medi-TOUR

Urazy i leczenie stawu kolanowego

Uszkodzony staw kolanowy może poważnie utrudnić życie. Jest przyczyną bólu oraz problemów związanych z poruszaniem się. Jakie urazy stawu kolanowego zdarzają się najczęściej? Kto jest najmocniej narażony na ten problem? Oto kilka najważniejszych informacji dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie i chcą zadbać możliwie jak najlepiej o swe stawy. O czym powinni oni pamiętać?

Urazy stawu kolanowego

Staw kolanowy, jakie problemy pojawiają się najczęściej w jego przypadku?

Skomplikowana budowa oraz szereg wyzwań, którym staw kolanowy musi sprostać każdego dnia, to przyczyny wielu problemów związanych z jego działaniem. Jest on narażony na wiele urazów, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Jakie dolegliwości najczęściej pojawiają się w związku z tym stawem?

Naderwane lub zerwane więzadła to problem, który pojawia się wyjątkowo często. Jego efektem jest nie tylko ból w kolanie, ale i coraz większe problemy z poruszaniem się. Drugim problemem, który pojawia się bardzo często, jest uszkodzenie łąkotki. Silny ból oraz problemy z wyprostowaniem nogi w kolanie są najbardziej charakterystycznymi objawami tego właśnie urazu. Zwichnięcia i złamania rzepki to kolejne urazy, na które staw kolanowy jest narażony. W tym przypadku dodatkowym problemem staje się wylew krwi do jamy stawowej. W każdym przypadku odpowiednie leczenie jest niezbędne, podobnie jak walka z silnym bólem.

Komu najmocniej zagrażają urazy stawu kolanowego?

Osoby pracujące fizycznie, sportowcy oraz te, które lubią spędzać czas w aktywny sposób – oto ludzie, którzy są najmocniej narażeni na problemy ze stawem kolanowym. Najczęstszą przyczyną problemów są tu wypadki i urazy, do których dochodzi w czasie uprawiania sportów. Bieganie oraz jazda na nartach to wspaniałe dyscypliny, które jednak wymagają od swych amatorów zachowania zdrowego rozsądku. Są to formy aktywności bardzo wymagające dla stawów, a zbyt forsowny trening lub brak rozgrzewki mogą stać się przyczynami poważnych problemów.

Sposoby leczenia urazów stawu kolanowego

Współczesna medycyna sprawia, że leczenie urazów stawu kolanowego daje coraz lepsze rezultaty. Niestety w większości przypadków nie można uniknąć czasowego unieruchomienia kończyny i umieszczenia jej w specjalnej szynie. W wielu sytuacjach niezbędnym elementem terapii staje się także operacja, polegająca zazwyczaj na usunięciu płynu nagromadzonego w jamie stawowej. W przypadku uszkodzenia łękotki często niezbędna okazuje się artroskopia, polegająca na częściowym lub całkowitym usunięciu uszkodzonej łękotki. W chwili, gdy przyczyną problemów okazują się zerwane więzadła, zabieg polega przede wszystkim na ich starannym zszyciu. Leczenie to również rehabilitacja oraz konieczność chwilowego zrezygnowania z uprawiania tych dyscyplin, które mogą zagrażać stawom.

Leczenie urazów stawu kolanowego - najlepsze kliniki ortopedyczne: