medi-TOUR

Przyczyny, objawy i leczenie skoliozy

Czym jest skolioza? To zniekształcenie boczne kręgosłupa oraz jego odchylenie od naturalnego kształtu. Najczęściej deformacja ta pojawia się w odcinku piersiowym i lędźwiowym. Skrzywienie kręgosłupa, znane tez jako skolioza, jest częstą przypadłością. Co warto wiedzieć na temat tej dolegliwości? W jaki sposób można chronić swój kręgosłup przed tego typu problemami?

Skolioza - skrzywienie kręgosłupa
Skolioza i kręgosłup prawidłowy

Skolioza i jej objawy

Skolioza objawia się w bardzo charakterystyczny sposób. Widoczne skrzywienie kręgosłupa to najczytelniejszy symptom tej choroby. Objawem, który jednocześnie jest przyczyną wielu problemów z poruszaniem się oraz samopoczuciem, są też bóle kręgosłupa. Są one dość częsta przypadłością dzieci w okresie dojrzewania, są też problemem, którego ignorować nie można. Warto pamiętać, że każde nienaturalne wygięcie kręgosłupa może oznaczać początek poważnych problemów, zatem szybka wizyta u lekarza jest w takiej sytuacji szczególnie zalecana.

Skutkiem skoliozy jest również zniekształcenie klatki piersiowej oraz związane z tym faktem coraz większe problemy z oddychaniem. Osoby mające taki problem stają się bardziej podatne na choroby płuc, spada również wydolność ich narządów wewnętrznych. W efekcie wszystkich tych problemów skolioza prowadzi do znacznego pogorszenia sprawności fizycznej, zaś w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci.

Jakie są przyczyny skoliozy?

Skolioza to dolegliwość, która może się rozwijać z wielu powodów. Bardzo często główną przyczyną okazuje się nieprawidłowe ułożenie miednicy lub problemy związane z nogami np. nierówne kończyny. Mogą do niej prowadzić również utrwalone zmiany w obrębie kręgosłupa. Deformacja ta najczęściej dotyczy kobiet, istnieje również przypuszczenie, iż predyspozycje do tej choroby mogą być dziedziczone. Genetyka oraz choroby mięśni to kolejne czynniki, które mogą wpływać na rozwój tej dolegliwości. Bywa i tak, że skrzywienie kręgosłupa pojawia się jako efekt rozwijającej się choroby nowotworowej. W każdym przypadku niezbędne staje się podjęcie odpowiedniego leczenia oraz profesjonalna opieka lekarska.

Na czym polega leczenie skoliozy?

Skolioza, która sama w sobie nie powoduje bólu, wymaga odpowiedniego leczenia. Jego brak może prowadzić do takich problemów, jak ogólne zniekształcenie tułowia oraz znaczna deformacja kręgosłupa. Leczenie skoliozy w wielu przypadkach polega na leczeniu tej choroby, która doprowadziła do pojawienia się problemów z kręgosłupem. W wielu przypadkach skrzywienie kręgosłupa wymaga noszenia specjalnego gorsetu, który najczęściej stosowany jest w przypadku dzieci i młodzieży. Metodą, która bywa często wykorzystywana w walce ze skoliozą, są też impulsy elektryczne. Głównym celem ich stosowania jest pobudzanie mięśni kręgosłupa, dzięki czemu można skutecznie walczyć ze skrzywieniem.

Choć skolioza, wykryta w porę i odpowiednio leczona, nie stanowi poważniejszego problemu zdrowotnego, może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Brak leczenia może mieć jednak poważne konsekwencje, o czym należy pamiętać. Krzywy kręgosłup to wielkie zagrożenie dla układu oddechowego oraz dla serca, a im silniejsze skrzywienie, tym trudniej tym narządom wywiązywać się ze swych zadań. W efekcie skolioza, tak często ignorowana i nieleczona, może z znacznym stopniu wpływać na ogólny stan zdrowia i stać się poważnym zagrożeniem dla naszego życia. Skolioza nie tylko pogarsza jakość życia, ale prowadzi do dalszych problemów ze zdrowiem. Lekarze alarmują zatem, aby nie lekceważyć niepokojących symptomów, zaś w przypadku stwierdzenia deformacji kręgosłupa zgłosić się do lekarza.

Leczenie skoliozy - rekomendowane ośrodki rehabilitacyjne: