medi-TOUR

Sposoby na leczenie nadpotliwości.
Medycyna estetyczna a nadpotliwość.

W temacie dolegliwości nie powinno być miejsca na tabu. Faktem jest, że niektóre kwestie są poruszane niechętnie, mimo iż dotyczą one znacznej grupy ludzi. Nadpotliwość jest właśnie takim problemem - niezwykle uciążliwym, ale też stosunkowo powszechnym. Dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn i polega na nadmiernym wydzielaniu potu. Oczywiście pot w normalnych ilościach jest konieczny, tak objawia się bowiem umiejętność organizmu do termoregulacji, a wiec ochrony przed przegrzaniem się. Niestety, nadpotliwość może uniemożliwiać funkcjonowanie w sytuacjach społecznych. Dolegliwość ta ulega nasileniu szczególnie w miesiącach letnich, podczas każdego rodzaju wysiłku fizycznego, konsumpcji wyjątkowo pikantnych potraw, a nawet w stresujących sytuacjach. Większość osób skarży się na nadpotliwość w okolicach pach, natomiast rzadziej jest to związane z rejonem stop, twarzy czy wręcz całego ciała.

Leczenie nadpotliwości Botoxem i MiraDry przez dezaktywację gruczołów potowych

Kosmetyka a medycyna estetyczna w leczeniu nadpotliwości

Obecnie na rynku kosmetycznym oraz preparatów farmakologicznych można co prawda znaleźć bogatą ofertę środków zwalczających nadmierną potliwość, niemniej nie zawsze są one wystarczająco skuteczne, zwłaszcza, jeśli problem jest wyjątkowo nasilony. Dodatkowo słabością antyperspirantów w formie kosmetyków jest dość krotki okres działania. Jeśli natomiast mówimy o preparatach aptecznych, to w większości możemy zauważyć pewne skutki uboczne (obejmujące m.in. moczopędność). Dodatkowo zdarzają się uczulenia na niektóre składniki takich preparatów.

Rozwiązaniem może być wizyta w gabinecie medycyny estetycznej, poprzedzona rzecz jasna konsultacją ze specjalistą dermatologiem. Jeśli mamy podejrzenia, że nadpotliwość może być związana z inną dolegliwością, jak niedoczynność tarczycy, otyłość czy cukrzyca, powinniśmy wykonać również komplet badań diagnostycznych. Ważne, by pamiętać przy tym, że wraz z potem z organizmu usuwane są szkodliwe toksyny. Trzeba zatem uważać z działaniami mającymi zmniejszyć potliwość. Jakie zabiegi można zaproponować w dziedzinie medycyny estetycznej?

Botox - sposób na nadpotliwość

Pierwszym sposobem jest wykorzystanie zastrzyków z toksyny botulinowej, czyli popularnego botoxu. Zanim poddamy się procedurze, należy się odpowiednio przygotować. Przez trzy godziny przed iniekcjami nie należy spożywać żadnych napojów ani pokarmów. Wstępem do zabiegu jest dokładne zdiagnozowanie, w których obszarach problem nadmiernego pocenia jest najbardziej nasilony. W tym celu na miejsca newralgiczne nakłada się specjalny preparat z chlorku sodu oraz skrobi. Po 15 minutach miejsca nadpotliwości stają się ciemnofioletowe. Właśnie tam należy zaaplikować największą ilość toksyny botulinowej. Do samej iniekcji używa się bardzo cienkich igieł. Zabieg wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym, w znieczuleniu miejscowym i trwa około 2 godzin. Na ogół nie jest to bolesne i po zakończeniu procedury można powrócić do codziennych zajęć. Przez pierwszy dzień po zabiegu należy jednak powstrzymać się od spożywania alkoholu, a przed 2 tygodnie- od intensywnego wysiłku, podnoszenia dużych ciężarów, czy nadwyrężania pach.

Na rezultaty iniekcji trzeba zaczekać - nawet do dwóch tygodni. Po upływie trzeciego tygodnia rekomendowana jest natomiast wizyta kontrolna - przy pomocy tego samego testu, co przed zabiegiem bada się skuteczność zastrzyków. Niestety - leczenie nadpotliwości botoxem ma swoje wady. Przede wszystkim nie jest to procedura tania (zamyka się w kwocie od 1500 - 3000 złotych). Poza tym efekty nie utrzymują się na zawsze, a jedynie przez okres do pół roku. Niemniej jednak już zastosowanie kilku kuracji pozwala wyeliminować problem nadmiernej potliwości niemal zupełnie. Do zabiegu z wykorzystaniem botoxu występują przeciwwskazania - przede wszystkim nie poleca się go kobietom w ciąży i w okresie laktacji, a także osobom uczulonym na botulinę czy posiadającym skłonności do stanów zapalnych skóry.

Czym jest dezaktywacja gruczołów potowych?

Innym rozwiązaniem w walce z nadpotliwości jest metoda zwana dezaktywacją gruczołów potowych. To stosunkowo nowy rodzaj zabiegu, wynaleziony za oceanem. MiraDry, bo taką nazwę nosi, jest prezentowany jako procedura ambulatoryjna, bezinwazyjna i bezpieczna. Wykonuje się go dość prosto i szybko - do miejsca, które poddawane jest zabiegowi przykładana jest specjalna głowica emitująca promieniowanie elektromagnetyczne (których nasilenie jest indywidualnie dopasowywane do konkretnego pacjenta). Robi to w taki sposób, że gruczoły potowe zostają zablokowane. Zdecydowaną zaletą jest trwałość efektów - raz usunięte gruczoły nie mają bowiem zdolności regeneracyjnych.

Najlepsze efekty przy pomocy MiraDry można osiągnąć w okolicach pach. Co istotne, podczas zabiegu nie wykonuje się żadnych nakłuć czy nacięć, co czyni go praktycznie bezbolesnym. Mimo to można zastosować znieczulenie miejscowe. Całość zabiegu trwa około godziny, jednak rekomendowane jest powtórzenie całej procedury po okresie trzech miesięcy. Jednak nawet po pierwszym zabiegu można zauważyć korzystne zmiany. Do skutków ubocznych, które mogą wystąpić, można zaliczyć niewielki obrzęk czy podrażnienia, a także zaburzenia czucia w miejscu, na które oddziaływała wiązka elektromagnetyczna. Niezależnie od tego, w jaki sposób będziemy chcieli rozwiązać problem nadpotliwości, warto pamiętać, że może być ona tylko objawem. Dlatego też przed każdą procedurą zalecane są konsultacje ze specjalistą oraz ewentualne badania diagnostyczne.


Artykuł został przygotowany przez firmę Ladies Clinic, specjalizującą się w leczeniu nadpotliwości.