medi-TOUR

Jak przeciwdziałać i wyleczyć chrapanie?

Jest problemem uciążliwym, szczególnie dla naszych współlokatorów. Chrapanie może stać się przyczyną wielu sporów, tym bardziej, że nasi niewyspani i zmęczeni towarzysze raczej nie cieszą się z perspektywy spędzenia kolejnej nocy na nieskutecznych próbach zaśnięcia. Chrapanie to problem częsty i poważny, który jeszcze nie tak dawno był całkowicie lekceważony. Na szczęście czasy się zmieniają, a współczesna medycyna coraz chętniej pomaga tym, którzy swym chrapaniem utrudniają wypoczynek swym towarzyszom. W jaki sposób zatem medycyna może pomóc wszystkim chrapiącym?

Chrapanie to często uciążliwy problem podczas snu

Co warto wiedzieć na temat chrapania?

Chrapanie najczęściej jest problemem ludzi starszych, jednak nie jest to regułą. Problem ten wiąże się zazwyczaj z wiotczejącymi mięśniami gardła, przez co w czasie snu powietrze wpadające do ust powoduje wibracje, a tym samym – chrapanie. Wiek oraz płeć mają ogromny wpływ na chrapanie. Większość osób dotkniętych tym problemem to osoby starsze oraz mężczyźni. Kobiety chrapią znacznie rzadziej, nie oznacza to jednak, że problem ten jest im obcy. Z chrapaniem często miewają też problemy osoby obdarzone zbyt dużą masą ciała. Im większa nadwaga – tym więcej problemów z chrapaniem.

Wiadomo też, że za problemy związane z wydawaniem uciążliwych dla otoczenia dźwięków podczas snu mogą odpowiadać problemy związane z niedrożnością nosa. Ponieważ chrapanie może się wiązać z zaburzeniami i problemami związanymi z ogólnym stanem zdrowia, warto zgłosić się do lekarza i wykonać stosowne badania. Dzięki nim można ustalić przyczynę problemów oraz podjąć tak ważne i dla nas, i naszych bliskich leczenie.

Jak leczyć i przeciwdziałać chrapaniu?

Niekiedy zaleca się przyjmowanie leków, czasem polecane są specjalne wkładki do jamy ustnej. W niektórych przypadkach, np. przy problemach związanych z migdałkami lub drożnością nosa, ważnym elementem walki z chrapaniem staje się leczenie operacyjne. W walce z tą uciążliwą dolegliwością może nam pomóc również medycyna alternatywna.

Leczenie operacyjne chrapania

 

Pomocne jest też zastosowanie się do kilku prostych zasad, dzięki którym chrapanie może stać się mniejszym problemem. Spanie na boku, nie na plecach, to jedna z najważniejszych spraw. Unikanie alkoholu oraz walka z nadwagą to kolejne czynniki, które mogą pomóc nam w walce z chrapaniem. Pamiętajmy też, że ważny jest sposób, w jaki układamy głowę podczas snu. Najlepsza pozycja to ta, gdy głowa spoczywa na zagłówku. Ułożenie jej powyżej linii ciała może w znacznym stopniu ułatwić oddychanie i zapewnić spokojny sen – nam i naszym współlokatorom.