medi-TOUR

Odmładzanie bez skalpela

Przemysł kosmetyczny skupia naszą uwagę przede wszystkim na przeciwdziałaniu zmarszczkom, które większość z nas uważa za główną oznakę upływającego czasu. Tymczasem proces starzenia się jest dużo bardziej skomplikowany niż może się to wydawać, bo wiąże się ze zmianami w strukturze skóry, w strukturze mięśni, tkanki kostnej oraz tkanki tłuszczowej. Tak, więc zmarszczki, to tylko niewielki komponent całego procesu, który nie ma większego wpływu na ogólny wygląd twarzy.

Odmładzanie bez skalpela

Rozumiejąc istotę starzenia się skóry możemy nabrać dystansu do obietnic składanych przez producentów kremów przeciwzmarszczkowych, nie będziemy również rozczarowani, kiedy zabieg kosmetyczny, który miał zdziałać cuda nie przyniósł widocznych efektów. Dojrzałą osobę bez trudu rozpoznamy nie po ilości zmarszczek, lecz po kształcie twarzy, która wraz z wiekiem zmienia kontury i owal. Niekorzystne zmiany zachodzące w tkance mięśniowej (włókna mięśniowe wydłużają się i ulegają sile grawitacji) przyczyniają się do powstawania zmarszczek hyperdynamicznych, które po jakimś czasie przekształcają się w zmarszczki spoczynkowe. W efekcie powstają pogłębiające się zmarszczki na czole, „kurze łapki”, opadające policzki oraz brwi.

Twarz stopniowo traci młodzieńczy blask i zaczyna potrzebować dużo bardziej intensywnej pielęgnacji. Zmieniamy się my, a z nami zmienia się struktura i grubość naszych tkanek. Kształt twarzy w dużej mierze zależy od rozmieszczenia poduszeczek tłuszczowych, na ich lokalizację oraz jakość wpływa tkanka łączna i kolagen, które z wiekiem niestety ulegają znacznemu osłabieniu. Ruchome tkanki twarzy stopniowo przemieszczają się w dół, to powoduje, że podstawa twarzy robi się szersza, a górna partia bardziej płaska. Migracja tłuszczu jest odpowiedzialna, między innymi za pojawianie się bruzdy nosowo-wargowej, bruzdy wargowo-bródkowej oraz opadanie kącików ust. Z wiekiem skóra traci gęstości, wówczas staje się dużo cieńsza, przez słabe ukrwienie traci kolor i robi się ziemista. Oprócz przebudowy w strukturach tkanek zmiany mają miejsce również w kościach twarzoczaszki, które z czasem stają się płaskie, przez co nie mogą stanowić już tak solidnej podpory dla innych tkanek.

Chociaż nie można zatrzymać upływającego czasu, to proces starzenia się skóry da się skutecznie opóźnić. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja, która pozwoli nam lepiej zapanować nad zachodzącymi zmianami oraz ich tempem.

Oczyszczanie

Skóra, która nie jest dostatecznie oczyszczona z makijażu, kurzu, łoju, potu, martwego naskórka niezdrowo wygląda i dużo szybciej się starzeje. Oczyszczanie dotyczy zarówno codziennej pielęgnacji tj. demakijażu, jak i zabiegów złuszczania naskórka, które wykonuje się w salonach kosmetycznych. Trzeba pamiętać, że skóra twarzy potrzebuje specjalnego traktowania i odpowiednich kosmetyków – żeli, pianek albo past (mycie twarzy wodą z mydłem bardzo ją wysusza i niszczy jej barierę ochronną). Codzienny rytuał pielęgnacyjny warto uzupełnić o tonizowanie - tonik przywróci skórze właściwy poziom PH (doskonale sprawdzą się hydrolaty np. woda różana, która nawilża i łagodzi zmiany zapalne) oraz złuszczanie naskórka za pomocą peelingów, które poprawią jej koloryt i dodadzą blasku.

Pielęgnacja

W pielęgnacji przeciwstarzeniowej nawilżenie to podstawa. Skóra stanowi doskonałą barierę chroniącą nasz organizm przed utratą wody, jednak jeżeli z jakiegoś powodu naskórek oddaje jej więcej niż powinien wówczas cera odwadnia się następstwem czego jest przedwczesne pojawianie się zmarszczek. To dlatego, tak ważne jest to, aby niezależnie od wieku oraz rodzaju cery dbać o odpowiednie nawilżenie skóry – zarówno od wewnątrz pijąc dużo wody, jak i od zewnątrz poprzez stosowanie kremów  nawilżających.

Składniki aktywne pożądane w kosmetykach do pielęgnacji cery dojrzałej:

  • Koenzym Q10 - bierze udział w procesie wytwarzania komórek, dotlenia je oraz chroni przed niszczącym wpływem wolnych rodników.
  • Kwas hialuronowy - przywraca właściwe nawilżenie i ujędrnia skórę.
  • Retinol - spłyca zmarszczki oraz rozjaśnia przebarwienia.           
  • Witamina C - hamuje procesy starzenia, poprawia stan skóry, rozjaśnia przebarwienia, pomaga w walce z zaskórnikami.
  • Peptydy - mają właściwości ujędrniające i wygładzające zmarszczki.

Ochrona przeciwsłoneczna

Umiarkowana ekspozycja na słońce ma korzystny wpływ na zdrowie oraz sprzyja dobremu samopoczuciu. Niestety promieniowanie UV może działać również na naszą niekorzyść - skóra narażona na nadmierne działanie promieni słonecznych wytwarza mniej włókien kolagenowych, a włókna elastyny tracą sprężystość i robią się kleiste. Skóra traci zdolność regenerowania się, co z kolei powoduje powstawanie przedwczesnych zmarszczek. 70% widocznych oznak starzenia powoduje słońce, to dlatego należy zapewnić swojej skórze ochronę przeciwsłoneczną niezależnie od pory roku. W walce z fotostarzeniem pomoże krem z filtrem nie mniejszym niż SPF15.

Opracownanie powstało przy współpracy z firmą farmonaprofessional.pl 

Rekomendowane kliniki medycyny estetycznej w Polsce: