medi-TOUR

Komórki macierzyste w leczeniu zwyrodnienia stawów

Współczesna medycyna bazuje na wszelkiego rodzaju nowinkach naukowych dla wynalezienia najbardziej skutecznych metod leczenia. Dla pacjentów chorych przewlekle, na choroby, na które nie ma właściwych leków konwencjonalnych, jest to szansa na wyleczenie. Przyszłość medycyny leży między innymi w regeneracji różnych tkanek organizmu człowieka z zastosowaniem komórek macierzystych. Już dziś znajdują one zastosowane w leczeniu zwyrodnień stawów.

Komórki macierzyste w leczeniu zwyrodnienia stawów

O komórkach macierzystych

Komórki macierzyste, nazywane z języka angielskiego Mesenchymal Stem Cells, pozwalają na zastąpienie uszkodzonych bądź chorych tkanek człowieka. Mają one niepowtarzalne zdolności do różnicowania swojego rozwoju w kierunku wszystkich innych komórek naszego organizmu. Komórki macierzyste dzięki temu są w stanie w leczeniu ortopedycznym zmniejszać ból i przywracać pierwotne funkcje stawów, mięśni, ścięgien czy więzadeł. Zamiast endoprotez i operacji inwazyjnych pacjent korzysta z własnego stawu, zaleczonego przy pomocy komórek macierzystych. Ich zaletą jest również to, że mają niski stopień inwazyjności, co przy leczeniu przekłada się na mniejsze ryzyko powikłań i krótszy okres rekonwalescencji u pacjenta.

Zadaniem komórek macierzystych jest odbudowanie uszkodzonych komórek ciała. Niestety, tracą one wraz z postępem procesu starzenia się naturalną zdolność intensywnej regeneracji. W procesie terapii leczniczej z wykorzystaniem komórek macierzystych używana jest metoda koncentracji komórek macierzystych, aby zagęszczony materiał pobrany od pacjenta, podać wprecyzyjnie w odpowiednie miejsce.

Dotychczas komórki macierzyste pobierano wyłącznie z komórek jajowych, zarodków czy z krwi pępowinowej noworodka. Ale obecnie z dorosłych tkanek organizmu również można je wyodrębnić. W badaniach ortopedycznych pozyskiwane są komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej i błony maziowej stawów.

Leczenie zwyrodnienia stawów

W reumatologii i ortopedii lekarze od kilku lat korzystają z komórek macierzystych, pochodzących najczęściej od pacjenta. Są one wszczepianie w uszkodzone miejsce w stawie czy mięśniu. W pierwszej kolejności komórki te muszą zostać poddane procesowi koncentracji w specjalnym urządzeniu, dzięki czemu pozyskiwana jest zawiesina z dużą zawartością komórek macierzystych.

Komórkami macierzystymi można leczyć:

  • uszkodzenia ścięgien,
  • wczesne zmiany zniekształceniowo-zwyrodnieniowe stawów,
  • reumatoidalne zapalenia stawów,
  • uszkodzenia chrząstki stawowej.

Zwyrodnienia stawów polegają na zachwianiu równowagi między procesami naprawy i degeneracji tkanek. Staw niszczeje i rozwija się w nim stan zapalny. W takiej sytuacji podanie w precyzyjny sposób komórek macierzystych powoduje, że poprawia się ruchomość stawu, ustępuje ból, a proces niszczenia opóźnia się lub całkowicie zahamowuje. Leczenie komórkami macierzystymi przynosi założone efekty tylko wówczas, gdy staw nie uległ całkowitemu zniszczeniu. W przeciwnym wypadku najprawdopodobniej będzie istniała konieczność wszczepienia sztucznego stawu, czyli endoprotezy. 

 

Źródło: drogapozdrowie.pl