). Poważniejsze choroby, których terapię można przy pomocy biomechanicznej stymulacji mięśni wspomagać to stwardnienie rozsiane (w okresie remisji), dystrofie mięśniowe czy niedowłady. Udowodniono również skuteczność stymulacji w zakresie leczenia osteoporozy lub rozwijającej się osteopenii, chondropatii a także zaburzeń krążenia obwodowego krwi i limfy. Im wcześniej rozpoczniemy terapię, tym większa szansa na to, że obrzęki (szczególnie te w obrębie podudzia) zostaną zminimalizowane.

Oczywiście, jak w przypadku każdego procesu terapeutycznego, który zakłada ingerowanie w funkcje motoryczne i metaboliczne organizmu, również w przypadku terapii BMS istnieją pewne ograniczenia. Na zabiegi nie powinny decydować się przede wszystkim osoby, które: w ciągu ostatnich 6 - tygodni przeżyły udar mózgu, posiadają stymulator serca bądź inne metalowe implanty w organizmie, w miejscu gdzie ma być zastosowane leczenie posiadają objawy zakrzepicy żył, tętniaki lub znaczne żylaki. Również rozległe zmiany ropne, uszkodzenia skóry czy jej zapalenie mogą uniemożliwić wykonanie zabiegu. W przypadku rehabilitacji złamanych kończyn należy się wstrzymać przed skorzystaniem z biomechanicznej stymulacji przez okres co najmniej 3 miesięcy. Pacjenci cierpiący na nowotwór dowolnego typu nie powinni poddawać się procedurze.

 

Więcej o zabiegu Biomechanicznej stymulacji mięśni przeczytasz na stronie specjalistycznego gabinetu Terapia BMS.