medi-TOUR

Jak zapobiegać i leczyć nadwrażliwość zębów?

Wiele osób cierpi na nadwrażliwość zębów, które nie jest specjalnie przyjemnym uczuciem. Zęby powinny być chronione przez pełnowartościowe szkliwo i są najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie. Nieleczona przez dłuższy okres nadwrażliwość zębów, może prowadzić w przyszłości do opłakanych skutków. Każdy pragnie posiadać ładne, zdrowe i silne zęby. Jakie są więc generalne zasady, które pomogą chronić nasze zęby i walczyć z ich nadwrażliwością?

Nadwrażliwe zęby

Nadwrażliwość zębów - objawy i problemy

Nadwrażliwość zębów dostarcza nam szereg problemów i kłopotów. Oto one:

  • żółte plamki na powierzchniach żujących zębów
  • nieregularne krawędzie zębów, ukruszenia i pęknięcia
  • pożółkłe zęby, bowiem taki kolor jest efektem rozrzedzenia szkliwa
  • zęby podatne na próchnicę
  • odsłonięte szyjki zębowe

Leczenie nadwrażliwości zębów

Jak generalnie leczyć objawy tej choroby? Nadwrażliwość może powodować chorobę, która często skutkuje nocnym zgrzytaniem zębami, kiedy mamy do czynienia z uszkodzeniem szkliwa. W ten sposób niechroniona zębina rozpoczyna reagowanie na bodźce chemiczne i termiczne. Co więc mamy zrobić z takim nieprzyjemnym problemem? Powinniśmy zastosować specjalną szynę przypominającą ruchomy aparat ortodontyczny, jak również odbyć terapię polegającą na odbudowaniu szkliwa w gabinecie.

Powinniśmy wspólnie z lekarzem przeprowadzić wywiad, który pomoże ustalić przyczyny zaciskania zębów, które mogą być bardzo różne, np. niedobory minerałów, stres, zła dieta, wada zgryzu czy pasożyty. Natomiast trzeba też powiedzieć, że częściej słabe i nadwrażliwe szkliwo mają osoby, które cierpią na refluks, przez co bardziej narażone są na próchnicę zębów. Jama ustna u takich osób jest bardzo narażona na działanie kwasów żołądkowych. W tej sytuacji leczenie tego problemu powinno odbywać się pod nadzorem gastrologa.

Profilaktyka - sposoby jak zapobiegać nadwrażliwości zębów

  • Wzmocnienie szkliwa – powinniśmy zainwestować w specjalistyczną pastę, która będzie zawierała w swoim składzie substancje odbudowujące szkliwo oraz minimalizujące ból. W takiej paście powinny być zawarte na przykład takie oto substancje: chlorek potasu, hydroksyapatyt, amino fluorek. Warto stosować też płukanki do zębów wrażliwych. Jeśli chcemy podeprzeć się fachowym i specjalistycznym leczeniem to warto przejść terapię, która będzie polegała na natryskiwaniu szyjek i korzeni zębowych hydroksyapatytem (Vector), co powoduje szybką ulgę oraz zmniejsza kieszenie dziąsłowe i cofa tzw. „ucieczkę” dziąseł. Dodatkowo fachowe zabiegi fluoryzacji pomogą nam wzmocnić osłabione szkliwo.
  • Delikatne mycie – bardzo ważne jest to w jaki sposób myjemy swoje zęby. Powinniśmy więc zrezygnować z agresywnego mycia zębów, które często wywołuje efekt w postaci wykruszania się całych pryzmatów szkliwnych, a zwłaszcza w okolicy nasady zębów. Siłowe szczotkowanie zębów może też powodować tzw. ucieczkę dziąseł i odsłonięcie unerwionych szyjek zębowych co w efekcie prowadzi do dużej nadwrażliwości zębów. Zalecane jest więc delikatne mycie zębów, ale jednocześnie bardzo dokładne. Używamy więc miękkiej szczoteczki i wykonujemy ruchy wymiatające, które naciągają dziąsła na korony zębów.
  • Usuwanie kamienia – bardzo ważne jest to, aby regularnie usuwać kamień, bowiem kiedy go zaniedbujemy przez dłuższy okres może zacząć wnikać nam pod dziąsła, odpychając je od powierzchni zębów. Skutkuje to tym, iż wrażliwe szyjki zębowe zostają odsłonięte i każdy bodziec termiczny (gorące, zimne) czy chemiczny (słodkie, kwaśne) wywołuje ból. Warto więc regularnie i profesjonalnie usuwać kamień u stomatologa za pomocą ultradźwięków.
  • Unikanie gazu – zdrowe szkliwo ma wielu swoich wrogów. Jednym z nich są słodzone napoje gazowane, które osłabiają nasze szkliwo. Dlaczego? Zmieniają one bowiem pH w jamie ustnej na takie, w którym zaczynają się rozwijać bakterie produkujące szkodliwe kwasy, które właśnie ostatecznie osłabiają szkliwo. Dotyczy to również kwaśnych soków, które warto pić bo są zdrowe, ale najlepiej używać do tego specjalnej słomki. Bardzo prostą czynnością, którą warto wykonywać i można ją robić bez ograniczeń jest płukanie jamy ustnej wodą.
  • „Odpowiednie” węglowodany – niestety niekorzystny wpływ, który również sprzyja nadwrażliwości zębów ma dieta złożona tzw. „złych” węglowodanów. Do tych złych węglowodanów należy m. in. biała mąka, biały ryż czy rafinowany cukier. Resztki z tych produktów są świetną pożywką dla bakterii. Zalecane są wiec tzw. „dobre” węglowodany, które nie osadzają się na zębach a są to m. in. surowe warzywa i owoce.
Leczenie nadwrażliwości zębów - rekomendowane kliniki i gabinety: