medi-TOUR

Soczewki kontaktowe czy okulary - wady i zalety

Wady wzroku dotyczą coraz większej ilości ludzi. Przewiduje się, że ok. 60% populacji nie widzi poprawnie, to zaś sprawia, że na naszych nosach coraz częściej pojawiają się okulary, a pod powiekami soczewki kontaktowe. Ciągła praca przy komputerze, oglądanie telewizji, sztuczne światło - to wszystko bardzo negatywnie oddziałuje na wzrok. Już młodzi ludzie zaczynają mieć z nim problemy, a starsi bardzo często nie mogą obyć się bez operacji. Jeśli już musimy korygować wadę wzroku, to jak najlepiej to robić? Przy użyciu soczewek kontaktowych czy okularów? Prześledźmy wady i zalety obu rozwiązań.

Soczewki kontaktowe czy okulary

Soczewki kontaktowe - zalety

Niewątpliwą zaletą soczewek jest fakt, że są one niewidoczne. Nie utrudniają codziennego życia, ani uprawiania sportu, nie zsuwają się z nosa i nie pogarszają naszego wyglądu. Nowoczesne, hydrożelowe soczewki są skonstruowane tak, żeby nawilżać nasze oczy i chronić je przed promieniowaniem UV. Bardzo często decydują się na nie młodzi ludzie, którzy nie czują się dobrze w okularach i według których szkła w oprawie pogarszają ogólną prezencję. Dzisiejsze soczewki dają niewątpliwy komfort, są cienkie, niewyczuwalne, dobrze trzymają się powierzchni oka, a co najważniejsze, umożliwiają poprawne widzenie.

Wady soczewek kontaktowych

Chyba najczęściej wymienianą wadą soczewek jest ich stosunkowo duży koszt. Cena kompletu soczewek waha się od kilku do kilkunastu złotych w zależności od ich rodzaju. Najbardziej ekonomiczne są soczewki miesięczne, ich roczny koszt to ok. 500-700 zł. Tyle samo kosztują okulary, które jednak w przypadku stabilnej wady wzroku, mogą posłużyć nawet na kilka lat.

Kolejną wadą soczewek są ewentualne nieostrości w widzeniu. Problem ten dotyczy szczególnie astygmatyków, którzy noszą soczewki toryczne. Bardzo często zdarza się, że po zapadnięciu wzroku nasza jakość widzenia w soczewkach zauważalnie się pogarsza. Dla niektórych wadą może być również konieczność ciągłej wymiany i czyszczenia soczewek.

Okulary korekcyjne - zalety

Zaletą okularów jest fakt, że raz kupione, pozostaną z nami przez długi czas. Nie trzeba czyścić ich w specjalnym płynie, nie wymagają ciągłej wymiany i nie wypadają z oka. Dobrze dobrane okulary mogą znacząco poprawić jakość naszego widzenia, a także dodać twarzy uroku. Dzięki nim skorygujemy nawet bardzo duże wady, w przypadku soczewek limit możliwości kończy się zazwyczaj przy ok. 9 dioptriach.

Wady okularów

Powiedzmy sobie szczerze - okulary nie każdemu pasują. Czasami ich obecność może sprawiać, że twarz nie będzie się prezentowała najlepiej. Mimo, że na rynku dostępnych jest tak wiele oprawek, dobór odpowiednich może graniczyć z cudem. Dla części użytkowników wadę stanowi ciężar okularów i ich niepraktyczność - zsuwanie się z nosa, odciskanie go i uniemożliwianie uprawiania sportu. Okulary mogą się potłuc (w przypadku szklanych szkieł) lub pogiąć.

Rekomendowane kliniki okulistyczne: