medi-TOUR

Kręgozmyk - przemieszczenie kręgów kręgosłupa

Delikatny kręgosłup wymaga starannej ochrony oraz podejmowania szybkiego leczenia w razie pojawienia się niepokojących sygnałów. Wśród licznych dolegliwości związanych z kręgosłupem znajduje się tzw. kręgozmyk (spondylolisteza) – podstępne schorzenie, które w swej początkowej fazie może przebiegać bezobjawowo. Często wykrywa się go dopiero podczas badań związanych z innymi dolegliwościami i bólami krzyża. Ponieważ brak odpowiedniego leczenia sprawia, że kręgozmyk może doprowadzić do dyskopatii, podjęcie odpowiednich metod leczenia jest bardzo ważne dla pacjentów dotkniętych tym problemem.

Kręgozmyk - przemieszczenie kręgów kręgosłupa

Co to jest kręgozmyk?

To schorzenie kręgosłupa, w przypadku którego główną przyczyną problemów jest przesuwanie się dwóch kręgów względem siebie. Szczególnie narażone na ten problem są kręgi w odcinku lędźwiowym. Do takiego przesunięcia kręgów może dojść z wielu powodów. Często jest to deformacja wrodzona, której przyczyną jest wada budowy kości krzyżowej oraz inne wady wrodzone kręgosłupa. Najczęściej jednak deformacja taka jest skutkiem przyjmowania niewłaściwej pozycji ciała, przeciążenia kręgosłupa, urazów mechanicznych. Częstym problemem związanym z kręgozmykiem jest też nadwaga oraz osłabienie mięśni zapewniających kręgosłupowi odpowiednie wsparcie. Szczególnie narażeni na taki problem są ci, którzy uprawiają sporty, pracują fizycznie lub każdego dnia noszą większe ciężary.

Kręgozmyk jest problemem, który może dotknąć praktycznie każdego – bez względu na wiek czy płeć. U dzieci i młodzieży dość często występuje kręgozmyk dysplastyczny, zaś dorosłym najczęściej dokucza kręgozmyk węzionowy (kręgozmyk istmiczny). Dla osób starszych typowym zaś problemem jest kręgozmyk zwyrodnieniowy, który rozwija się pod wypływem stanów zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa. Bardzo rzadką odmianą tej deformacji jest kręgozmyk patologiczny, którego przyczyną są najczęściej inne, poważne choroby: stany zapalne oraz nowotwory.

Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa, któremu często towarzyszą inne dolegliwości. Są to przede wszystkim bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz uczucie sztywnych, napiętych mięśni. Im dłużej dolegliwość ta jest bagatelizowana, tym dłuższa staje się lista dolegliwości towarzyszących. Niedowład mięśni, drętwienie mięśni czy problemy z potencją – to tylko niektóre z zaburzeń, będących efektem braku odpowiedniego leczenia. W zależności od rodzaju, kręgozmyk może być leczony nieoperacyjnie poprzez rehabilitacyjne zabiegi fizjoterapeutyczne (fizykoterapia, kinezyterapia) lub farmakologicznie oraz operacyjnie.

Leczenie kręgozmyku - rekomendowane ośrodki i kliniki: